Olen 17v tyttö ja tunnen olevani riippuvainen ihmisistä. Mistä kannattaisi hakea apua?
Läheisyysriippuvuus
9
166
Vastaukset
Suosittelen riippuvuuden lopettamista.
- AlexDeLarge
Psykiatri/psykologi, whatever. Jos oot koulussa, niin todennäköisesti sieltä löytyy joko psykologi tai vähintään kuraattori. Mee juttelemaan, se sit ohjaa sua eteenpäin.
- pitäis.hakee.apua
No kun oon keskeyttäny jatko-opiskeluni.. Nii en voi mennä kuraattorille tms
- 17.v.poika
No vaikeehan tosta tilanteesta on yksin selviytyä. Mut hanki jotain hyviä kavereita (Ei mitään kusipää vittuilijoita jotka ei kaveristaan kunnolla välitä) jotka kuuntelee ja ymmärtää. Kyllähän sillä hoituu :)
- EsupsTill21.12
Oletko autisti vai muuten vaan ihan vitun tyhmä? Lähesriippuvaisuudesta eroon hankkimalla kavereita? Pääseekö kofeiiniriippuvuudesta eroon juomalla kahvia?
- 17.v.poika
Ei mutta se helpottaa. Joten miksei kaveritkin tähän hätään?
- fhgjhngy
Mitä tarkoitat riippuvuudella?
Jokainen meistä on riippuvainen muiden olemassaolosta. Se on ihan normaalia kun laumaeläimiä olemme. Yksin ei tarvitse pärjätä.
Jos ripustaudut muihin, etkä pärjää hetkeäkään yksin, niin sinulla on ongelma.- pitäis.hakee.apua
Olen riippuvainen ihmisistä samalla tavalla kuin toiset huumeista.
Hei, mikäli tilanne on sinulle ongelmallinen ja aiheuttaa huolta, kannattaa keskustella asiasta esimerkiksi koulu- tai kunnallisessa terveydenhoidossa tai mahdollisesti vanhempiesi tai jonkun muun sinulle luotettavan aikuisen kanssa.
Jokainen meistä toki tarvitsee ihmisiä ympärille ja on ihan normaalia, että haluaa viettää aikaansa toisten kanssa. Kuitenkin koet tilanteen itse riippuvuutena, joten siitä olisi hyvä keskustella ja pohtia tilannetta yhdessä esimerkiksi terveydenhoitajan tai nuorisotyöntekijän kanssa.
Nettisaapas
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897