Teen tosi alkeellisia sivuja geocitiessin page builderilla. Paras ilmanen minkä tiedän.
Niin miten saan siihen sivulle semmösen kivan laatikon tai tilan. Sitä varmaan sanotaan frameks.
Siis kun painaa jotain linkkii niin se aukee siihen oikeelle ja se valikko minkä laitan siihe "frameen" pysyy siinä eikä vaihu mihinkään.
Niin miten saan siihen sivulle semmösen kivan laatikon tai tilan. Sitä varmaan sanotaan frameks.
Siis kun painaa jotain linkkii niin se aukee siihen oikeelle ja se valikko minkä laitan siihe "frameen" pysyy siinä eikä vaihu mihinkään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tallenna seuraava esim nimellä frame.htm:
[Page with frames]
This page is made with frames. Your browser does not support frames. Please click beneath to continue:
No frames
Kohdissa jossa lukee FRAME SRC="" lisäät sen sivun nimi mitä haluat näkyviin tässä Frame-dokumentissa (esim: FRAME SRC="content.htm." ) Tässä tapauksessa tarvitset sii kolme uutta htm-dokumenttia. Kun viittaat frameihin niin se tapahtuu näin:
About this web site
Eli jokaisella Framillä on oma (pysyvä nimi) johon on viitattava TARGET="")
Toivottavasti tästä oli jotain apua. Muista kuitenkin että kaikki selaimet eivät tue framejä ja että voit saavuttaa suurin piirtein samat asiat Taulukoilla ()
Meni perille. Ihmettelen itekkin.
...oliko vastauksesi on ivallinne tai ei. Antaamani vastaus ei ainakaan ollut. Ei sinun kannata kajota siihen dokumenttin mitä lähetin sinulle, sijoita se vaan samaan paikkaan missä sinun muut sivut sijaitsevat (itse asiassa et voi, etkä saa, lisätä tähän frames-määrittelyyn mitään sisältöä ().
Ainoa mitä tuo lähettämäni sivu tekee on jakaa selaimesi ikkunan kolmeen osaan, jokaisella ikkunan-osiolla on oma nimi ("TARGET"). Mitä sisältöä (=web-sivuja") sijoitat näihin ikkuna-osioihin (frameihin) on sinun asiasi.
Kaikki ns. helppo-käyttö kotisivuteko-ohjelmat (itse asiassa hyvin harva) tukee aidosti frameja. Jos kuvittelit että yritän kiusata, ei pidä paikkansa. (Täytyy kuitenkin ymmärtää, että B&Deckerin omistaminen ei tee sinusta hammaslääkäriä!. Jos hankit kalliit ohjelmat (MacroMedia, DreamWeawer, FrontPage, elämä hieman helpottuu. Jos lisäät omaa tietämystä HTML:stä ja Java-scriptistä, pärjäät halvoilla ohjelmilla ja lopputulos on lähes aina parempi)
Jos käsitin viestisi väärin, "too bad, so sad!". Siinä tapauksessa vastaisin että hauskaa että joku vielä ymmärtää kiittää! "Have a nice day!"
" Teen tosi alkeellisia sivuja"
Eikös silloin kannata unohtaa nuo framet? Ja sitten kun osaa paremmin, niin tajuaa, että frameja ei edes halua.