Miten on mahdollista että eläinten kasvattajat marmattavat myrkyjen jälkeen että sähkökatkot estävät lypsyt ja eläimet kärsii ja kaikki kaatuu????Saatana jos on varaa ostella satojen tuhansien arvoisia traktoreita yms. niin miten ei voi hommata parin tonnin arvoista agregaattia???
Myrskyjen seurauksista:
Ihmettelevä
171577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kun ne kaikki "saatanan" rahat meni siihen traktorin ostoon.:):):)
Ei riitä pari tonnia välttämättä riittävän kokoiseen aggrekaattiin. Jota siis ehkä tarvittaisiin kerran kymmenessä vuodessa. Perkele.
Siihen kun pitäisi rakentaa ydinvoimalaatua olevat automaattiset erotukset, menee euro poikineen.
Nuo aggregaatithan ovat linja-asentajien kauhistus. Koko ajan saa pelätä, että joku tuuppaa omilla koneillaan lankoihin sähköä.
Reilulla parilla tonnilla saa jo luokkaa 30 KVa olevan traktoripyöritteisen generaattorin, joka kyllä riittää aika pitkälle. Ja siihen vielä 300 euroa lisää niin saa kytkentäkaapin vaihtokytkimellä jotta ei mene omat sähköt verkkoon.
Se on pieni investointi kun vertaa julmetun kokoisiin traktoreihin,halleihin jne.
Paljonkohan tulee maksamaan jos lehmä sairastuu lypsämättömyyden takia?Tai jos maidot lämpenee tankissa?Voisko joku ko. ammatinharjoittaja selvittää näitä kuluja?!?
Harvemmin se lehmä sairastuu jos yksi lypsykerta jää väliin, tuotos tosin laskee. Ja myöskin veden puute alentaa tuotosta. Mutta jos niin käy, että joutuu eläinlääkärin soittamaan niin kustannus on n. 100 eurosta ylöspäin plus tietenkin sitten maito jota ei hoidon aikana voi lähettää meijeriin.
Maidonhankintaosuuskunnat yleensä korvaavat puolet lämmenneestä maidosta, mutta vain yhden kerran vuodessa tilaa kohti. Ns. normimaidon tuottajahinta ilman tuotantotukea on tällähetkellä n. 33 senttiä litra.
saatana samanlaista marmatusta ne kuuluu pitävän ei-maanviljelijätkin! Jumalauta jos sähköt sattuu olemaan varttitunninkin pois päältä,niin jo soitellaan pitkin kyliä että onko teillä sähköt ja onko teillä sähköt???? Ettei vaan jäisi illalla salkkarit näkemätä.
Mutta maatiloilla on sentään eläinten hyvinvoinnista kysymys!Ihan sama jos jää salkkarit kattomatta.
Kysymys on ihan oikeutettu! Taitaa sika- broileri yms "aina ilmastointi päällä oltava"-tuotantorakennuksissa olla aika kattavat varavoimajärjestelmät.
Lehmäpuolella tullaan vielä toimeen muutaman tunnin katkoksien jälkeen. Joten kuten. Noita vuorokauden tai yli katkoja ei 80-90-luvulla ei ollut mitenkään paljon. Sähköfirmat hoiti linjansa hyvin, eikä noin massiivisia myrskylä ollut. Pienisssä yksiköissä hätätilassa ennenvanhaan oli jopa käsinlypsy.
Kyllä 90-luvun puolenvälin jälkeen rakennettuihin tuotantolaitoksiin on aggrekaatit laitettu. On toki vielä pajon navetoita, joita "ajataan alas" vaikka "10-v suunnitelman mukaisesti", niihin ei haluta investoida enää. Tarkistappa minkämoisen tilan isäntä/emäntä valittaa, tuskin sillä valittajalla on sitä "satojen tuhansien" traktoria!?
Ei alle 110 kV:n linjoille voi mitään johtokatuja raivata. Johdonmentävä aukko metsään vain.
Kyllä linjat ovat kunnossa, mutta kun kaatuu tukkipuu päälle, ei kaapeli kestä.
Toinen puoli asiassa on äkkiä kasvanut sähköntarve. Kaikki toimii nykyisin sähköllä, ja maatilojenkin "haavoittuvuus" sähkökatkoissa on lisääntynyt rajusti.
Mihinkähän me ydinvoimaa tarvitsemme!
" jos on varaa ostella satojen tuhansien arvoisia traktoreita yms. niin miten ei voi hommata parin tonnin arvoista agregaattia???"
Kyllä sellaisilla joilla on tuollaiset pelit on varavoimalaitteet jo olemassa.
Ne n. 10 - 15 lehmän tilat, jotka Eu on saattanut kannattamattomiksi eivät sellaisia traktoreita tai agregaatteja hanki.
..jos ihminen alkaa toisten ongelmista huolta kantaan, ni menee liian hyvin ittellä...pidä omat asiat kunnossa äläkä puutu toisten ongelmiin, ni o parempi mieli .. ;)
t; ei eläimiä mutta myrskyä..
Meillä on lähiaikoina ollut kaksi pidempää sähkökatkosta. Lehmät on lypsetty käsin ja vesi kannettu eteen. Mutta meillä on pieni tila, tällä hetkellä vain 12 lypsyssä. Kokonaiskarja 37.
Tiedän yhden paikan missä lehmät oli lypsämättä ja ilman vettä pari vuorokautta. Vähän oli kuulemma lunta kannettu vesikaukaloon sulamaan. Lomittajaa ei oltu laskettu navettaan, kun ei siellä mitään olis kuitenkaan voinu tehdä.
Rääkkäystä. Tosin silloin kun oli se paha vuosi, mm. Kuopion seudulla oli yksi tila, jossa elukat ei juoneet kahteen viikkoon. No joku käräytti, köhköh, ja elukat lähti.
Meillä tohon käsin lypsyyn on totuttu, koska muorin aikana konetta ei saanut navettaan tuoda ja nyt kun se on tuotu, vähän väliä on joku hässäkkä ja taas kiskotaan käsin.
pittää siinä olla roustakka tahti et koko karjan käsin lypsää. mää saisinko päivässä yhtäkään lehemää..
Puolituntia on maksimi, mikä voi mennä tiukkaan, pieniutareisen ja hyvätuotoksisen lehmän lypsyyn.
Jalostus on pienentänyt utareita ja nykyaikaista lehmää on raskaampi lypsää käsin. Mutta kaikkeen tottuu.
Meijerihän voi sitten päättää, ottaako käsin lypsettyä maitoa vastaan vai ei. Meillä maito on E-luokassa, joten estettä ei pitäisi olla. Ja on myös esittää koneet, joten mistäpä meijeri tietää, millä on lypsetty.