Villisikaa Virosta metsästämään

ElReima

Eli siis kyseessä olisi ensimmäinen aseeni enkä enää ole mikään poikanen. Käyttötarkoituksena olisi siis yksinkertaisesti metsästää villisikaa Virossa tai miksei vaikka Saksassakin (Suomessa liian pieni kanta). 12K kaksipiippuinen haulikko täyteisillä ladattuna siis suunnitelmissa.

Riittääkö hankkimisluvan perusteeksi hyväksytysti suoritettu metsästäjän tutkinto? Kun mikään muu riista ei oikeastaan pahemmin kiinnosta niin en haluaisi maksaa metsästysseuran jäsenmaksuja Suomessa, kun en kerran täällä meinaa metsästääkään.

2

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitääosata

      Joku saa sinusta, riskialttiin naapuripassin. Suosittelen, että aloitat kevyemmästä riistasta. Ampumataitosi ei riitä kun liekassa tai karsinassa olevaan sikaan, jos niihinkään.

    • metssiga

      Metsästystutkinto Sotilaspassi(ainakin kysyvät on ) Aseen on oltava kyseiselle riistalle tarkoituksen mukainen .

      Virossa pienin sallittu kivääri kaliberi on 6.5x55 ja saksassa vissiin isompikin . Kivääri vaatii hyväksytyn ampumakokeen , haulikko ei suomessa .Virosta en ihan varma saattaa vaatia täyteisillä ammuttessa jonkin ampumakokeen kuten jousikin .

      En itse lähtisi haulikolla villisika metsälle , vähintään haulikkorihla jossa kivääri etusijalla ja haulikolla jos päälle tulee ja se tulee haavakkona .

      Nopeasti ladattava kivääri olisi paras ja haulikko haulikkona vaihka mukana valmiina .

      Juu kyllä se kannattaisi aloitella pienriistasta jos ei kerran ampumiskokemusta "liikkuvaan riistaan " ole kertynyt ollenkaan .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1639
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1044
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      96
      960
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      932
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      744
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      141
      719
    7. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      81
      690
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      661
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe