Moi, voiko Finskin kotimaanlennolle ottaa käsimatkatavaroina niin, että isompi matkalaukku (mitat samat kuin käsimatkatavaroissa saa olla ja painaa 5kg) ja lisäksi käsilaukku (nainen) painoa n. 1,5kg? Kiitos tiedoista!
Käsimatkatavarat
15
550
Vastaukset
- lentäjäntytär
Kyllä voi. Käsilaukun pitää mahtua edessä olevan istuimen alle, ja varsinainen käsimatkatavara laitetaan hyllyyn.
- epäselvyyttäeienää
Kiitos paljon lentäjäntytär , asia tuli kerralla selväksi :)
- pilkunnusasija
Jos ollaan tarkkoja niin käsimatkatavaran ja käsilaukun yhteispaino ei saa ylittää käsimatkatavaran kokonaispainorajaa. Eli jos esim käsimatkatavaran max paino saa olla 5kg niin silloin käsipakaasi voi painaa 4kg ja käsilaukku 1kg.
- suaparempinussimaan
Sun pitää vielä opetella tota nussintaa vähän. Finnairin sivulta löytyy ihan tarkat säädökset, heidän painorajansa on 8kg eli yli kysyjän tarpeen.
Millään reittiyhtiöllä ei ole viittä kiloa. - 5plus
Jep, yhteenlaskettu paino Finnairilla on 8kg (10kg tasojäsenille). Finnair ei tosin yleensä tarkista käsimatkatavaran painoa.
"Millään reittiyhtiöllä ei ole viittä kiloa." ei ihan tarkkaanottaen pidä paikkaansa - Air Chinalla on ainakin 5kg rajoitus. - pilkunnusasija
suaparempinussimaan kirjoitti:
Sun pitää vielä opetella tota nussintaa vähän. Finnairin sivulta löytyy ihan tarkat säädökset, heidän painorajansa on 8kg eli yli kysyjän tarpeen.
Millään reittiyhtiöllä ei ole viittä kiloa.Sun pitäs opetella ymmärtämään mitä luet ennen kuin alat pätemään. Missään ei mainittu että käsimatkatavaran painoraja olisi 5kg. Se oli vain helppo esimerkki.
Mutta näköjään sekin meni yli sun ymmärryksen.
Mitähän jos leikkisit vailla helistimellä ja jättäisit vaikeammat asiat muille. - se-oli
suaparempinussimaan kirjoitti:
Sun pitää vielä opetella tota nussintaa vähän. Finnairin sivulta löytyy ihan tarkat säädökset, heidän painorajansa on 8kg eli yli kysyjän tarpeen.
Millään reittiyhtiöllä ei ole viittä kiloa.vain esimerkki,lue tekstit ennen vinoa naamaasi.
- pilkunnusasija
Et siis vieläkään ymmärtänyt. Parempi poistua paikalta ettei tyhmyytesi tartu.
- KäsilauKullinen
Olen mies.
Saako minulla olla käsilaukku ?- 9plus
kyllä, voit toteuttaa mielihalusi.
- askel.taakse
Muutaman kymmenen euron takia matkustamoon raahataan yhä enemmän matkalaukkuja, niin että lennotkin jo myöhästyvät. On ne lentomatkustajat köyhää porukkaa. Valvonta pettää ja pahasti.
- 18plus
Tuossa Finnair on jo vähän skarpannutkin, ainakin Heathrow:lla ylimääräisiä/suuria laukkuja kerättiin pois portilla, ja laitettiin ruumaan viime viikonloppuna.
United on nyt (tietääkseni) ensimmäisenä legacy-yhtiönä poistanut ylälokeroihin sijoitettavan käsimatkatavaran halvimmasta lippuluokasta. Veikkaan että Finnair tulee muutaman vuoden kuluttua perässä.
- pilkunnusasija
Kylla saa. Sitäpaitsi käsilaukku miehellä on aika kiihottava.
- Ilmannussintaa
Onneksi saa käyttää olkalaukkua
- Täti_Moonika
Kas näin heiluu kassi
Ja kassi heiluu näin,
Ja näin heiluu kassi
Ja kassi heiluu näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595701Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064677En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164132Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k633661- 513611
- 823348
- 113321
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah593180- 332850
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342481