Nuhteeton tausta?

nykyinen työtön

Yleensä vartiointialalle pääsyn ehtona esitetään nuhteeton tausta.
Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
Ajatellaan että on joku pikkusakko jostain pikkuasiasta parin vuoden takaa, niin meinaako se automaattisesti, että mahdollisuuksia alalle ei ole.
Meinaako nuhteeton tausta sitä että haluavat nähdä rikosrekisterin, vai kaivetaanko poliisin arkistoista ihan yksityiskohtia myöten asioita?

11

19226

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nixon

      Parempi on työhaastattelun yhteydessä mainita, mitä on tullut "töppäiltyä". Tuskin haittaa esim. ylinopeus sakko, mutta toki voi olla ettei autopiiriin pääse.
      Eiköhän kuitenkin ensisijainen vastuu ole viranomaisilla, myöntävätkö he ylipäänsä vartijakorttia sinulle.
      Ota selvää kotipaikkakuntasi poliisilaitokselta

    • Poliisi

      Selvitä kotikunnan poliisilta saatko vartijakortin vai et. Mitään tarkkaa määritelmää ei ole, milloin vartijakortti evätään. Lakihan sanoo muistaakseni, että "rehellinen ja luotettava sekä henkilökohtaisilta ominaisuuksilta tehtävään sopiva". Mitä se sitten tarkoittaa riippuu viimekädessä kotikunnan poliisipäälliköstä. Harkintaan vaikuttaa tehty rikos/rikkomus, kuinka pitkä ko. tapahtumasta on jne. Sellainen harhaluulo, että ns. rekisterin pitää olla täysin puhdas kortin saamiseksi ei pidä paikkaansa. Tiedän tapauksia joissa parin vuoden takainen rattijuopumus ei ollut kortin saamisen esteenä. Toisaalta taas toisessa tapauksessa korttia ei tullut kun lähimmän vuoden aikana oli pari kappaletta ns. juoppoputkaan joutumisia ilman sen suurempaa rikosta. Yleisesti voi sanoa, että huumausaine, omaisuus ja väkivaltarikokset vaikuttavat pisimpään kortin saamiseen. Vartioimisliikehän ei saa poliisilta mitään tietoja rikosrekisteristä. Joihinkin tehtäviin, kuten rahankuljetuksiin, tehdään ns. suppea turvallisuusselvitys ja niihin tehtäviin pääsemisen esteenä voi olla sellainenkin merkintä mikä ei ollut esteenä vartijakortin saamiseen. Normaaliin vartijan tehtävään tällaista selvitystä ei tietääkseni missään firmassa tehdä.

      • Hiirihaukka

        ... töihin, lomakkeessa tulee rastittaa kohta, jossa suostuu taustansa tarkistamiseen. Tällä kohdalla vartiointiliike voi pyytää poliisilta kyseisen henkilön rekisteritiedot. En tiedä, kuinka tiuhaan tätä käytetään, mutta tämä mahdollisuus on ja tiedän sen olevan olemassa ja periaatteellisessa käytössä.


      • poliisilta
        Hiirihaukka kirjoitti:

        ... töihin, lomakkeessa tulee rastittaa kohta, jossa suostuu taustansa tarkistamiseen. Tällä kohdalla vartiointiliike voi pyytää poliisilta kyseisen henkilön rekisteritiedot. En tiedä, kuinka tiuhaan tätä käytetään, mutta tämä mahdollisuus on ja tiedän sen olevan olemassa ja periaatteellisessa käytössä.

        Se rekisteritieto on vaan lausunto poliisilta, että onko sovelias vai ei. Ei poliisi vartioimisliikkeelle mitään rikosrekisteriä lähetä. Jos poliisi myöntää kortin niin silloin henkilö on myös sovelias ko. lausunnon mukaan.


      • Konstap.
        poliisilta kirjoitti:

        Se rekisteritieto on vaan lausunto poliisilta, että onko sovelias vai ei. Ei poliisi vartioimisliikkeelle mitään rikosrekisteriä lähetä. Jos poliisi myöntää kortin niin silloin henkilö on myös sovelias ko. lausunnon mukaan.

        Eihän poliisi edes pidä rikosrekisteriä.

        Rikosrekisteri on oikeusministeriön alainen ja toimii Hämeenlinnassa.


    • EXväktare

      Yleensä tarkoittaa, ettei ole oikeusistuimessa tuomittu rikoksesta....

    • vanhempivartija

      kolme ylinopeussakkoa vuosien takaa ja pari parkkisakkoa , silti olen vartijana .
      Eiköhän tuo "nuhteeton" tarkoita jotain vakavampaa rikosta . Jos on muutamia näpistyksiä takana luulen ettei kannata hakeutua vartijointi alalle .

    • Mietityttää

      eli voiko pitää nyrkkisääntönä, että puhdas rikosrekisteri, mutta jokunen kerta känniputkassa ei todennäköisesti estä kortin saamista, mutta voi rajatapauksissa sen silti estää?

    • Kysymus

      Voiko muissa maassa rikolleen ihminen tehdä töitä Suomen oikeudessa ? Ja kenelle tarvitse ilmoitta ?

    • tildut

      Saako vartijakortin jos on näpistys 3 vuotta sitten ja siitä sakot maksettu?

    • polliisisetä

      Vartijatasoisilla pienet pahoinpitely- yms. rikkeet eivät vaikuta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      340
      1356
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      77
      936
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      823
    4. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      69
      800
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      45
      702
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      693
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      682
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      648
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      547
    12. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      526
    13. 32
      521
    14. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      25
      515
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      32
      492
    17. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      457
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      44
      425
    Aihe