Eli siis kyseessä olisi ensimmäinen aseeni enkä enää ole mikään poikanen. Käyttötarkoituksena olisi siis yksinkertaisesti metsästää villisikaa Virossa tai miksei vaikka Saksassakin (Suomessa liian pieni kanta). 12K kaksipiippuinen haulikko täyteisillä ladattuna siis suunnitelmissa.
Riittääkö hankkimisluvan perusteeksi hyväksytysti suoritettu metsästäjän tutkinto? Kun mikään muu riista ei oikeastaan pahemmin kiinnosta niin en haluaisi maksaa metsästysseuran jäsenmaksuja Suomessa, kun en kerran täällä meinaa metsästääkään.
Villisikaa Virosta metsästämään
2
157
Vastaukset
- pitääosata
Joku saa sinusta, riskialttiin naapuripassin. Suosittelen, että aloitat kevyemmästä riistasta. Ampumataitosi ei riitä kun liekassa tai karsinassa olevaan sikaan, jos niihinkään.
- metssiga
Metsästystutkinto Sotilaspassi(ainakin kysyvät on ) Aseen on oltava kyseiselle riistalle tarkoituksen mukainen .
Virossa pienin sallittu kivääri kaliberi on 6.5x55 ja saksassa vissiin isompikin . Kivääri vaatii hyväksytyn ampumakokeen , haulikko ei suomessa .Virosta en ihan varma saattaa vaatia täyteisillä ammuttessa jonkin ampumakokeen kuten jousikin .
En itse lähtisi haulikolla villisika metsälle , vähintään haulikkorihla jossa kivääri etusijalla ja haulikolla jos päälle tulee ja se tulee haavakkona .
Nopeasti ladattava kivääri olisi paras ja haulikko haulikkona vaihka mukana valmiina .
Juu kyllä se kannattaisi aloitella pienriistasta jos ei kerran ampumiskokemusta "liikkuvaan riistaan " ole kertynyt ollenkaan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995