perheväkivaltaa?

oikeinvaieikö

Tilanne se että avokin kanssa oltu n. 9 vuotta. Kaksi lasta ja elo ollut melko seesteistä,mutta:

- mies n.3kertaa tänä aikana ottanut ranteista kiinni ja työntänyt seinää päin ja huutanu (nyrkistä en ole saanut)
- ottanut ykskaks yllättäen puristusotteeseen kun suuttunut

Olen ollut ainakin yhdessä tilanteessa raskaana. Ed.kerrasta on aikaa ehkä noin pari vuotta,mutta nyt raivostui ja otti niskasta kii (ei sattunut,ei puristanut jälkiä) mutta säikähdin ja heitin ulos. Paikalla oli meidän lapset. Ja aikaisempina kertoinakin on lapsia /lapsi ollut paikalla.

Tosi ristiriitaiset tunteet, kun ollut nyt pari vuotta ihan ok ja nyt sit heitin miehen pihalle. Aika äkkipikainen hlö kyseessä,mut mietin väkiste olinko liian jyrkkä?

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rfdrge

      Lähde ennenkuin menee pahemmaksi.

      Eiköhän se nyt ole jo ihan yleistä tietoa, että tuosta on kolme suuntaa: joko miehesi hakee apua väkivaltaiseen äkkipikaisuuteensa (kyllä, siitä on kysymys, myönnä pois), tienne eroaa, tai jatkatte samaa alamäkeä. Ja ensiksi mainittu ei ole kovinkaan usein toteutunut vaihtoehto, viimeinen valitettavasti sitäkin useammin.

    • ligolögö

      No se asunto kai on sinun, et sää muuten miestä pihalle saa kun kerran sinuun ei jääny väkivallan jälkiä. en minä ainakaan kotooni mihinkään lähe kenenkään muijjan heittämänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      206
      5205
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      41
      4558
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      15
      3196
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      262
      3132
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      163
      3055
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      55
      2600
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      58
      1938
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1934
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1839
    Aihe