Olisi tarkoitus siirtää liesituuletin toiselle puolella keittiötä ja mietinkin tässä että heikkeneekö imuteho paljonkin nykyiseen verrattuna jos pituus kasvaa noin 4metriä. Katolla on joku vilpen vuosituhannen vaihteen malli ja tällähetkellä putkessa on kaksi 90asteen mutkaa pystysuunnassa.
Muutoksen jälkeen vaakasuuntaista vetoa tulisi yhteensä noin 3m ja tuo yksi pystysuuntainen 90 asteen kulma kääntyisi vaakaan, lisäksi putkeen tulisi vielä kaksi 90 asteen mutkaa vaakaan ja loppuveto yhdellä 90 asteen mutkalla pystysuuntaan noin metrin verran. Niin ja putki olisi 125mm kierresaumaputkea.
liesikuvun putken pituus
4
153
Vastaukset
- imuteho
Imuteho heikkenee totaalisesti. Kannattaa samalla vaihtaa kunnolliseen ilmanvaihtokoneeseen. Hyvä maksaa muutaman tonnin.
- NäinMeillä
Ei imuteho tuollaisesta siirrosta sinällään heikkene mutta voi vaatia asunnon ilmanvaihdon säädön jotta virtaukset joka paikasta säilyvät sopivina. Eli LVI-firma mittaamaan imut eri venttiileistä ja säätämään ne uuden tilanteen mukaisiksi. Ei ole kummoinen homma.
- jorma455
Asunnossa ei oikeastaan voi muulla tavalla vaikuttaa ilmanvaihtoon kuin kylpyhuoneen venttiililin säädöllä. Katolla siis pari kpl huippareita ja korvausilma tulee ikkunoiden venttiilien kautta. Toki virtaukset jonkin verran voivat muuttua jos tuon liesituulettimen siirtää ja yhden seinän kaataa. Lähinnä nuo vedot vaakasuunnassa mietityttävät, kertyykö rasva sinne helpommin sitten. Huipparia olisi kuitenkin pitää jatkuvasti päällä, niinkuin tuo alunperinkin on ollut. Putket koteloisin esim. Kipsillä. Onko tuohon nyy mitään määräyksiä sen suhteen, jos sisäpuolella noita vetoja tekee. Mittasin uudestaan noiden vaakavetojen pituutta ja toista kautta vedettynä saisin putken lyhennettyä noin 2.3-2.5 metriin.
- NäinMeillä
Juuri tuo kylppärin poisto pitäisi säätää oikeaksi niin että poistojen "tasapaino" säilyy entisellään. Muuten siirrolla ei ole mitään ongelmia.
Asunnon sisäpuolella saa tehdä siirtoja ihan vapaasti, koko asunto kun on samaa paloaluetta.
Rasvan kertyminen kanaviin on aina mahdollista ja siksi IV-kanavat pitäisikin puhdistuttaa säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161