meidäntalossa

asuu näitä maahanmuuttajia. Ovat muuten kyllä hyvin ystävällisiä !! Jopa enemmän luin 26suomalaiset kateutta täynnä olevat naapurustot.
570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vihreän perheen idealisti "ritsa" kuvittelee taas asumisen ihanuutta maahanmuuttajien naapurissa.

Ei sulla ole mitään kuvitelmaa todellisuudesta. Hajut voimakkaita, perhe alkaa elää vasta yöllä, kun työssäkäyvät ihmiset tarvitsevat lepoa. Lapset juoksevat kiljuvat ja töminä ei katoa korvatulpilla jne.

Kyllä nämä maahanmuuttajat muuttavat rytmin, jos perheellä on normaalit työajat mutta suurimmaksi osaksi suojatyöpaikkoja verorahoilla.

Kokemus ja muutto pois historiassa.

Äänestä

Meidän taloyhtiössä kannustetaan maahanmuuttajia asettumaan taloksi yhtiövastikkeen alennuksilla. Olemmekin saaneet jo pari mukavaa irakilaisperhettä sekä yhden kivan somaliperheen muuttamaan taloon. Ilmoitustaulua koristaa koraanin sivu. Moskeijasta käydään neuvotteluja, asia täytyy viedä yhtiökokouksen päätettäväksi. Tontille se mahtuisi kyllä hyvin.

Äänestä

mielipiteeni tässä, en todellakaan näihin ns. "partalapsiin" tutustuis ikinä, mut naiset vaikuttavat hyvin ystävällisiltä

Äänestä
  • "mut naiset vaikuttavat hyvin ystävällisiltä"

    Ne käyttää Takyijaa, eli valehtelevat vääräuskoisille olevansa ystävällisiä, se on osa muslimien valtaustyötä. Tosin voi joku ystävällinen ollakin, mutta mites erotat, milloin musu valehtelee ja milloin ei............................................................................

    Äänestä

Sikaileviin turisteihin tympiintynyt Barcelona karhuaa satoja tuhansia kotimajoitusyhtiöiltä

Barcelona vaatii muun muassa Airbnb:ltä 600 000 euron korvausta.

Kyltti asunnon ikkunassa.

Kyltti asunnon Barceloneta-kadulla ikkunassa julistaa: 'Minä asun täällä, ilman turisteja'. Barcelonassa vierailee vuosittain noin 30 miljoonaa turistia.Kuva:

Barcelona aikoo vaatia kotimajoitusta välittäviltä yhtiöiltä satojen tuhansien eurojen korvaukset laittomista palveluista. Kaupunki sanoo tiedotteessaan aloittaneensa toimenpiteet korvausten saamiseksi.

Barcelonan hampaissa ovat erityisesti turisteille lyhytaikaista majoitusta välittävät verkkopalvelut Airbnb ja HomeAway. Barcelona vaatii molemmilta 600 000 euroa.

Kaupungin mukaan Airbnb ja HomeAway rikkovat Barcelonan säädöksiä, jotka edellyttävät asunnonvuokraajien rekisteröitymistä.

Kiistassa on kyse Barcelonalle tärkeän turismin haittojen kitkemisestä. Barcelonassa vierailee vuosittain noin 30 miljoonaa turistia, jotka tuovat kaupunkiin huomattavan tukun rahaa.

Airbnb:n kaltaisten majoituspalveluiden suosion ja turismin kasvu ovat nostaneet kaupungin vuokria, mikä närästää barcelonalaisia. Lisäksi kaupunkilaiset ovat kyllästyneet ryyppääviin ja sikaileviin turisteihin.

Barcelonan pormestari Ada Colau on yrittänyt hillitä turismia rajoittamalla hotellien ja kotimajoituksen tarjoajien lupia.

Barcelona käy toimeen tosissaan. Yhtiölle annettujen sakkojen lisäksi kaupunki on avannut verkkosivun, jossa ihmiset voivat käyräyttää luvattomasti turisteja majoittavia. Lisäksi kaupunki on palkannut noin 20 tarkastajaa valvomaan ja kitkemään luvatonta asuntojen vuokrausta turisteille.

Barcelona ei ole Euroopan ainoa kaupunki, joka yrittää puuttua nopeasti kasvaneen Airbnb:n toimintaan. Myös Pariisi ja Berliini ovat asettaneet rajoituksia siihen, millä ehdoilla kiinteistöjen omistajat voivat vuokrata asuntoja turisteille.

Lähteet: AFP, Reuters

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sellaistavaan kirjoitti:

asuu näitä maahanmuuttajia. Ovat muuten kyllä hyvin ystävällisiä !! Jopa enemmän luin 26suomalaiset kateutta täynnä olevat naapurustot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu