Onko jääkärinmarssi on vihamusiikkia?
Laulu alkaa sanoin: "Syvä iskumme on, viha voittamaton".
Laulu alkaa sanoin: "Syvä iskumme on, viha voittamaton".
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Alottaja...no kerro oma mielipiteesi,sinulla varmasti on sellainen koska otit asian esille?
Tälläsiä alotuksia on liian usein, voisit seuraavalla kerralla viimeistään tajuta että ei keskustelua synny jostan vanhan toistamisesta, tässä tapauksessa laulun sanoista?
Kun aloitetaan uusi keskustelu, niin ruksataan kohta onko kyseessä kysymys, kokemus, osta/myy/vaihda vai yleinen.
Aloittaja on aivan oikein tehnyt kysymyksen, johon voi vastata. Tämä on keskustelupalsta, eikä väittely ja jankkauspalsta, kuten valitettavan monet kuvittelevat.
Suomi on täynnä vihaa, laulut, kirjoitukset ja puheet. Sitä ei tänä päivänä voi tietää, missä vihaa on. Viha asustaa kuulijan korvissa. Miksi on tehty viha ongelma?
Ihmisten pitäisi rentoutua niin ei olis mieli niin musta no onneksi ole ADHD niin on ainakivaa.😆
https://www.youtube.com/watch?v=QVBp803Ma-I
Saatana, kaikki muslimit sun muut maahantunkeutujat ammuttava.
Yks´ suuri on Suomen valta. Sen aatetta ei väkivoimat saa. Miten on asia tänään?
Wikileaksissa on historiatietoa Jääkärien marssista:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkärimarssi
Suora lainaus: "Taistellessaan Saksan armeijaan kuuluneessa, suomalaisista koostuneessa Preussin kuninkaallisessa jääkäripataljoonassa nro 27 ensimmäisessä maailmansodassa jääkärit järjestivät mielialansa kohottamiseksi keskuudessaan kilpailun parhaasta marssilaulun tekstistä Liepājassa, Saksan Venäjältä miehittämässä Kuurinmaan kuvernementissä (nykyään osa Latviaa) lokakuussa 1917. Kilpailun voitti Heikki Nurmio, jonka sanat paperilla salakuljetettiin Suomeen Henrik Zilliacukselle ja edelleen Jean Sibeliukselle. Hän laati sävellyksen kolmessa päivässä Ainolassa, omien sanojensa mukaan korkean isänmaallisen tunteen valtaamana."
Jääkärin kirjoittamat sanat vuodelta 1917, ja tavoitteena innostaa omaa jääkäripataljoonaa. On tietenkin oman aikansa, sotatilan ja ympäristönsä tuote.
Ei kyllä kyseessä on marssimusiikki.
Jääkärimarssi ja muut vastaavat laulut tulisi sijoittaa siihen kontekstiin, missä ne ovat syntyneet. Jääkärimarssi on syntynyt Suomen ollessa osana Venäjän keisarikuntaa, vaikkakin omana suuriruhtinaskuntanaan. Sortotoimia oli kuitenkin useita kertoja.
Jääkärit ja muut itsenäisyyden kannattajat katsoivat tuolloin ajan olevan otollinen ryhtyä irrottamaan Suomea Venäjästä. Venäjän vallankumouksen pyörteiden avittamana se onnistukin.
Nykyisinkin on paljon vihaa ja katkeruutta, mutta toistaiseksi ei näillä kulmilla sentään sotaa. Missään olosuhteissa ei pitäisi lietsoa sotaa ja väkivaltaa.
On tosin ymmärrettävää, että jossain vaiheessa osa kansasta kyllästyy olemaan sorron ja väkivallan kohteena, olipa se fyysistä tai henkistä alistamista tai taloudellista riistoa.
Tarvitsemme kaikenlaista vihamusiikkia. Ihmiset eivät kai ole vielä mieltäneet esim. ko musiikkia vihamusiikiksi, mutta kun sellaiseksi musiikin nimeämme, voimme alkaa sitä soittamaan ja saada lisää ansaittua vihaa matuja vastaan.
Jääkärinmarssi ei ole suoranaista vihalaulua, vaikkakin sioittaa sen siihen aikaan mihin se on syntynyt, mielestäni se on voimalauluksi tehty, sillä kohotettiin mielihaluja ja asian tarkoitusperiä.
Jeesus sanoo: "Joka uskoo poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole
kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä.
Vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä." (joh.3:36)
Siis mitä? Jumalakin tuntee vihaa. Paula Risikko on kovasti puuttunut vihapuheisiin ja kaikkeen vihaan. Meinaako hän vaimentaa myös Jumalan?
Kukas muu sen vihan sinne uskontoon olisi luonut. Oli yksi aatami ja eeva ja ne pirun onnettomat haukkas omenaa vaikka kielletty oli.
Koston kierre on pysynyt tiukkana perinteenä ja kirkko(t) hallitsee sen paremmin kuin ketkään muut.
Johan räsäskä sanoi aikanaan että jumalan laki menee maallisen lain yli, silloin oli kai riidan aiheena kenen välillä voi olla suhde, ketä vihitään ja ketä taas ei.
eiks toi ole matujen kunnia laulu ne kun tekevät syvä iskuja vähä järkisiin suvakki neitoihin
Jääkärin marssia ja maahanmuutajia en saa sopimaan samoihin kansiin.
Jos sellainen aika vastaan tulee, sille pitää keksiä aivan eri laulu sanat jä sävel.
kyllä on
Ei ole. Alle kopioimani nimimerkki selvitti erittäin hyvin jääkärinmarssiin liittyvän aikakauden yhteiskunnallisine virtauksineen sekä toimintaympäristön, jossa ko. marssi luotiin.
Lue siis nimimerkin kirjoitus tuolta ylhäältä:
muuttuvat_laulut
8.12.2016 16:12