lentohinnat

äimystynyt

Olen etsinyt lentoa Houstoniin, Texasiin ja hämmästyin suuresti kun Tukholmasta lähtö on kahdelta hengeltä yli 1000€ halvempi kuin Helsingistä? Ihan kummallista hinnoittelua. Taitaa Suomi olla aika kaukana kun hinnat ovat melkein kolminkertaiset ainakin Tukholmaan verrattuna. Mistä mahtaa erotus johtua?

6

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentäjäntytär

      Lentolippujen (halvimmat) hinnat eivät perustu kilometreihin vaan eri segmenteillä käytävään kilpailuun. Helsingistä Houstoniin on vähemmän tarjontaa kuin Tukholmasta, siksi täällä pidetään korkeampaa hintaa. Vastaavasti Keski-Euroopasta Aasiaan Finnairilla on paljon halvempaa kuin suoraan Helsingistä, tai Helsingistä Johannesburgiin on paljon halvempaa kuin suoraan välilaskukentiltä Heathrow tai Frankfurt lentäminen.

      Hinnoittelua voi kiertää halutessaan ostamalla limittäiset lentoliput eli HEL-ARN-HEL vaikka Norwegianilta ja ARN-kohde-ARN siltä, joka myy niitä siellä edullisesti. Vaihtoihin on hyvä silloin jättää reilut aikavarat, koska myöhästyminen merkitsee, ettei korvaavaa reititystä tule.

    • Ilmainenmatkako

      Juurihan tuossa oli alle 500€ tarjouksia jenkkeihin.
      Mutta hinnathan riippuu reitistä sekä kysynnästä ja tarjonnasta.

    • LH440

      Jokunen kuukausi sitten IAH:lle pääsi reilu 300 euroon Staralliancen lennoilla Hesasta. En itse kyllä yli viittä satkua nykyään maksaisi mistään jenkkilennosta , ehkä poislukien HNL ja ANC.

      • EiVainMeno

        Tuo 500 oli menopaluu hinta...


      • vähänharkitsin

        Niin ne oli SASin lennot myös meno-paluu. 348€ useampaan kaupunkiin jenkeissä. Kannattaa katsella, jos niiltä vielä tulisi tarjouksia. Tässä syksyllä on ollut ainakin kaksi kampanjaa.


    • halvallalentaja

      Lentodiilit facebookissa on tarkkailun arvoinen sivusto halpojen lentojen löytämiseen. Lisäksi on muutamia muitakin paikkoja, mistä voi bongata enemmän lentoja muiltakin Euroopan kentiltä, minne on kuitenkin Suomesta helppo päästä. Täältä löytyi artikkeli aiheesta: http://www.ulkomailla.fi/blogi/post/miten-loytaa-halvat-lennot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      169
      2693
    2. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      5
      2667
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      105
      2524
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      167
      2275
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2100
    6. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      136
      1958
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      58
      1675
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1624
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1607
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1301
    Aihe