Olisi tarkoitus siirtää liesituuletin toiselle puolella keittiötä ja mietinkin tässä että heikkeneekö imuteho paljonkin nykyiseen verrattuna jos pituus kasvaa noin 4metriä. Katolla on joku vilpen vuosituhannen vaihteen malli ja tällähetkellä putkessa on kaksi 90asteen mutkaa pystysuunnassa.
Muutoksen jälkeen vaakasuuntaista vetoa tulisi yhteensä noin 3m ja tuo yksi pystysuuntainen 90 asteen kulma kääntyisi vaakaan, lisäksi putkeen tulisi vielä kaksi 90 asteen mutkaa vaakaan ja loppuveto yhdellä 90 asteen mutkalla pystysuuntaan noin metrin verran. Niin ja putki olisi 125mm kierresaumaputkea.
liesikuvun putken pituus
4
158
Vastaukset
- imuteho
Imuteho heikkenee totaalisesti. Kannattaa samalla vaihtaa kunnolliseen ilmanvaihtokoneeseen. Hyvä maksaa muutaman tonnin.
- NäinMeillä
Ei imuteho tuollaisesta siirrosta sinällään heikkene mutta voi vaatia asunnon ilmanvaihdon säädön jotta virtaukset joka paikasta säilyvät sopivina. Eli LVI-firma mittaamaan imut eri venttiileistä ja säätämään ne uuden tilanteen mukaisiksi. Ei ole kummoinen homma.
- jorma455
Asunnossa ei oikeastaan voi muulla tavalla vaikuttaa ilmanvaihtoon kuin kylpyhuoneen venttiililin säädöllä. Katolla siis pari kpl huippareita ja korvausilma tulee ikkunoiden venttiilien kautta. Toki virtaukset jonkin verran voivat muuttua jos tuon liesituulettimen siirtää ja yhden seinän kaataa. Lähinnä nuo vedot vaakasuunnassa mietityttävät, kertyykö rasva sinne helpommin sitten. Huipparia olisi kuitenkin pitää jatkuvasti päällä, niinkuin tuo alunperinkin on ollut. Putket koteloisin esim. Kipsillä. Onko tuohon nyy mitään määräyksiä sen suhteen, jos sisäpuolella noita vetoja tekee. Mittasin uudestaan noiden vaakavetojen pituutta ja toista kautta vedettynä saisin putken lyhennettyä noin 2.3-2.5 metriin.
- NäinMeillä
Juuri tuo kylppärin poisto pitäisi säätää oikeaksi niin että poistojen "tasapaino" säilyy entisellään. Muuten siirrolla ei ole mitään ongelmia.
Asunnon sisäpuolella saa tehdä siirtoja ihan vapaasti, koko asunto kun on samaa paloaluetta.
Rasvan kertyminen kanaviin on aina mahdollista ja siksi IV-kanavat pitäisikin puhdistuttaa säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877