Tai heidän kuolemanjälkeinen elämänsä. 👼🏻 Ajattelin, että olisi paikallaan täsmentää, mitä se tarkoittaa.
Noin pähkinänkuoressa Tolkienin haltiat ovat maahan, eli Ardaan sidottuja, kun taas ihmiset kuolevaisina ovat "matkustajia" ja "vieraita", ainakin haltioiden mukaan. Kun ihmiset kuolevat, he jättävät Ardan kokonaan ja menevät johonkin toiseen valtakuntaan tai ulottuvuuteen.
Kun haltia kuolee, joko väkivallan seurauksena tai sen että hänen henkensä (fëa) jättää suremisen vuoksi ruumiinsa (hröa), hän menee Mandosiin, joka on paikka Amanissa, kuolemattomien maanosa Keski-Maasta meren yli länteen.
Aman on se paikka, josta Sormusten Ritarit -leffan kaunis tunnuslaulu "Into the West" salaperäisesti kertoo: https://youtu.be/shdiTRxTJb4
Se ei ole tosin paikka vain kuolleille. Siellä on useita kaupunkeja ja siellä asuu kuolemattomia kansoja, eli suurhaltioita, haltioita, valar ja maiar.
Mandosissa ruumiittomat haltioiden sielut viettävät aikansa henkisiä haavojaan parannellen, kunnes ovat viimeinkin valmiita palaamaan elävien pariin, ja he saavat uuden ruumiin. He eivät niinkään synny uudestaan, vaan heidän sielussaan on "piirustus geeneilleen", ja vala Mandos, alkuperäiseltään nimeltään Námo, pystyy sen avulla rakentamaan heidän ruumiinsa uudelleen juuri niin kuin se oli, muistot ehjinä.
Mutta jos he olivat Keski-Maassa, he eivät palaa sinne vaan jäävät Amaniin, tiettyä poikkeusta lukuun ottamatta: Glorfindeliä. http://tolkiengateway.net/wiki/Glorfindel
Tämä tarkoittaa myös sitä että haltioiden avioliitto on ikuinen, ellei jotakin varsin kummallista tapahdu - he yleensä palaavat yhteen kuolemankin jälkeen.
Mitä tulee kummallisiin tapauksiin, Finwë ja Fëanor (isä ja poika) eivät koskaan Ardan aikana palanneet Mandosista, kohtalokkaiden tapahtumien seurauksena jossa verilöylyssä haltiat tappoivat toisiaan Amanissa. Finwën kohdalla oli kyse uhrautumisesta, Fëanorin kohdalla rangaistuksesta.
Andrethin perimätiedon mukaan ihmissuku eli syntymänsä jälkeen pidemmän aikaa, kunnes Morgoth eli enimmäinen Musta Ruhtinas ja Sauronin päällikkö, vietteli osan heistä. Sama perimätieto sanoo, että ihmiset eivät alun perin olleet myöskään kuolevaisia.
Joka tapauksessa, Keski-Maassa haltiat ja ihmiset ovat yhdessä, mutta kuolemassa he erkanevat toisensa ulottumattomiin, tosin poikkeuksiakin on, kuten Beren ja Lúthien, jossa kummankin annettiin valita sama kuolema.
Haltioiden kuolemattomuus ja ihmisten kuolevaisuus
0
229
Luetuimmat keskustelut
- 2532105
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601224- 211161
- 41776
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤233695Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa214648- 51495
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442