Matkakertomus Vietnamista

Matkatarinaa

Vietnamin matkakertomus
Matkamme Vietnamiin oli eräänlainen reppureissun ja ryhmämatkan sekoitus. Kuljimme 9 -hengen porukassa ja ehdimme nähdä kaikenlaista.
Saavuimme Saigoniin aamukoneella ja siirryttiin hotellille ennakkoon tilatulla pikkubussilla. Hotelli oli sopivasti kävelymatkan päässä sekä markkinoilta että keskustan kauppakaduilta, joissa riittikin paljon mielenkiintoista nähtävää. Pelkästään Saigonin liikenne on ensikertalaiselle elämys: millä ne kaikki mahtuvat edes samoihin liikennevaloihin?

Jätettyämme talvivarusteet talteen hotellille lähdimme seuraavana aamuna matkaan. Käytössämme oli oma pikkubussi, joten pysähtelimme katsomassa mm. vietnamin suurinta makaavaa Buddhaa ja söimme pikkuisissa ravintoloissa joissa ruoka oli todella hyvää ja käsittämättömän edullista. Illaksi saavuimme Mui Nen pikkukaupunkiin ja päivän pölyt jäivät hotellin kahteen uima-altaseen.

Aamulla nautittiin todella piiitkä aamiainen, käveltiin rannalla ja jatkettiin taas matkaa puolilta päivin. Päämääränä oli turistikaupunki Nha Trang mutta kiirettä ei pidetty vaan poikettiin matkalla mm kumipuumetsässä -ja tietysti syömässä ja virvokkeilla aina kun siltä alkoi tuntua.

Nha Trang on kasvanut muutamassa vuodessa varsinaiseksi turistikaupungiksi, jonka tarjontaa hyödynsimmekin parin seuraavan päivän ajan. Kävimme savikylvyissä, neljän saaren risteilyllä, loikoilimme rannalla ja teimme edullisia ostoksia.

Nha trangin hulinan jälkeen oli vuorossa skootteriretki vuoriston yli. Yhdeksän hengen porukallamme oli kolme luotettavaa paikallista opasta, jotka opastivat meidät sivuteitä pitkin Da Latin vuoristokaupunkiin. Matkalla pysähdeltiin pienissä käsityöpajoissa ja halukkaat saivat kokeilla itsekin esim perinteistä kankaantekoa. Loppumatkasta yllätti vesisade, mutta oppaamme olivat varanneet kaikille sadevarusteet ja perillä odotti hotelli, lämmin suihku ja hyvä ateria.

Seuraava päivä kierreltiin pyörillä Da Latin nähtävyyksiä ja käytiin mm. silkkitehtaassa, temppeleissä, viimeisen kuninkaan kesäasunnolla ja vesiputouksilla. Illaksi saavuttiin samaan hotelliin.

Skootterimme oivat kaikki automaattivaihteisia, eli käytännössä samanlaisia kuin nämä suomessa myytävät. Ainoa ero on se, että niistä löytyy enemmän tehoa silloin kun sitä tarvitaan. Matkavauhtimme oli silti rauhallinen, maksiminopeus taisi olla n. 70 km tunnissa.

Yöllä alkoi sataa kaatamalla ja sade jatkui samanlaisena vielä seuraavana aamunakin, joten aamiaisella päätimme oppaidemme kanssa, että retkemme viimeinen päivä liikutaankin taas pikkubussilla. Ei mennyt kuin tunti kun istuimme taas ilmastoidussa autossa ja suuntasimme vuorten yli takaisin rannikolle. Matkalla poikkesimme mm. paikallisella kasvihuonella. Määränpäänä oli Doc Let, jonne Nha Tarngiin jättämämme ylimääräiset matkatavarat olikin jo toimitettu.

Doc Let on Nha Tarngin vastakohta. Muutama pikkuravintola, lähes autiota hiekkarantaa kilometrikaupalla ja turisteja vain muutama. Ihanan rauhallinen paikka rentoutua muutama päivä.

Doc Letistä siirryimme takaisin Nha Tarangiin, jossa vietimme vielä päivän Vinpearlin paratiisisaarella, jossa on vesipuisto liukumäkineen, huvipuisto, ravintoloita, merenalainen maailma ja paljon uutakin nähtävää. Vinpearlin erikoisuuksiin kuuluu lisäksi se, että matka sinne taitetaan meren yli kulkevalla usean kilometrin mittaisella köysiradalla josta maisemat meren yli ovat huikeat.
Nha Trangista lähdimme yöjunalla jossa meille oli makuupaikat. Juna kolisi ja keinui, eivätkä peditkään olleet mitenkään huippumukavat, mutta niin vain saavuimme aamuksi Saigoniin, ja tuttuun hotelliin.
Viimeinen iltamme oli ikimuistoinen: ensin kuljetus hotellilta katsomaan perinteistä vesinukketeatteria, sieltä pyöräriksalla siirtyminen joen rantaan ja risteily illallisineen ihaillen samalla iltavalaistuksessa kylpevää Saigonia. Risteilyn loputtua pikkubussi kuljetti meidät takaisin hotellille.
Yöunien ja aamiaisen jälkeen loma alkoi olla lopussa ja vuorossa oli enää siirtyminen lentokentälle, lento suomeen ja lopulta matkatoverien hyvästely.

Matkamme oli siis eränlainen aikuisten reppureissu: pieni porukka ja paikkakunnat vaihtuivat. Ja vaikka kaikki olikin varattu etukäteen, niin silti tehtiin muutoksiakin porukan toiveiden mukaan. Me saimmekin keskittyä tärkeimpään, eli lomaan ja elämyksiin. Matka oli todella vaiherikas ja mukava. Nähtiin ja koettiin paljon sellaista mistä normaalilla rantalomalla oltaiisiin jääty paitsi. Mukavaa oli myös se, että siihen rantalomailuunkin jäi silti aikaa. Ihana matka ja ihana maa!

4

774

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moporetkeilijä

      Jättikö poliisisedät mopokaravaaninne rauhaan? Itsekin tekisi mieli mennä ajelemaan vähän rauhallisempaan liikenteeseen, mutta mietityttää onko alipalkatut poliisit käsi ojossa ilman Vietnamin ajokorttia ajeleville.
      Oliko oppaat ikään kuin maksaneet poliisien bonukset etukäteen?

    • Matkatarinaa

      Jättivät ihan rauhaan. Tavattiin matkan varrella myös muita motoristeja eikä kukaan kertonut joutuneensa poliisisetien pysäyttämäksi.

      Siis en väitä etteikö niin voisi käydä, mutta taitaa enimmäkseen olla vain jotain mikä on tapahtunut jollekin josta jonkun kaveri on joskus kuullut. :-)

      Eli myös pyöräretkemme oli erittäin onnistunut!

    • Sesete

      Hieno kertomus. UP!

    • matkatarinaa2

      Tehtiin viime syksynä uudelleen lähes sama reissu. Nyt lähdettin skoottereilla liikkeelle Mui Nestä että vältettiin Nha Trangin ruuhkat, joten matkan aloitus oli rauhallisempi. Kierreltiin osaksi samoissa paikoissa mutta uusiakin löydettiin. Oppaat oli samat joiden kanssa tehtiin ensimmäinenkin reissu. Mukavaa oli koko kaksi viikkoa ja nyt suunnitellaan jo uutta reissua, joka toteutuu tammi-helmikuussa ensi vunna (2019). Viime reissun kustannus oli n. 1600 ja se sisälsi lennot, hotellit, kuljetukset, skootterit, oppaat ja vielä pari retkeäkin.
      Jos / kun joku hämmästelee tuota halpaa hintaa, niin se perustuu nimenomaan siihen, että porukka on sopivan kokoinen ja että ei käytetä matkatoimistoja. Suunntelmissa on myös pikkubussin vuokraus koko seuraavan reissunb ajaksi, joten ne jotka ei tahdo tai uskalla ajella skootterilla voi istua auton kyydissä koko matkan. :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1000
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      946
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 51
      855
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      792
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      143
      679
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      556
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      501
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      21
      446
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      48
      439
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      420
    18. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      32
      420
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      413
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe