Katuma - Suomen Monaco

odotaninnolla

74

12611

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ootavaan

      Ookko päässy kuviin?

      • Perimätietoeteenpäin

        Katumantie 25 tapahtui kummia ja kauheuksia 80 ja 90 luvuilla, entinen kaupantalo,.
        Se oli silloin vuokratalo ja päädyssä oli e-kauppa, e-myymälä, siwa jne. sekä A-rapussa oli posti a1 asunnossa.
        Talo pääsi myös alibiin, siellä oli hämäriä lukkojen tukkimisia ja eräs a-rapussa asunut nainen myös katosi. Saman talon rannassa tapahtui myös surullinen lapsen hukkumistapaus. C-rapussa oli tulipaloja, d-rapun ensimmäisen kerroksen asunnosta löytyi Pikku Matti menehtyneenä.
        90 luvun lopussa d-rapussa asui mielisairas joka piti nuorisotilaa omassa asunnossa lähiönlapsille, myös tämä katosi myös yllättäen.
        A-rapun asukas yritti ajaa naapurin yli humalassa autolla 90 luvun alussa.
        80-90 luvuilla talossa asui pitkätukkaista nuorisoa b-rapun neljännessä kerroksessa ja bileet olivat sen mukaisia. 90 luvulla A3:ssa oli koko kesän kestäviä kemuja mistä sai nauttia kaikki naapurit. Yömakkaran Nakki Simo asui c-rapussa myös 90 luvulla, hänen lempi artisteja oli Ismo Alanko, se kaikui 23-25 talojen välissä.
        Talossa tapahtui paljon tuona aikana, tuossa osa.
        Myös lammassaaresta lapset löysivät vanhan ihmisen ruumiin 90 luvun alussa, sekä taisi olla katumantie 21 jossa oli hypätty naru kaulassa parvekkeelta alakerran riemuksi.
        80 luvun lopussa mies tuli kaupantalosta ulos, häntä oli lyöty vasaralla päähän.
        Talon kellarista löytyi ruumis 80 luvulla, se oli laitettu vanhaan roskiskuilun tyhjennys koppiin. Kellarikomerot ovat suljetut ja seinät betoniset, siellä myös kummitteli 90 luvulla, ovet aukesivat joskus itsestään ja kuului askeleita.
        Myös rappujen alaosissa oli vaanijoita aikoinaan. Pesutuvassa oleva mankeli koitui erään asukkaan surmaksi 70 luvulla. Myös pesutupaa vastapäätä olevassa tilassa kuului askeleita joskus. Talossa on isot masuunit joissa on poltettu puita sekä koksia lämmityksenä. Talontiloista löytyy valtava öljysäiliö jota käytettiin lämmitysöljyn säilömiseen myöhemmin.
        Talon vintillä on hirttäytynyt yksi ihminen. C-rapussa kaatui vanhempi mies ja löi päänsä patteriin, menehtyi muutaman päivän päästä.
        Talossa on myös vuosittainen ongelma tippuvat lumet ja jäät. Kesäisin voi nauttia räystäspääskyistä ja viereisestä rannasta. Talonpäädyssä olevasta kaupasta haettiin jäätelöt ja syötiin lipputangon juurella olevalla kivetyksellä. Uutenavuotena samassa lipputangossa räjäyteltiin saksalaisia tykäreitä. Vanhat emaloidut kyltit rapuissa: kaupustelu kielletty! huokuvat historiaa, kuinka moni onkaan koskettanut sitä mennessään rappukäytävässä. Tai kuinka moni on kaivertanut nimensä niihin puu tolppiin jotka kannattelevat katoksia rappujen edessä. Hyviä ja huonuja muistoja 70, 80 ja 90 luvuilta. Silloin nuoriso kävi mantereenlinnalta hypimässä katumajärveen, onkohan perimätieto paikasta nyky asukkaiden tiedossa. Myös iso 20 -30 metriä pitkä ja 3-4 metriä leveä luola löytyy katuman välittömästä läheisyydestä, kirkkokalliosta. Harvialantien molemmin puolin löytyy vanhoja korsumonttuja.
        Katumantie 28 oli rautaruukintalo, katumantie 22 pihametsästä löytyy perunakellari joka on vanhan omakotitalon peruja sekä pihassa on myös vanha kaivo. Kaupantalon vastapäätä risteyksessä oli suuret puiset vanhat autotallit, metallinetsijöille tiedoksi. Myös huhu luolasta mantereenlinnalla elää vahvasti, ja kyllähän sekin siellä tosiaan on. Vihje: Lähde miekkakiven suuntaan polulla olevasta suuresta valkoisesta kivestä. Ja vie roskasi pois jos käyt hyppimässä mantereenlinnalla, sekä pidä puketti saari siistinä myös seuraavalle.


      • Perimätietoeteenpäin

        Harvialantiellä eräs ajoi farmari taunuksella lampputolppiin lammaskallion vieressä 80-90 luvun taitteessa. 90 luvulla pappi ajoi liikennemerkkiin kaupantalon päädyssä, jätti auton parkkiin ja käveli katumantie 25 taloon. Kaupantalon päädyssä olevaan kauppaan vorot murtautuivat talonjuuressa olevan luukun kautta aikanaan. Katuman grilli oli silloin renkailla oleva vaunu jonka edessä vieraileva kettu oli tuttu näky. Myyjät heittivät ketulle makkaroita ja asiakkaatkin ostivat myös ketulle makkaran jos sattuivat samaan aikaan luukulle. Niihin aikoihin rakennettiinn katuman "korkeakoulu" jossa sain olla hetken. Katuman luistinkentällä tuli otettua ensikosketus jääkiekkoiluun.
        Lammaskalliolta löytyvät talvisin "jäävuoret" joilla leikittiin, sinne muodostuu jäätä lähteiden seurauksena todella paljon. Linja-autot olivat joka talvi poikittain katuman mäessä, joskus jopa kaksi kerrallaan. Rivitaloilla asui eräs taiteilijakin, taitaa taulut olla ihan arvossaan nykypäivänä. Kylänvanhinkin katumalla oli, Heikki nimeltään.
        Tulipa juuri mieleen että 80 luvun lopussa katumantie 25 pihaan, siihen kaupanpäähän menehtyi mies. Tämä vanhempi mies oli ostanut lumilingon mökilleen ja päätti kokeilla siinä pihalla sitä, hän sai sydänkohtauksen.
        90 luvulla pojat kiipesivät kaupankatolle ja työnsivät jousipyssyn nuolia tuulettimiin, Bagars Bubin pitäjä tuli pihalle huutamaan sisälle kuuluvasta metelistä. Eräänä uutena vuonna yksi mies lähti baarin edestä ambulanssilla koska kännissä räjäytti raketin kädessään, ambulanssi meinasi lähtiessään ajaa loukkaantuneen veljen päälle. Samassa baarissa kävi useasti varkaita, yleensä pullo vana paljasti minne syyllinen oli mennyt. Tarina kertoo että kerran varkaan rikkoessa ikkunan ja tullessaan sisään, sisällä olikin baarinpitäjä ystävineen jotka olivat jääneet katsomaan peliä tv:stä ja olivat myös nukkumassa. Varas oli sisälle päästyään löytänyt myös reitin nopeasti ulos, kiinni jäi kolhujen kera.
        Taas hieman muistelmia..


      • Perimätietoeteenpäin

        Katumalla 80 luvun lopulla pitkä tukkaiset teinit ajelivat viritetyillä suzuki pv:llä ja raisuilla, jollain oli joku keltainen banaani mopokin. Katumantie 22 muutti siskokset 80-90 taitteessa, samoihin aikoihin joku ajoi moottoripyörällä katumantietä ja pitkäksi metsään. Muutama tunnettu voimailija/jääkiekkoilija/näyttelijä/nyrkkeilijä/bisnesmies on myös ponnahtanut katuman kylältä julkisuuteen. Nyt katuma pääsee julkisuuteen salaisen kammionsa takia. Katuman baarissa on myös julkkiksia piipahtanut vuosien varrella. Katumanlava oli 80 90 luvuilla se paikka minne kesä iltaisin mentiin mopoilla/busseilla/kyydeillä, ja likkoja vikiteltiin pusikoissa. Ehhkä joskus mentiin veneillä ja liivit heitettiin veneessä pois..
        Aamulla herättiin puketista ja jatkettiin matkaa soutaen ja huopaen nurmikolla..


      • Perimätietoeteenpäin
        Perimätietoeteenpäin kirjoitti:

        Katumalla 80 luvun lopulla pitkä tukkaiset teinit ajelivat viritetyillä suzuki pv:llä ja raisuilla, jollain oli joku keltainen banaani mopokin. Katumantie 22 muutti siskokset 80-90 taitteessa, samoihin aikoihin joku ajoi moottoripyörällä katumantietä ja pitkäksi metsään. Muutama tunnettu voimailija/jääkiekkoilija/näyttelijä/nyrkkeilijä/bisnesmies on myös ponnahtanut katuman kylältä julkisuuteen. Nyt katuma pääsee julkisuuteen salaisen kammionsa takia. Katuman baarissa on myös julkkiksia piipahtanut vuosien varrella. Katumanlava oli 80 90 luvuilla se paikka minne kesä iltaisin mentiin mopoilla/busseilla/kyydeillä, ja likkoja vikiteltiin pusikoissa. Ehhkä joskus mentiin veneillä ja liivit heitettiin veneessä pois..
        Aamulla herättiin puketista ja jatkettiin matkaa soutaen ja huopaen nurmikolla..

        Erään käikäläläisen veli kaappasi linja-auton käikälästä huhun mukaan kirveen kanssa. Sisu auton aikaan paikallinen katumalainen sankari kävi kännissä varastamassa tehdas alueelta kuljetusajoneuvon, kuuleman mukaan jäi kiinni kun lompakko oli tippunut autoon harvialantien viereen. Eräs tunnettu (pornolehden niminen) sammui 90 luvun lopussa toyotan rattiin ja ajoi tolppaan autonsa katumalla, jatkoi matkaa ystävien avustuksella. 90 luvulla katumalla asui aasialainen nainen, hän pisti pakettiin useita miehiäkin ketä sattui eteen tulemaan.


      • Perimätietoeteenpäin

        Siellä oli varmasti samaan aikaan 2 kpl suzuki pv, 2 kpl solifer sm (toisen tankissa luki lucifer), 1 honda monkey, yksi keltainen muovitankkinen jossa oli penkissä kiveksien kuvat. Pitkätukka nuoriso asui siellä kaupantalon b rapun ylimmässä kerroksessa 80 luvulla. Tai oikeastaan joka toisella oli silloin pitkätukka ja nahkatakki farkkuliivit ym. A-rapun kolmannessa kerroksessa pyöri 90 luvulla muutama hämeenlinnassa tunnettu kaveri, ainakin joku heistä oli maalari.
        Fopsikin joskus käveli katuman poikki katisiin missä asui silloin.
        Katumalla baarissa yleensä vieraspaikkakuntalaiset olivat heikoilla, varsinkin jos suutansa soittivat. Yleensä vasta lopuksi kutsuttiin virkavalta paikalle.
        80-90 luvulla katumalta löytyi jotain poliisia ja armeijaa kiinnostavaa maastosta.
        90 luvulla myös linja-auto pysäkin seinän läpi oli ilmeisesti ammuttu siinä siwan vieressä.


