Nuhteeton tausta?

Yleensä vartiointialalle pääsyn ehtona esitetään nuhteeton tausta.
Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
Ajatellaan että on joku pikkusakko jostain pikkuasiasta parin vuoden takaa, niin meinaako se automaattisesti, että mahdollisuuksia alalle ei ole.
Meinaako nuhteeton tausta sitä että haluavat nähdä rikosrekisterin, vai kaivetaanko poliisin arkistoista ihan yksityiskohtia myöten asioita?
1119230
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Parempi on työhaastattelun yhteydessä mainita, mitä on tullut "töppäiltyä". Tuskin haittaa esim. ylinopeus sakko, mutta toki voi olla ettei autopiiriin pääse.
Eiköhän kuitenkin ensisijainen vastuu ole viranomaisilla, myöntävätkö he ylipäänsä vartijakorttia sinulle.
Ota selvää kotipaikkakuntasi poliisilaitokselta

Äänestä

Selvitä kotikunnan poliisilta saatko vartijakortin vai et. Mitään tarkkaa määritelmää ei ole, milloin vartijakortti evätään. Lakihan sanoo muistaakseni, että "rehellinen ja luotettava sekä henkilökohtaisilta ominaisuuksilta tehtävään sopiva". Mitä se sitten tarkoittaa riippuu viimekädessä kotikunnan poliisipäälliköstä. Harkintaan vaikuttaa tehty rikos/rikkomus, kuinka pitkä ko. tapahtumasta on jne. Sellainen harhaluulo, että ns. rekisterin pitää olla täysin puhdas kortin saamiseksi ei pidä paikkaansa. Tiedän tapauksia joissa parin vuoden takainen rattijuopumus ei ollut kortin saamisen esteenä. Toisaalta taas toisessa tapauksessa korttia ei tullut kun lähimmän vuoden aikana oli pari kappaletta ns. juoppoputkaan joutumisia ilman sen suurempaa rikosta. Yleisesti voi sanoa, että huumausaine, omaisuus ja väkivaltarikokset vaikuttavat pisimpään kortin saamiseen. Vartioimisliikehän ei saa poliisilta mitään tietoja rikosrekisteristä. Joihinkin tehtäviin, kuten rahankuljetuksiin, tehdään ns. suppea turvallisuusselvitys ja niihin tehtäviin pääsemisen esteenä voi olla sellainenkin merkintä mikä ei ollut esteenä vartijakortin saamiseen. Normaaliin vartijan tehtävään tällaista selvitystä ei tietääkseni missään firmassa tehdä.

Äänestä
  • ... töihin, lomakkeessa tulee rastittaa kohta, jossa suostuu taustansa tarkistamiseen. Tällä kohdalla vartiointiliike voi pyytää poliisilta kyseisen henkilön rekisteritiedot. En tiedä, kuinka tiuhaan tätä käytetään, mutta tämä mahdollisuus on ja tiedän sen olevan olemassa ja periaatteellisessa käytössä.

    Äänestä

  • Hiirihaukka kirjoitti:

    ... töihin, lomakkeessa tulee rastittaa kohta, jossa suostuu taustansa tarkistamiseen. Tällä kohdalla vartiointiliike voi pyytää poliisilta kyseisen henkilön rekisteritiedot. En tiedä, kuinka tiuhaan tätä käytetään, mutta tämä mahdollisuus on ja tiedän sen olevan olemassa ja periaatteellisessa käytössä.

    Se rekisteritieto on vaan lausunto poliisilta, että onko sovelias vai ei. Ei poliisi vartioimisliikkeelle mitään rikosrekisteriä lähetä. Jos poliisi myöntää kortin niin silloin henkilö on myös sovelias ko. lausunnon mukaan.

    Äänestä

  • poliisilta kirjoitti:

    Se rekisteritieto on vaan lausunto poliisilta, että onko sovelias vai ei. Ei poliisi vartioimisliikkeelle mitään rikosrekisteriä lähetä. Jos poliisi myöntää kortin niin silloin henkilö on myös sovelias ko. lausunnon mukaan.

    Eihän poliisi edes pidä rikosrekisteriä.

    Rikosrekisteri on oikeusministeriön alainen ja toimii Hämeenlinnassa.

    Äänestä

Yleensä tarkoittaa, ettei ole oikeusistuimessa tuomittu rikoksesta....

Äänestä

kolme ylinopeussakkoa vuosien takaa ja pari parkkisakkoa , silti olen vartijana .
Eiköhän tuo "nuhteeton" tarkoita jotain vakavampaa rikosta . Jos on muutamia näpistyksiä takana luulen ettei kannata hakeutua vartijointi alalle .

Äänestä

eli voiko pitää nyrkkisääntönä, että puhdas rikosrekisteri, mutta jokunen kerta känniputkassa ei todennäköisesti estä kortin saamista, mutta voi rajatapauksissa sen silti estää?

Äänestä

Voiko muissa maassa rikolleen ihminen tehdä töitä Suomen oikeudessa ? Ja kenelle tarvitse ilmoitta ?

Äänestä

Saako vartijakortin jos on näpistys 3 vuotta sitten ja siitä sakot maksettu?

Äänestä

Vartijatasoisilla pienet pahoinpitely- yms. rikkeet eivät vaikuta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nykyinen työtön kirjoitti:

Yleensä vartiointialalle pääsyn ehtona esitetään nuhteeton tausta.
Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
Ajatellaan että on joku pikkusakko jostain pikkuasiasta parin vuoden takaa, niin meinaako se automaattisesti, että mahdollisuuksia alalle ei ole.
Meinaako nuhteeton tausta sitä että haluavat nähdä rikosrekisterin, vai kaivetaanko poliisin arkistoista ihan yksityiskohtia myöten asioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu