Kertokaa omasta mielestänne Paras talopaketin valmistaja!! Plussia ja miinuksia saa antaa jos jotain sellaista löytyy.
Oikeasti Paras talopaketti valmistaja!!
8
8683
Vastaukset
- niinmitääsääkysyit
Mielipide on kuin persreikä... jokaisella on sellainen. Jos nyt päätät ensin, puhutko pystyrunko, hirsi vai kivitalosta? Pystyrunkopuolella parhaat ovat Kastelli ja Designtalo. Hirsipuolella Honka ja Kontio. Kivipuolella Jämerä ja Lammi....
Sitten jos kysyt, mikä on halvin, niin lista menee uusiksi kaikilta osin. - classyc.woman
Kysymykseen on mahdoton vastata. Useimmat rakentavat vaihden yhden talon ja jos toisen, niin aikaa välissä on useampia vuosia.
- Eirikkuria
Kunhan kierrät kaikki, jotka ei kuullu liittoon
- Naamavelli
Ei semmosta ole olemassakaan ku paras talotoimittaja. Juttuja kun lukee niin kaikki on sutta ja sekundaa. On lahkolaisia ja ei lahkolaisia... kaikilla sontaa. Siinä sitä Suomalaista osaamista. On ne niin hyviä rakentajia... Paskat.. on olleet joskus, nyt ei vasarakaan pysy kädessä ku liimalla... jos silläkään.. ;)
- vellinaamari
Rauhoitu nyt naamavelli.
- KasTölli
No tuossahan kysyttiin mielipidettä. En tiedä onko paras mutta itse valittiin kohta 17v sitten Kastelli koska haluttiin talo "pitkästä tavarasta" eikä mitään valmista elementtilokerikkoa, joita elementtitalot tuolloin pitkälti olivat. Tuolloin tosin rakennettiin kivijalkaa ja lvis-töitä lukuunottamatta kaikki itse sen jälkeen kun Kastellilta oltiin rakennettu runko sateelta suojaan. Ei moittimista Kastellin toimittamista materiaaleista ja näköjään vielä tänäkin päivänä myyvät samaa pohjaratkaisua, joka silloin oli Hoviherra Special -nimellä.
- olkjjuy
Kaikkein huonoin on Desing talo.Parasta ei oo olemassakaan.On jos rakentaa itse ja itselleen
- Itsekin_rakentanut
Aika laaja kysymys: Jotkut talotehtaat toimittavat tontille jokaisen laudankin valmiiksikatkaistuna (nk precut) ja niistä sitten pitäisi saada talo aikaiseksi (mm Kastelli, taitaa olla Honkarakennekin samanlainen). Toiset toimittavat kuormalavoittain valubetoniharkkoja (Lammi, Lakka, jotkut passiivikivitalot), joku muu tuo tehtaassa valmiiksi valmistetut betonielementit (mm Potius), joku tuo kokonaisen ulkoseinän kokoiset suurelementit (mm Kiirunatalo, Puutalo Kymppi, taitaa Lappli) ja nuo tehtaan sisätiloissa valmistetut suurelementit sitten vain kootaan tontilla.
Erot voivat syntyä muuten niin toimitussisällössä, toimitettujen tavaroiden/elementtien laadussa, siinä millainen pystytysporukka sattuu olemaan kuin ihan omien tekemistenkin seurauksena. Ainakin ensirakentajalla on usein aika vaikea hahmottaa mikä on oikea marssijärjestys eri toimenpiteille. Jos naapuri porasi maalämpökaivon tontilleen suurinpiirtein viimeisenä ja se oli hänelle oikea menettely, se ei takaa että tuo olisi itselläsi oikea vaihe maalämpökaivon tekemiselle. Jos itse olisin erehtynyt jättämään maalämpökaivon poraamisen projektin loppuvaiheeseen niin tekemättä se olisi jäänyt ja lämmitysratkaisu olisi pitänyt miettiä uudestaan.
Joku talotehdas tekee talon oikeasti avaimet käteen periaatteella (aika monikin kun hinnasta sovitaan ja se hinta on sitten jotain ihan muuta kuin mainoksissa näkyvä tarjoushinta "peruspaketille"). Ja jos on ensikertalainen rakentamassa eikä omaa alan kokemusta esim oman työn puolesta niin kannattaa pyrkiä ottamaan mahdollisimman suuren valmiusasteen tilaus. On surkeaa katsottavaa kun pystytetyt tilaelementit ja kattotuolin joutuvat ottamaan räntäsateen vastaan ilman kattoa, pahimmassa tapauksessa jopa ilman aluskatettakin. Noin kävi eräällä tutulla kun ensin viivästyi joku toimitus ja pystytysporukka ehti siirtyä toiselle työmaalle, sitten kun tavara olisi ollut tontilla niin eipä se porukka jättänyt sitä toista työmaata kesken vaan teki sen loppuun ja tuli vasta sitten tutulleni.
Ja sitten pieni varoitus: Joillakin talotehtailla on tapana tarjota ensimmäisessä tarjouksessa aika laaja toimitussisältö mutta jos/KUN lähdet neuvottelemaan hinnasta, he tiputtavat kyllä hintaa mutta vaivihkaa myös samalla ensimmäisessä tarjouksessa mukanaolleita asioita pois (esim rakennustelineet pystytyksen ajaksi). Eivät tietenkään tee asiasta numeroa ja helposti tämän huomaa vasta pystytysvaiheessa. Kun sitten alat kyselemään niin sulle näytetään allekirjoittamasi paperi josta tosiaan puuttuu noi rakennustelineet tai joku muu vastaava asia. Sitten ei auta kuin hommata ne itse ja manata asianomaista myyntimiestä. Ja jos homma viivästyy vaikka talotehtaasta johtuen tai muuten susta itsestäsi riippumattomasta syystä niin rakennustelineiden vuokra juoksee koko ajan sun vahingoksi. Kukaan ei tule sitä sulle korvaamaan. Eli ota pääsuunnittelija tai vastaava mestari mukaan katsomaan toimitussisältö ja MYÖS (NIMENOMAAN) se viimeisin sopimusluonnos jonka allekirjoitat. Jos tämä ei käy myyntimiehelle tai jos et saa ko sopimusta mukaan tarkastettavaksi ennen allekirjoitusta niin vaihda toimittajaa. Sama neuvo jos mennessäsi allekirjoittamaan sulle tarjotaankin "vielä uusi luonnos" sopimuksesta eli luonnos jota et ole voinut tarkastuttaa. Ennen allekirjoitusta se vaihtaminen on helppoa, sen jälkeen jo huomattavasti vaikeampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6032410Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4131925Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231750Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641448JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191386- 651301
- 1221184
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22950Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16938Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66853