      • Perimätietoeteenpäin

        Ja bagars bubista sen verran vielä: kyllähän siellä se yksi vaalea kiharahiuksinen katuman kakkosnelonen pyöri vähän joka kainalossa sulkemisaikaan.
        Että kyllähän siellä tuuri saattoi käydä. Tarinat kertovat että siellä olisi joku jopa saanut suihinoton vessassa, toinen olisi saanut ihan pilluakin ja kolmas persettä tapsalta.


      • os.Katumantie25

        Tuttuja ihmisiä, eräs dokumentissa esiintyvä löytyy myös noista edellä olevista tarinoista.


      • Anonyymi
        Perimätietoeteenpäin kirjoitti:

        Katumalla 80 luvun lopulla pitkä tukkaiset teinit ajelivat viritetyillä suzuki pv:llä ja raisuilla, jollain oli joku keltainen banaani mopokin. Katumantie 22 muutti siskokset 80-90 taitteessa, samoihin aikoihin joku ajoi moottoripyörällä katumantietä ja pitkäksi metsään. Muutama tunnettu voimailija/jääkiekkoilija/näyttelijä/nyrkkeilijä/bisnesmies on myös ponnahtanut katuman kylältä julkisuuteen. Nyt katuma pääsee julkisuuteen salaisen kammionsa takia. Katuman baarissa on myös julkkiksia piipahtanut vuosien varrella. Katumanlava oli 80 90 luvuilla se paikka minne kesä iltaisin mentiin mopoilla/busseilla/kyydeillä, ja likkoja vikiteltiin pusikoissa. Ehhkä joskus mentiin veneillä ja liivit heitettiin veneessä pois..
        Aamulla herättiin puketista ja jatkettiin matkaa soutaen ja huopaen nurmikolla..

        Eihän katumalla asu kuin mamuja kuka suomalainen siellä haluaa asua. Mamut valtaa joka paikan. Voi vittttttttuuuuuuuu. Miks eivät perusta omaa maata saisivat rellestää rauhassa ja me saatais suomi takaisin. Järjestetään rahankeräys maastamuuton hyväksi


    • Puliohjelma

      Ketkä on pääosissa? Löytyykö sieltä katumantie 25 kerma?

      • Bulevardilla

        Eikös Monacon kerma löydy kadun alkupäästä...


    • Katumanvosut

      Montas narkkia löytyy ohjelmasta? Vai onko kaikki raskaan duunin tekijöitä?

    • jääsulijo
    • enootöissäenkämene
      • hyvänmielenfilmi

        Näin trailerin telkkarissa. Alkoi naurattaa, vaikka asunkin Katumalla. Sen sijaan jotkut asuntosijoittajat ei välttämättä naura... Ei tosiaankaan ole mikään matkailunedistämisfilmi :D


      • Perimätietoeteenpäin
        hyvänmielenfilmi kirjoitti:

        Näin trailerin telkkarissa. Alkoi naurattaa, vaikka asunkin Katumalla. Sen sijaan jotkut asuntosijoittajat ei välttämättä naura... Ei tosiaankaan ole mikään matkailunedistämisfilmi :D

        Kaupantalo oli aikanaan vuokratalo mutta 80 /90 luvun taitteessa eräs Silander osti koko talon pois ja pisti sen osakkeiksi. Kyseisellä herralla oli oma autokuskikin, Lehmusvuo.


      • OTKoo
        Perimätietoeteenpäin kirjoitti:

        Kaupantalo oli aikanaan vuokratalo mutta 80 /90 luvun taitteessa eräs Silander osti koko talon pois ja pisti sen osakkeiksi. Kyseisellä herralla oli oma autokuskikin, Lehmusvuo.

        Eiköhän se ollut aikanaan OTKn, eli E-liikkeen talo.


    • NiiloJepenPoika

      Onko siinä kaksvitosessa vielä talkkaria kuten ennen muinoin? Ketä on niinkuin talon "pomo" nykään?

      • pusikkojuopot

        Katuman pomot löytyvät toisesta päästä katumaa


    • scdsdccdc

      ei hyvää päivää tätäkin pikkukylää.

    • Raneonkinki

      Rane ja Tane sekä Harry

    • SuomenParastaAAluokkaa

      Katsoin. Katuma 25 taitaa olla nykypäättäjiemme ainoa onnistuminen.

    • IsomissaMonta

      Eiköhän suomessa ole melkein joka kylässä joku Monaco?

      • ElokuvienElokuva

    • jokukatumalta

      Siinähän saatiin koko rahalla mainosta Hämeenlinnalle. Iisakin unelma, Sarin ihanne. Ei silti, ihmiset oli aitoja ja välitti toisistaan, tommoiseks minäkin muuttuisin jos joku isompi kolhu tulisi elämän kulkuun. Isot sympatiat näille ihmisille, toriparkki ei auta heitä yhtään.

      • VtunIisakit

        Kenenkään työllistämisistä ei ole enää moniin vuosiin puhuttu? kaikenlaista eleniaa ja rokkipuistoa ja autokauppaa kyllä häslätään ja väitetään että nämä sitten työllistää. Autokauppa miljoonia meni. Tapahtumapuisto miljoonia meni. Elenia miljoonia meni yhteen lentopallokenttään. Kastellin kansalaispalkalla eläville Heitä ei ole.


      • kokdem-malli

        Paitsi maggaraääniä kerjätessä.


      • Rillaamaan
        kokdem-malli kirjoitti:

        Paitsi maggaraääniä kerjätessä.

        Joko persujen kaksi jäljellä olevaa ehdokasta on luvannut maggarakestit monacossa?


    • Jhhfdsa

      Joo oli oikein mainos dokkari Hämeenlinnasta!

    • Mäoontyönitehny

      Eihän toi dokkari kertonut kaikista sen talon asukkaista, vaan sen talon alkoholisoituneista asukkaista.
      Rahaa ei laiteta ruokaan, vaan ruoka haetaan talon päädystä laulavilta mustalaisilta EU-kassien muodossa.
      Rahat viedään Idänpään Alkoon tai Hätilän Lidliin, mistä ostetaan halvinta Kotimaista -olutta.
      "Rahat ei riitä mihinkään", mutta silti ollaan kännissä lähes joka päivä.

      • Hyväntekobisnes

        Sinähän sen tiiät.


      • Älkääarvostelkoihmisiä

        Mutta tekeekö he pahaa kellekkään. Itse asun lapseni kanssa eräässä pikkukaupungissa,kerrostalossa,jossa vähän samanlaista väkeä kuin katuma25. Eräs mies antaa aina tyhjät tölkit lapselleni. Ja lepposia ovat. Itse olen raitis yksinhuoltaja. Eräs mies tuonut usein ruokajaosta minullekin ruokia, ilman mitään taka-ajatuksia. Joskus lapsivapaalla olen muutaman juoman nauttinut hänen seurassa . Kaverina vaan. En minä pelkää ,kuusi vuotta mennyt hyvin tässä.


    • TäynnäLuuseriElättejä

      Katuma ja Nummi, molemmat Hämeenlinnan huonomaineiseen ghettoja., eikä syyttä. Spurguilu ja sosiaalitukien varassa eläminen periytyy suvuissa isiltä ja äideiltä heidän rakkaille lapsilleen. Päivän suurin huoli on kaljan, kiljun ja tupakin riittävyys. Siinä kaikki.

      • Maggarareservi

        Unohtamatta Jukolaa, Herukkamäkeä ja Ojoista.


      • Sokeaa_arvostelua
        Maggarareservi kirjoitti:

        Unohtamatta Jukolaa, Herukkamäkeä ja Ojoista.

        Todella typerää alueiden eriarvoistamista!Ehkä jukolallakin joku tarkoittanee, aluetta tarkemmin tuntematta ja erottelematta, vaan sitä vuokrataloaluetta ostoskeskuksen ja jukolanjussin lähistössä ja sen takana.Sielläkin on vain muutamat levottomat asukkaat hankkineet taloille tälläisen muka niin huonon maineen.Jukolan koulun ympärystä ja voutilan rajamaat on ihan rauhallista asuinaluetta, kuten missä tahansa muuallakin hämeenlinnassa.
        Kannattaisiko jättää se räkälöissä istuskelu vähemmälle ja tehdä vaikkapa pieni kävelylenkki ja tutustua laajemmin jukolaan.Tai katsoa google mapsilla, näkyykö minkälaisia slummeja jukolassa?Martan kujalla, Kalvean Immen kujalla, Kreetan kujalla ja Annanpihan alueella.Itse olen sitä mieltä, ettei tämä osa jukolaa näytä pahemmin slummialueelta.Ojoistenkin maine on selvästi yleistetty.Sitäkin kaupunginosaa kannattaa tälläisten alueita sokkona leimaavien tarkemmin tarkistella, ennen kuin näpyttelee tänne palstoille perättömiä juttujaan.


      • Anonyymi

        Katuma, nummi, jukola ja harakkamäki. Neljä slummia pienessä kylässä !


    • Hyvätherukat

      En olekkaan koskaan käynyt herukkamäessä:D missä lie?

      • Postiljooni.kerto

        Siellä herkut heruu, Laaniityn harakkapuistonakin tunnettu.


    • EemeliR

      Hyi kamala mitä porukkaa koko talo täynnä, aivan tuli paha mieli ja itketti. Joivat olutta keskellä päivää ja osa poltti tupakkaa. Joku oli tehnyt vissiin kotikaljaakin kun oli iso sanko parvekkeella. Olivatkohan nuo kaikki työelämässä vielä, kuinkahan seuraavana päivänä voi mennä töihin jos oksettaa. Asukkaat joivat niin paljon että tulivat oikein humalaan ja puhe sammalsi, ovatko he olleet lääkärin kontrollissa koska viimeksi, juominen kun ei tee hyvää elimistölle, osa varmaan juonut taukoamatta ainakin kolme päivää arvelisin. Minä en juo alkoholia kun se on haitallista, joskus juon yhden pullon olutta kun on joku juhla. Olen kunnon ihminen ja olen töissä arkisin ja vapaalla luen kirjoja.

    • pyöräilee.katumalla.HML

      Katsomatta videota pari kommenttia;

      pitää muistaa, että 80 ja 90 -luku on ollut Hämtownin jälkilämpöä eli 50 ja 60 -lukujen neukkukaupan suuruudenajan jälkikasvu. Mitään semmoista ei nähdäkseni aivan heti jatkossa voi tulla.

      80 ja 90 -luvuilla on ollut yhtäaikaa aktiiveina suuret ikäluokat ja heidän puolta pienempi jälkipolvensa - todennäköisesti hyvin monet suunnitelmat on laadittu siltä pohjalta, että väkeä riittää aina yhtä paljon. Kyse oli tietenkin hetkellisestä piikistä, jonka laantuminen näkyy nyt hyvin selvästi.

      Toisin sanoen jo silloin olisi pitänyt alkaa suunnittelemaan ikäänkuin "vastapalloon" eli pienempiä aikoja varten kustannustehokkaampaa tulevaisuutta.

      • Sååpaa

        Mitähän minä just luin?


    • 25talo

      Kaatopaikka

    • 90-luvun_mopopoika

      Se oli kova äijä, joka oli varastanut soutuveneen ja sanoi, että se on nyt mun ja eikä mene enää koskaan töihin, kun on ollut jo kaupungin hommissapari viikkoa.

      • SärjetkinSyöty

        Eiks tullu kalaa?


      • tunnit.täys

        Pimpo blondi. Oli viel sentään hyvät hampaat suussa. Erikoista.


      • skkakaka

        Hieno mies, respektiä täältä. Olutta vähän nappailee ja elelee kalastellen ja huvitellen.


      • kakkasakka
        skkakaka kirjoitti:

        Hieno mies, respektiä täältä. Olutta vähän nappailee ja elelee kalastellen ja huvitellen.

        Käy välillä idänpäänkin puolella rantabaarissa. Hyvä kuntoinen miäs.


      • ewqewq

        Totta, Katumalla voidaan hyvin eivätkä työt paina.


      • wqewwe
        SärjetkinSyöty kirjoitti:

        Eiks tullu kalaa?

        Sai ne muutamia rapuja.


    • kurwa-

      Katumalla on myös pohjoismaiden suurin puolalais ghetto !

    • jokainentyylillään

      Jos joku tässä työllisyystilanteessa on tyytyväinen työttömyyteensä, niin pitääkö sitäkin alkaa moralisoida?

      • ouoijiljoiuijo

        Ei, tyhmä paljon työtä tekee. Viisas pääsee helpommalla.


    • oikeisto.näkemys.HML

      Näin oikeistolaisen silmin (ei siis kokoomuslaisen) vaikuttivat olevan ihan mukavia ihmisiä ja osanneen ottaa systeemin käyttöön juuri sopivalla tavalla.

      Kuitenkin kaikki vaikuttivat päällisinpuolin työkykyisiltä, joten reilua olisi lahjoittaa asuntoyhtiö heille, jonka jälkeen he perustaisivat asuntoyhdistyksen ja ryhtyisivät elämään omalla kustannuksellaan - keittelisivät kiljut ja myisivät tarveaineet, hankkisivat ruoka-avun ja tekisivät talon remontit talkootyönä jälleen hankkimillaan lahjoitusvaroilla.

      Nimittäin näin jatkossa Suomessakin saatetaan pian elellä ja toimeen saa tulla kuten parhaiten taitaa. Marketin seinä ei ole yhtä avokätinen jatkossa kuin on nyt ollut.

      Jatkossa onni suosii rohkeampia elämäntaiteilijoita.

      • Puuhailemaan

        Vastikkeelliseksihan ne ovat tukia suunnitelleet..., mielenkiintoista on vain nähdä miten onnistuu elämäntapataiteilijoiden osalta vai alkaako omaisuusrikostilastot keulia?


      • ongelmanratkaisija.HML

        Vastikkeellisuutta ei tarvita vaan tuet ovat jatkossa mallia ruoka-, lääke- ja bensakuponki ja pala maata - katuma 25:n tapauksessa moitteettomasti toimiva asuntoyhtiö loistavassa ympäristössä.

        Asuntoyhtiö toimiessaan moitteettomasti voi laittaa osan asunnoista vuokralle ja saa rahaa eli vuokratuloja. Ihmiset asuvat kohtuuhintaisissa moitteettomissa osoitteissa ihan rahaa vastaan jatkossakin.

        Eihän näissä asioissa ole ongelmaa - puuttuu vain ongelmanratkaisijat.


      • iloinenvasemmisto
        Puuhailemaan kirjoitti:

        Vastikkeelliseksihan ne ovat tukia suunnitelleet..., mielenkiintoista on vain nähdä miten onnistuu elämäntapataiteilijoiden osalta vai alkaako omaisuusrikostilastot keulia?

        Hah hah, aina fiksuimmat Toverit pääsevät työstä eroon. Kapitalistit pitävät puurtamisesta ja me vasemmistolaiset emme. Nyt kun saadaan riittävä kansallispalkka SDP:n voiton kautta, kenenkään ei tarvitse käydä rasittavassa työssä.

        Terveisin,

        Iloinen vasemmisto


      • Kultakausig

        Uraa!!


    • sossutrulaa

      Ihanan sosialistinen paikka tämä katuma!

      • Kiitos.johtajien.olkohon

      • wqeewååå

        Rentoa menoa!


    • hohhoijaaduunitpainaa

      Tehkää te muut työtä. Me täällä katumalla juhlitaan täysiä viikkoja kuukaudesta toiseen. Nautimme myös pitkästä kesälomasta aina keväästä syksyyn. Ei meidän hyvinvointi ole teiltä kellokorttielämää viettäviltä pois. Jospa sitä aloittaisi nyt vaikka uudenvuoden juhlimisen ja ryyppäämisen nii kerkee pikkasta ennen vappua himmaan jotta pääsee sitten nauttimaan kesästä ja kaljasta. Terveisiä katumalta!

      • Maggarareservi

        Mitä on kellokortti??


      • Maggaraajuhlaan
        Maggarareservi kirjoitti:

        Mitä on kellokortti??

        Saa sen virtuaalisena kännykkäappsinakin, jos tekee vain etätöitä...
        Maggara tekee kauppansa katumalla, onhan se entisiä persujen ydinalueita.


      • Taigamaggaraa
        Maggaraajuhlaan kirjoitti:

        Saa sen virtuaalisena kännykkäappsinakin, jos tekee vain etätöitä...
        Maggara tekee kauppansa katumalla, onhan se entisiä persujen ydinalueita.

        Mikä on työ???


      • uyyuuyyu

        Työ on sellainen mitä kapitalistit tekevät.


      • Toveripankinneuvo

        Kuulostaa ihan utooppiselta! Onneksi on verot.


    • Spuukkelikatumalta

      Pthyi!Taidan riipasta kännin. Asun katumalla. Painukaa te muut aamulla sinne röihin vai mitä se olikaan. En muista. Enkä halua muistaa. T: Hyvinvoiva spuke.

    • yyuu

      Hassu ohjelma; ensin studio-osuudessa puhutaan että lähiöt on ihan ok paikkoja ja niissä asuu normaaleja ihmisiä ja sen jälkeen dokumenttiosiossa esitetään kaikkein stereotyyppisimpiä lähiö-örveltäjiä.

      Meneehän se elämä tietenkin noinkin, mitäs me muut olemme tuomitsemaan ja noiden kavereiden kohdalla lienee jo takanapäin se aika että heitä kukaan ottaisi töihin edes ilmaiseksi.

      Pistää vaan ihmetyttämään että eikö tuollainen aamusta iltaan kaljan litkiminenkin käy pitemmän päälle tylsäksi. Onhan se totta että työelämä on oravanpyörä ja töissäkäyvät ovat tavallaan vankeja mutta ei sen elämän vaihtoehto sentään voi olla ruoan hakeminen leipäjonosta ja päivät pitkät kännissä örveltäminen.

      Kokonaan oma kysymyksensä on että jos ja kun yhteiskunnan talous romahtaa ja sitä myöten sosiaaliturva ja sen jälkeen jokaisen pitää oikeasti tulla omillaan toimeen niin miten tuollaisille ihmsille oikein silloin käy? Ihan ympäri Suomea on vastaavanlaisia tapauksia pilvin pimein.

    • katuma

      Osa kommentoiista ei taida tietää katumasta mitään,kun lukee näitä juttuja :D :D :D

    • Justjoojust

      Kukas siitä mitään haluaa edes tietää?

    • sekakäyttöä
    • Anonyymi

      Katsoin, ihmettelin. Ja olen samaa mieltä kuin tämä tunnit täysi tyyppi. Minulla on tunnit täynnä tämän porukan elättämistä. Juokaa itsenne hengiltä, ja nopeasti. Jumalauta että iljettää!

    • Anonyymi

      Katumalla on myös suomen suurin puolalais-ghetto. Tölkin polakit, romanialaiset, virolaiset ja muut slobot !

      • Anonyymi

        Kurwa


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      49
      3202
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2919
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2336
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1442
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1346
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1088
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe