Jari Sinkkonen kuulu puhelleen Jyväskylän perhehoidon päivillä, että sijoitetut lapset ovat kokeneet kaltoin kohtelua. Sijaisvanhempien kohdalla - nelikentässään - hän ei moisesta mainitse mitään.
Hyvä Jari Sinkkonen, nyt tulisi tutkia, kuinka usein sijoitettu lapsi joutuu kaltoin kohdelluksi YHÄ NYKYÄÄN sijaishuollossa.
Muuten, entinen rouva (entinen kaltoin kohteluun syyllistynyt sijaisvanhempi) veteli kovasti tupakkaa, kuten olen hänen hienon vanhemman tyttärensäkin tekevän.
Sinkkonen on puolueellinen
5
169
Vastaukset
- rouvaajeliautolla
Tokihan Sinkkonen kehuu perhehoidon päivillä sijaisvanhempia. Kuulehan, sijaisvanhempaa ei aina huvita kiintyä lapsiin. Ainakaan entinen rouva (kaltoinkohteluun syyllistynyt) ei halunnut kiintyä eikä juuri koskaan ollut kotonakaan ainakaan ensimmäiseen 10 vuoteen. Oli niitä menoja niin paljon. Se oli lasten etu ehdottomasti. Vähemmän kaltoin kohtelua.
- väärätasenteet
Arvelen, että tällaiset asenteet ovat omiaan lisäämään sijoitettujen lasten riskiä joutua kaltoin kohdelluksi sijaisperheissä. kannatan ehdottomasti ammatillisia perhekoteja, joissa vanhemmilla on koulutusta.
- äitykkä
Sinkkonen ei ole ajan tasalla, täällä pitäisi tutkia myös perheisiin annettujen lasten kohtelu,kuinka paljon on ollut seksuaalista hyväksikäyttöä tai pahoinpitelyä.
- tutkimusta
Ehdottomasti samaa mieltä. Miten ihmeessä esimerkiksi Sinkkonen kuvittelee, että marketin aulasta tai "petäjäperältä" haalittu sijaisvanhempi on jotenkin parempi, kuin ihmiset keskimäärin. Joukkoon saattaa eksyä keskimääräistä enemmän patologisia puolia (sädekehän halu, rahan ahneus omaavia henkilöitä.
- epäystävällisyys
Itse olen harvoin tavannut niin epäystävällistä ihmistä, mitä entinen rouva oli. Hän itse vain oli aina oikeassa, ei kukaan muu. Hän ei välittänyt kenestäkään muusta, kuin itsestään ja omista lapsistaan. Sijoitetut olivat vain sitä varten, että saatiin "kultaa ja kunniaa". Onneksi sijaisvanhempi jäi viimein kiinni kaltoin kohtelusta, ja lapset otetiin pois. HUH!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694313
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684148Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363562Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163143Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342802En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102354IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251481Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751069