Tietääx kukaan, mikä on vialla kun peruslämpö kyl nousee oviksen tapahduttua, mut sitten laskee jo parin päivän kuluttua? Onko mahd. keltarauhashormonin erityksessä joku vialla? Aiheuttaako lapsettomuutta? Voiko silti olla raskaana vaikka toi lämmönlasku tapahtuis?
Peruslämpö
Apuva!
2377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis eikös sen kuulukin laskea parin päivän kuluttua? Siitä laskustahan sen juuri tietää, että ovulaatio on mennyt. Näin minä ainakin olen asian ymmärtänyt. Korjatkaa viisaammat, jos olen väärässä!
Itseasiassa juuri tänään netistä luin, että juuri ennen ovulaatiota peruslämpö laskee pari asteen kymmenystä, ja ovulaation tapahduttua vastaavasti nousee vähän peruslämpöä korkeammalle. Jos hedelmöitystä ei tapahdu, lämpö laskee kuukautisia kohti pikkuhiljaa takaisin peruslämpöön, jos taas munasolu on hedelmöittynyt, lämmön laskua ei tapahdu.
Ehkä hieman monimutkaisesti selitetty, mutta näin minä asian ymmärsin. Aivan varma en asiasta kuitenkaan ole.