Mistä uskonnossa on loppujen lopuksi kyse?

epäilijä

Minun vastaukseni on, että loppujen lopuksi kyseessä on toisten ihmisten alistaminen.

5

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Barnabas777

      Elä epäile.

      Kyllä se on sisäinen kaipuu Jumalan yhteyteen ja syntien anteeksisaaminen se syy.

      Kun aletaan levittämään sanomaa Jeesuksesta, astian makua tulee mukaan. Jonkun ihmisen ulosanti voi tuntua alistamiselta, mutta uskon tarkoitus ei ole se, vaan vapautuminen.

      Siunausta vaan kysyjälle !

    • Ituhippi79

      Ei se ettet käytä kaikkia muijia hyväkses oo alistamista. Vitun vajakki.

    • painovoima-on-jumala

      Aloittaja on oikeassa mutta, alistamiseen pitää lisätä myös kontrolointi uskonto pyrkii hallitsemaan ihmisen mieltä ja tekoja.
      Syntiä on kaikki se joka ei palvele Uskonnollisia tarkoitusperiä ja voisi saada ihmisen nauttimaan ainoasta ajastaan täällä maanpäällä.
      ihmisen on raadettava ja kannettava kymmenyksensä kirkolla ja valtiolle. Ihmisen on oltava myös nöyrä herroille" koska herran pelko on viisauden alku".
      Näin yhteiskunta järjestys säilyy ja aatelisto ja papisto pysyy vallassa ikuisesti aamen.
      Se on uskonnon perimmäinen tarkoitus ja yksi syy sen keksimiseen.
      Toinen on ihmisen sisäsyntyinen pelko ja ymmärtämättömyys. Ihminen pelkää tulevaisuutta ja varsinkin kuolemaa. Eikä pysty käsittämään ääretöntä mailman kaikkeuta siksi se on kautta aikain keksinyt itselleen Jumalia selittämään kaiken tämän jotkut viksummat ovat aina osanneet käyttää ihmisten uskomuksia hyväkseen vallan ja rahan toivossa.

      • Ituhippi79

        Tuo on pitänyt paikkansa silloin kun kirkko on ollut yhtä valtion kanssa tai joidenkin lahkojen osalta.

        Luterilaisten kirkollisvero ei ole mikään päätä huimaavam suuri ja siitä saa monia hyötyjä osaksensa.


    • Kaikkien uskontojen perusta on raha. Vain yksi jumalusko on tullut vastaan joka ei perustu rahankeräykseen, pastafarismi. Sen puolesta ei ole myöskään tapettu ihmisiä käännytyksen nimissä kuten kaikissa muissa uskonnoissa.
      Meidän kaikkien on hyvä muistaa sellainen kiistämätön tosiasia että kukaan ei koskaan ole missään päin maailmaa tuonut esiin yhtään todistetta ainoastakaan riihitontusta, jumaluudesta tai menninkäisestä. Ovat siis kaikki mitä todennäköisimmin mielikuvitusolentoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      335
      32240
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      60
      2546
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      71
      1981
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1767
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      168
      1668
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      45
      1451
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      93
      1247
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1058
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1021
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      962
    Aihe