Huonosta itsetunnosta johtuva mustasukkaisuus?

mustatsukat

Okei elikkäs olen harvemmin minkään sortin keskustelu ihminen mutta menköön nyt tällä kertaa. Elikkäs kysyisin kaiketi neuvoa ihmisiltä siihen miten selättää huonosta itsetunnosta johtuvaa mustasukkaisuutta?

Okei jotain taustaa siis itsestäni: Olen koko elämäni ajan ollut hieman pyöreähkö, mutta se ei oikeastaan koskaan ole ollut niin suuri ongelma elämässäni. Ongelmat itsetunnossa alkoi oikeastaan kun aloin 15-vuotiaana seurustelemaan, silloisen poikaystävän kanssa. Suhdetta kesti 2 vuotta ja eroonhan se tietenkin päättyi. Itsetunto oli silloin suhteessa koetuksilla kun exä kommentoi jatkuvasti ulkonäköäni.

Sain siis jatkuvasti kuulla siitä, että olin liian pyöreä tai söin liikaa. Huomautuksia tuli myös jos olin parilla kilolla lihonnut. Itsetuntoa raastoi myös se, että exä keskusteli muiden naisten kanssa ns. selkäni takana. Ja juu olen sitä mieltä että naispuolisia kavereita saa olla, mutta pitääkö sitä salata? Epäilyt pettämisestä heräsi, mutta ero kerkesi tulla ennen kuin mitään varmuutta asiaan tuli.

No nyttemmin nykyinen suhde on kestänyt jo parikin vuotta, mutta silti menneet asiat painaa mieltä ja itsetuntoa. En vain voi olla miettimättä sitä mitä kumppani muka näkee minussa ? Ja että rakastaako hän oikeasti minua tälläisenä.

Nykyinen kumppanini on siis todella huomioiva ja ihan erilainen persoonana kuin ex , mutta silti välillä pelkään että hän salailisi jotain...
Miten te muut olette toipuneet tälläisistä tilanteista ja uskaltaneet luottaa täysin kumppaniin? Tiedän ettei nykyinen ole samanlainen, mutta en uskalla täysin luottaa häneen, koska pelkään että satutan taas itseäni..

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        141
        9382
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5364
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        27
        3719
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        47
        2563
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        25
        2184
      6. 70
        1934
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        136
        1908
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        231
        1700
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        139
        1444
      10. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        39
        1260
      Aihe