Isäni kuoli hiljattain,mutta äitini elää ja kenties vielä pitkäänkin.Heräsi kysymys,voiko mahdollinen lakimuutos perintöveron poistumisesta tulevaisuudessa vaikuttaa tässä tapauksessa.Pitääkö vero kuitenkin maksaa,jos pitää pesän jakamattomana tms.
Perintövero
Jokke
5988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä itseni pitää ainakin maksaa perintöveroa vanhempien asunnosta vaikka se jäikin äidin hallintaan isän kuoleman jälkeen.
Lakimuutosta ei ole tullut ainakaan vielä, joten verot menee maksuun.
Autoverot perintöverot muokkautuvat muutaman kymmenen vuoden sisällä (erittäin hitaasti mutta varmasti) rajusti - tälläistä omintakaista systeemiä ei ole mahdollista loputtomiin säilyttää.
Perintövero isäsi jälkeen on maksettava. Uusia lakeja noudatetaan vasta sitten, kun ne ovat voimassa. Jos laki tulee voimaan taannehtivasti, niin siitä on sitten ao. laissa säädetty.
Kaikille vastanneille.
Perintöveron pitäisi olla 100%. Silloin olisimme oikeasti tasa-arvoisia sekä syntyessämme että kuollessamme...
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/216