Silmäkipu keskellä yötä?

oeflekg

Mikähän voisi olla syynä siihen että herää keskellä yötä siihen että silmään sattuu? Kipu oli terävää, pistävää ja polttavaa mutta en osaa arvioida kauanko se kesti, en pystynyt nousemaan ylös tms kun kipu oli niin kovaa. Useampia minuutteja luulen että se kesti. Muistelen että yritin hieroa silmää mutta kipu ei lakannut enkä saanut silmää auki. Silmä vuoti ja samaan aikaan tuntui kuin olisin nuhassa vaikkein flunssaa olekaan.
Aamulla oli tunne että näin on käynyt aiemminkin mutta en ole sitä muistanut, kohtaus ei tuntunut yöllä uudelta asialta tai että kokisin sen ensimmäistä kerta.. Hortonin neuralgiasta olen lukenut ja oireisto on tuttu mutta jos kuvataan että se on "pahinta kipua mitä voi olla" niin en usko että tämä on sitä sillä en tosiaan edes huutanut kivusta vaikka se todella kovaa olikin. Vai voiko se alkaa ns. varoitellen ja kehittyä pahemmaksi?
Silmissäni ei ole ollut roskia eikä ole muita viitteitä siitä että silmäni olisivat kuivat. Jos kyseessä olisi kuivasilmäisyys niin kuuluuko siihen tosiaan kipukohtaukset ja vielä keskellä yötä? Ja menen kyllä lääkäriin jos kohtaus uusii mutta haluaisin kuulla jos jollain on kokemusta tai tietämystä tästä samasta.

0

2263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

        Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
        Pirkanmaa
        235
        6644
      2. Jos yhdistät nimikirjaimet

        Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
        Ikävä
        65
        3830
      3. Jos olisit täällä

        Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
        Ihastuminen
        126
        3116
      4. Tämän hetken

        Terveiset kaivatullesi ⬇️
        Ikävä
        156
        2312
      5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

        Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
        Hyrynsalmi
        17
        1843
      6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

        Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
        Maailman menoa
        170
        1567
      7. Vieläkö sä toivot

        Meidän välille jotain?
        Ikävä
        82
        1474
      8. Voi Rakas siellä

        Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
        Tunteet
        29
        1431
      9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

        Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
        Euroviisut
        37
        1359
      10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

        Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
        Maailman menoa
        111
        1051
      Aihe