Testasinpa Linuxia

linuxille steamissa ainoastaan kirjastoni paskimmat 15 ilmaispeliä ja 85 pelaamaani peliä ei ole linuxille ja vaikka selaa kaikkia linuxille tehtyjä pelejä ja niin ei voi muuta kuin todeta että ne ovat kaikki paskoja, bugisia tai muuten keskeneräisiä.

Natiiviin pelitukeen pettyneenä koitin winellä säätää pelejä toimimaan, mutta hukkaan menevistä koneen tehoista, paskoista grafiikoista ja bugeista johtuen päädyin poistamaan Winen.

Tämän jälkeen yritin työasioita eli asensin libreofficen ja totesin, että sillä ei voi tehdä mitään muuta kuin jotain martta-tier ilmoitus-asia-apapereita ilmoitustaululle ja kaiken vakavan saa unohtaa. Yritin vielä libreofficen calc ja totesin, että voi tehdä 5% siitä mitä Microsoftin excelillä ja kaikki kusee jos avaat sillä työpaikan excel-tiedoston. Yritin sitten Winessä asentaa Microsoft Office 2010:en, mutta asentaminen ei onnistu kun tulee jotain virheitä ja asentaja kaatuu tai jumittuu ja ikkunaa ei saa kiinni ja siihen vastauksena joku autisti ulisee netissä, että pastea tämä ja tämä komento tonne terminaaliin ja lopulta koneellasi on Play On Linux ja aloita office asennus uudellen, mutta tulee "Error in POL_Shortcut Binário não encontrado: WINWORD.EXE". Sain lopulta pastettua vitusti autistien ulinoita terminaaliin, koska 2016 ei tue graafista käyttöliittymää ja lopulta ei voi vieläkään käyttää officea, koska kukaan autisti ei osaa aktivoida tuota officea mitenkään ei piraattina tai aitona.

Firefox vie 50 välilehdellä tuplasti muistia chromeen verrattuna ja yksi sivu/välilehti kaatuu töissä niin koko vitun selain kaatuu vaikka chromessa joskus kerran kaatui ja silti kaikki 49 toimi sulavasti. Lopulta on pakko sulke kone kylmästi kun firefox jumissa ja linuxissa ei ole olemassa graafista valikkoa millä voi pakkosulkea prosessin. Duckduckgo ei löydä ikinä oikeita hakutuloksia ja lopulta menee aina 15 min kauemmin kun yrittää kikkailla hakutulokset niin, että löytäisi oikeita tuloksia. Lisäksi firefox ihan vitun laginen kun käyttää mitä tahansa html5-sovellusta vaikka chrome toimi täydellisen sulavasti. Myös firefoxin sync kusee kaiken syncaamalla yhtäaikaa ristiin ja kaikki sekaisin vaikka chromessa jopa lisäosista lähtien synkkaus on täydellisen nopeaa ja virheetöntä.

Selaimen jumituttua resurssien valvonnan mukaan xenonin yksi ydin 100% käytöllä kunnes firefoxin saa suljettua firefoxin toimiessa normaalisti sen prosessorin käyttö on järkyttävän suuri.

Syyt miksi vaihdan takaisin windowsiin:
1. Linux on ihan vitun monimutkainen toimimaton kasa paskaa, jos koneella haluaisi tehdä muutakin kuin korjata ongelmia ja tehdä scriptejä vaihtamaan animetaustakuvia
2. Jos koneessa on ongelma ei siihen saa mitään tukea mistään keneltäkään, koska tätä ei käytä kukaan. Ainoa vaihtoehto on selata jotain vuoden vanhoja ubuntu- ja arch-foorumeita ja toivoa, että lätkiessäsi jotain random komentorivejä terminaaliin se ratkaisisi ongelman.
3. Linux muuttuu kokoajan ja lopulta käyttö on pelkkää päivitystä ja ulkoasun muokkausta. Jokainen netissä linuxia käyttävä tuntuu vain vaihtavan kokoajan työpöytäympäristöä, teemaa ja ohjelmia eikä löydä sitä lopullista ratkaisua ikinä kun ei mihinkään olla tyytyväisiä
4. Windowsissa ja Macissä panostetaan sen ainoaan järjestelmän toimivuuteen kun Linuxissa on miljoona eri jotain waylandia mirriä gnome shelliä kde-jotain cinnamonia unityä xfvceecve yfxe asfce jne. ja kaikki on bugista paskaa
5. Raudan tuki on niin naurettava, että mikään 2005 uudempi ei tunnu toimivan ilman miljoonaa virhettä ja mustaa ruutua ja hiiren tai wlanin toimimattomuutta
6. Voiko joku myös selittää sen miksi esim. ubuntun 16.04 on vitunmoisella tehopc:llä 32Gb muistilla hitaampi kuin joku Windows Vista oli minun pentium 4 koneella. muistan kuinka sulavan kevyt ja toimiva Vista silloin oli
7. Ohjelmat on suoraan sanottuna perseestä, mutta varalta niitä on 50kpl samaa eikä yhtä toimivaa. Käytit sitten AutoCADia SolidWorksiä Catia, teet videoeditointia ammattitasolla, teet töissä vakavaan käyttöön officella materiaalia, työpaikan sposti ei toimi millään (evolution ja zimbra olivat täyttä paskaa)
8. Jos pelaat mitään muuta kuin TF2 tai dota niin voit unohtaa linuxin
9. Linux on ilmainen. Tämä on ainoa syy siihen miksi tämä projekti on kasa paskaa. Windows ja Mac on tehty isolla rahalla ja siksi se toimii ja sille on tukea.
10. Linux-yhteisö on suurin lauma kusipäitä mitä olen koskaan tavannut. Avuliaita he kyllä ovat! Foorumit on täynnä vittuiluja ja haukkumista. Jokainen linux-only-henkilö mitä olen tavannut on kuin joku himouskovainen ja pahin sokein mahdollinen feministi samaan aikaa
17111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mielenkiintoista että ihmiset jaksavat jatkuvasti osoittaa osaamattomuuttaan.

Minulle taas tyrkytetään jatkuvasti "Kokeile Officea kuukausi ilmaiseksi", epäilen että se on samanlainen tarjous kuin "Olet voittanut iPhonen".

Äänestä
  • Mistään "osaamattomuudesta" ei tietenkään ole kysymys, vaan tosiasioiden toteamista!
    Tubutin on juuri noin toimimaton, kun aloituksessa kerrotaan. Sitä on vain hyvin vaikea linukshihhulien myöntää........†

    Äänestä

  • Tuttua_tietoa kirjoitti:

    Mistään "osaamattomuudesta" ei tietenkään ole kysymys, vaan tosiasioiden toteamista!
    Tubutin on juuri noin toimimaton, kun aloituksessa kerrotaan. Sitä on vain hyvin vaikea linukshihhulien myöntää........†

    Himouskovaisen.......† jutut kyllä tunnetaan, osaamattomuutta kaikki tyyni.
    Ja jos ei osaamattomuutta niin sitten pohjatonta tyhmyyttä.

    Äänestä

  • "10. Linux-yhteisö on suurin lauma kusipäitä mitä olen koskaan tavannut. Avuliaita he kyllä ovat! Foorumit on täynnä vittuiluja ja haukkumista. Jokainen linux-only-henkilö mitä olen tavannut on kuin joku himouskovainen ja pahin sokein mahdollinen feministi samaan aikaa"

    Tuon kohdan voisi laittaa vaikka raamattuun!

    Äänestä

1-10 valetta. Kummallisia nuo ms-trollit, kun eivät osaa mitään todellista kirjoittaa.

"85 pelaamaani peliä ei ole linuxille ja vaikka selaa kaikkia linuxille tehtyjä pelejä ja niin ei voi muuta kuin todeta että ne ovat kaikki paskoja, bugisia tai muuten keskeneräisiä."
85 peliä vie aikaasi turhuuteen, lue jotain järkevää, ehkä ÄO kasvaa :DD Miten sait selattua kaikki linuxille tehdyt pelit, kun nehän pitäisi ensin ostaa ja vasta sitten tietäisit mahdollisista bugeista.

Äänestä
  • Kuule - ei ne linuks-illuusiot selittämällä todeksi muutu.......†

    Äänestä

"linuxille+steamissa+ainoastaan+kirjastoni+paskimmat+15+ilmaispeliä"Pelaat+siis+paskoja+pelejä."Tämän+jälkeen+yritin+työasioita+eli+asensin+libreofficen+ja+totesin,+että+sillä+ei+voi+tehdä+mitään+muuta+kuin+jotain+martta-tier+ilmoitus-asia-apapereita+ilmoitustaululle+ja+kaiken+vakavan+saa+unohtaa."LibreOffice+on+ammattikäyttöön+tehty+sovellus."Yritin+vielä+libreofficen+calc+ja+totesin,+että+voi+tehdä+5%+siitä+mitä+Microsoftin+excelillä+ja+kaikki+kusee+jos+avaat+sillä+työpaikan+excel-tiedoston."Microsoftin+Excelin+ongelmat+eivät+liity+LibreOfficeen."Yritin+sitten+Winessä+asentaa+Microsoft+Office+2010:en"MS+Office+ongelmat+eivät+liity+LibreOfficeen."Lopulta+on+pakko+sulke+kone+kylmästi+kun+firefox+jumissa+ja+linuxissa+ei+ole+olemassa+graafista+valikkoa+millä+voi+pakkosulkea+prosessin."Sellaista+käyttöjärjestelmää+ei+ole+olemassa+kuin+Linux."1.+Linux+on+ihan+vitun+monimutkainen+toimimaton+kasa+paskaa,+jos+koneella+haluaisi+tehdä+muutakin+kuin+korjata+ongelmia+ja+tehdä+scriptejä+vaihtamaan+animetaustakuvia"Sen+merkkistä+käyttöjärjestelmää+ei+ole+olemassa+kuin+Linux."2.+Jos+koneessa+on+ongelma+ei+siihen+saa+mitään+tukea+mistään+keneltäkään,+koska+tätä+ei+käytä+kukaan."Kuluttajansuolain+mukaan+myyjä+vastaa+myydystä+tuotteesta."3.+Linux+muuttuu+kokoajan+ja+lopulta+käyttö+on+pelkkää+päivitystä+ja+ulkoasun+muokkausta."Sen+merkkistä+käyttöjärjestelmää+ei+ole+olemassa+kuin+Linux."4.+Windowsissa+ja+Macissä+panostetaan+sen+ainoaan+järjestelmän+toimivuuteen+kun+Linuxissa+on+miljoona+eri+jotain+waylandia+mirriä+gnome+shelliä+kde-jotain+cinnamonia+unityä+xfvceecve+yfxe+asfce+jne.+ja+kaikki+on+bugista+paskaa"Sen+merkkistä+käyttöjärjestelmää+ei+ole+olemassa+kuin+Linux.+Sen+sijaan+mainitsit+Windowsin+höpötät+MS+Officesta,+joten+viestisi+liittyy+selvästikin+Windowsiin."6.+Voiko+joku+myös+selittää+sen+miksi+esim.+ubuntun+16.04+on+vitunmoisella+tehopc:llä+32Gb+muistilla+hitaampi+kuin+joku+Windows+Vista+oli+minun+pentium+4+koneella."Vaikka+siksi+kun+sinä+olet+niin+paska."7.+Ohjelmat+on+suoraan+sanottuna+perseestä,+mutta+varalta+niitä+on+50kpl+samaa+eikä+yhtä+toimivaa.+Käytit+sitten+AutoCADia+SolidWorksiä+Catia,+teet+videoeditointia+ammattitasolla,+teet+töissä+vakavaan+käyttöön+officella+materiaalia,+työpaikan+sposti+ei+toimi+millään+(evolution+ja+zimbra+olivat+täyttä+paskaa)"Windowsin+ongelmia+taas."9.+Linux+on+ilmainen.+Tämä+on+ainoa+syy+siihen+miksi+tämä+projekti+on+kasa+paskaa.+Windows+ja+Mac+on+tehty+isolla+rahalla+ja+siksi+se+toimii+ja+sille+on+tukea."Sen+merkkistä+käyttöjärjestelmää+ei+ole+olemassa+kuin+Linux.

Äänestä

Kannattaisi sen pikaisen testailun sijasta oikeasti kokeilla käyttää niin voisi jotain uskottavaa kritiikkiä antaa. Nythän jouduit vain naurunalaiseksi meidän kokeneempien silmissä moisen vuodatuksen jälkeen ja noin pitkän kirjoituksenkin vielä jaksoit pakertaa aiheesta.

Äänestä

Seppo näemmä selvinnyt jenkem-pöllyistä ja opetellut kirjoittamaan (vai olisko HISKI ja Jallu olleet auttamassa - kukapa tietäisi! Kari se ei totisesti ole ollut.....†)

...totuuttahan Sepon jutuissa ei edelleenkään ole lainkaan :D

Äänestä
  • Kaikki oli totta!

    Äänestä

Mikset yrittänyt MAC ohjelmien ajoa Linux ympäristössä, miten tajusit että niin ei voi tehdä. Oletko kokeillut oikean käden hanskaa pitää vasemmassa kädessä, ja sitten haukkunut hanskan valmistajan kun se on niin hankalaa.

Koittakaa nyt hyvät Windows käyttäjät ymmärtää,

WINDOWS OHJELMIA AJETAAN VAIN JA YKSIN OMAAN WINDOWS YMPÄRISTÖSSÄ
LINUX YMPÄRISTÖN OHJELMIA AJETAAN LINUX YMPÄRISTÖSSÄ
WINE-API SEKÄ VIRTUALISOINTIOHJELMISTOT POIS LINUX YMPÄRISTÖSTÄ


Kun noita sääntöjä rikkova osa purnauksesta poistetaan, eipä siihen jää muuta kuin se mikä jää koskee avauksen tekijän osaamattomuutta.

Minulle henk. kohtaisesti jotain ohjelmaa tehdessäni ei edes tulee mieleen että joku tyhmempi yrittää ajaa sen väärässä käyttöjärjestelmässä, menettää hermonsa kun ei toimi. Mutta Windows ohjelmien tekijät saisivat herätä, ja liittää ohjelmiinsa pätkän koodia joka estää ohjelmaa ajamasta väärässä ympäristössä. Nythän sieltä tahtoo löytyä koodi joka yrittää tunnistaa ympäristön ja jossitellen suorittaa esimerkiksi kansio/tiedosto rakenteiden käyttöä.



Affiliate-Julkaisia
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit

Äänestä
  • Helpointa todeta että aina kun mainitaan Windows tai Wine niin kyseessä on jokin Windowsiin liittyvä vika.

    Äänestä

  • Juuri sitähän aloittaja teki!

    Äänestä

  • "Satunnainen NSFW Hikisten neitsytnörttien vertaistukiryhmä"

    Nytpä tuokin selvisi mihin aloittaja kuuluu.

    Äänestä

... asentaja kaatuu tai jumittuu ...

Tuo on ollut tiedossa jo pitkään. Windows-hiihhulin jumittaminen ei ole mitään uutta.

Äänestä

"vaikka selaa kaikkia linuxille tehtyjä pelejä ja niin ei voi muuta kuin todeta että ne ovat kaikki paskoja, bugisia tai muuten keskeneräisiä."

Eli selasit kaikki 236 sivua, 5878 peliä ja totesit ne pelaamatta paskoiksi ja bugisiksi. Ei tuollaista usko kukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PenttiNelonen1 kirjoitti:

linuxille steamissa ainoastaan kirjastoni paskimmat 15 ilmaispeliä ja 85 pelaamaani peliä ei ole linuxille ja vaikka selaa kaikkia linuxille tehtyjä pelejä ja niin ei voi muuta kuin todeta että ne ovat kaikki paskoja, bugisia tai muuten keskeneräisiä.

Natiiviin pelitukeen pettyneenä koitin winellä säätää pelejä toimimaan, mutta hukkaan menevistä koneen tehoista, paskoista grafiikoista ja bugeista johtuen päädyin poistamaan Winen.

Tämän jälkeen yritin työasioita eli asensin libreofficen ja totesin, että sillä ei voi tehdä mitään muuta kuin jotain martta-tier ilmoitus-asia-apapereita ilmoitustaululle ja kaiken vakavan saa unohtaa. Yritin vielä libreofficen calc ja totesin, että voi tehdä 5% siitä mitä Microsoftin excelillä ja kaikki kusee jos avaat sillä työpaikan excel-tiedoston. Yritin sitten Winessä asentaa Microsoft Office 2010:en, mutta asentaminen ei onnistu kun tulee jotain virheitä ja asentaja kaatuu tai jumittuu ja ikkunaa ei saa kiinni ja siihen vastauksena joku autisti ulisee netissä, että pastea tämä ja tämä komento tonne terminaaliin ja lopulta koneellasi on Play On Linux ja aloita office asennus uudellen, mutta tulee "Error in POL_Shortcut Binário não encontrado: WINWORD.EXE". Sain lopulta pastettua vitusti autistien ulinoita terminaaliin, koska 2016 ei tue graafista käyttöliittymää ja lopulta ei voi vieläkään käyttää officea, koska kukaan autisti ei osaa aktivoida tuota officea mitenkään ei piraattina tai aitona.

Firefox vie 50 välilehdellä tuplasti muistia chromeen verrattuna ja yksi sivu/välilehti kaatuu töissä niin koko vitun selain kaatuu vaikka chromessa joskus kerran kaatui ja silti kaikki 49 toimi sulavasti. Lopulta on pakko sulke kone kylmästi kun firefox jumissa ja linuxissa ei ole olemassa graafista valikkoa millä voi pakkosulkea prosessin. Duckduckgo ei löydä ikinä oikeita hakutuloksia ja lopulta menee aina 15 min kauemmin kun yrittää kikkailla hakutulokset niin, että löytäisi oikeita tuloksia. Lisäksi firefox ihan vitun laginen kun käyttää mitä tahansa html5-sovellusta vaikka chrome toimi täydellisen sulavasti. Myös firefoxin sync kusee kaiken syncaamalla yhtäaikaa ristiin ja kaikki sekaisin vaikka chromessa jopa lisäosista lähtien synkkaus on täydellisen nopeaa ja virheetöntä.

Selaimen jumituttua resurssien valvonnan mukaan xenonin yksi ydin 100% käytöllä kunnes firefoxin saa suljettua firefoxin toimiessa normaalisti sen prosessorin käyttö on järkyttävän suuri.

Syyt miksi vaihdan takaisin windowsiin:
1. Linux on ihan vitun monimutkainen toimimaton kasa paskaa, jos koneella haluaisi tehdä muutakin kuin korjata ongelmia ja tehdä scriptejä vaihtamaan animetaustakuvia
2. Jos koneessa on ongelma ei siihen saa mitään tukea mistään keneltäkään, koska tätä ei käytä kukaan. Ainoa vaihtoehto on selata jotain vuoden vanhoja ubuntu- ja arch-foorumeita ja toivoa, että lätkiessäsi jotain random komentorivejä terminaaliin se ratkaisisi ongelman.
3. Linux muuttuu kokoajan ja lopulta käyttö on pelkkää päivitystä ja ulkoasun muokkausta. Jokainen netissä linuxia käyttävä tuntuu vain vaihtavan kokoajan työpöytäympäristöä, teemaa ja ohjelmia eikä löydä sitä lopullista ratkaisua ikinä kun ei mihinkään olla tyytyväisiä
4. Windowsissa ja Macissä panostetaan sen ainoaan järjestelmän toimivuuteen kun Linuxissa on miljoona eri jotain waylandia mirriä gnome shelliä kde-jotain cinnamonia unityä xfvceecve yfxe asfce jne. ja kaikki on bugista paskaa
5. Raudan tuki on niin naurettava, että mikään 2005 uudempi ei tunnu toimivan ilman miljoonaa virhettä ja mustaa ruutua ja hiiren tai wlanin toimimattomuutta
6. Voiko joku myös selittää sen miksi esim. ubuntun 16.04 on vitunmoisella tehopc:llä 32Gb muistilla hitaampi kuin joku Windows Vista oli minun pentium 4 koneella. muistan kuinka sulavan kevyt ja toimiva Vista silloin oli
7. Ohjelmat on suoraan sanottuna perseestä, mutta varalta niitä on 50kpl samaa eikä yhtä toimivaa. Käytit sitten AutoCADia SolidWorksiä Catia, teet videoeditointia ammattitasolla, teet töissä vakavaan käyttöön officella materiaalia, työpaikan sposti ei toimi millään (evolution ja zimbra olivat täyttä paskaa)
8. Jos pelaat mitään muuta kuin TF2 tai dota niin voit unohtaa linuxin
9. Linux on ilmainen. Tämä on ainoa syy siihen miksi tämä projekti on kasa paskaa. Windows ja Mac on tehty isolla rahalla ja siksi se toimii ja sille on tukea.
10. Linux-yhteisö on suurin lauma kusipäitä mitä olen koskaan tavannut. Avuliaita he kyllä ovat! Foorumit on täynnä vittuiluja ja haukkumista. Jokainen linux-only-henkilö mitä olen tavannut on kuin joku himouskovainen ja pahin sokein mahdollinen feministi samaan aikaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu