kellariin vettä

olemme asuneet viisi vuotta 60-luvun omakotitalossa.aluksi teimme uudet salaojat.sitä ennen kellariin on tullut vettä.tänä talvena on uudestaan ruvennut tulemaan kosteutta keskeltä lattiaa väliseinän vierestä ja on nyt levinnyt ulkoseinän viereenkin.alaa ei mene mitään putkistoja sillä kohtaa.mistä tämä johtuu?
4871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

nyt kun on satanut ennätysmäärä vettä ja pohjavedet ovat tosi korkeella .edellisestä
kerrasta on varmaan 15-20 vuotta.olen kuulut muilta ihan samaa menneen kesän/talven aikana
eiköhän se tilanne tosta normalisoidu .kuivaimen vois tietty laittaa.ei siinä hyvätkään salaojat auta kun vettä tulee ovesta sisään niikun tv uutisissa on saanu nähdä.

Äänestä

syy veden tulolle on se ettei lattian alla ole lämpöeristystä. Tällöin aluksi vesi karttaa lämmintä mutta kun alapohja lämpiää myös kääntyy vesi kulkemaankin ylöspäin. Nimenomaisesti vanhojen talojen ilmiö kun kellaria ruvetaan lämmittämään (pahimmillaan laitetaan lattialämmitys tehostamaan asiaa). Eli lattia pitäisi kaivaa auki ja eristää alta ennenkuin otetaan käyttöön.

Äänestä
  • tällaista kellaria kuivata esim keväällä jos taas ensi keväänä tulee leudot talvet ja kosteutta tulee talon alta?vai kannattaako kaivaa auki sisäpuolelta ja ottaa vanha maa pois ja tarvittavat eristykset vai mitä tekisitte?

    Äänestä

pingpongilla taitaa lapio pysyä kädessä. Ei muuta kuin kaivelemaan, ellei viitsi katsella kosteata lattiaa! Ja sitten eristys ja täyttö ohjeiden mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pingpong kirjoitti:

olemme asuneet viisi vuotta 60-luvun omakotitalossa.aluksi teimme uudet salaojat.sitä ennen kellariin on tullut vettä.tänä talvena on uudestaan ruvennut tulemaan kosteutta keskeltä lattiaa väliseinän vierestä ja on nyt levinnyt ulkoseinän viereenkin.alaa ei mene mitään putkistoja sillä kohtaa.mistä tämä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu