Viesti kaupungille sakonmaksun mukana?

Pysäköinkuinidari

Voiko tulla seuraamuksia ja millaisia, jos kerron kaupungin pysäköinninvalvonnalle että vihaan heitä verkkopankin vuestikentässä?

9

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odin.ja.vulture

      Ole varovainen, syyttävät sinut kiihottamisesta, kun siksi voidaan tulkita mitä vain.

    • Maksanytvaan

      Jätät siis viitenumerosi laittamatta, ja maksusi "mystisesti" häviää kaupungin tilien syövereihin. Sanktion muodostaa sen seurauksena postiluukustasi tipahtava karhukirje ja sinulle siitä koituva paperisota.

      Toki se sinun maksusi aikanaan saatetaan paikantaa, mutta siinä kohtaa olet jo haaskannut asiaan kallista aikaasi, kiroillut, useamman kerran polttanut päreesi ja päästellyt asiattomuuksia keskustelufoorumeilla.

      Viranhaltijat sillä välin vain naureskelevat - vittuakos yritti ukko näpäyttää.

      • Viidentähdenjp

        Viestikenttä ei ole sama kuin viitekenttä.


      • gtrfedc

        Ainakaan missään niissä kolmessa pankissa, joissa itse olen henkilökohtaisesti tai muuten asiakkaana, ei voi laittaa sekä viestiä, että viitettä.


      • bankman
        gtrfedc kirjoitti:

        Ainakaan missään niissä kolmessa pankissa, joissa itse olen henkilökohtaisesti tai muuten asiakkaana, ei voi laittaa sekä viestiä, että viitettä.

        No tiedä sitten noista kolmesta pankista mitä lienevät, mutta ainakin S-Pankissa ja Nordeassa voi laittaa molemmat.


    • entiedämuistapank

      Jossain pankissa jos laittaa viitteen niin ei voi laittaa mitään viestikenttään ja toisinpäin.

    • Voit aina maksaa laskusi asianmukaisesti, ottaa kuitista jäljennöksen ja lähettää sen ulostepaketin mukana kaupungin kansliaan.

      Tosin ulostepaketin lähettäminen saatetaan katsoa ilkivallaksi, jolloin luultavin seuraamus olisi sakkoa.

      • jythng

        Minkäs takia sitä kaupungin kanslian toimistotyöläistä pitäisi rangaista siitä, että asiakas on tyytymätön pysäköinninvalvojan toimintaan? Et kai kuvittele, että se paskapaketti sinne pysäköinninvalvojalle asti sellaisenaan kulkeutuu? Miksi sen kanslistin siitä pitäisi kärsiä?

        Ihan samaa typeryyttä, kun uhataan ampua jonkun koira vaikka nyt jätösten takia. Ei sitä koiraa ole mitään syytä ampua. Ei se pahuuttaan paskanna minne sattuu. Syypää on omistaja, jota pitää kouluttaa.

        Oikea toimenpide pysäköinninvalvonnan kanssa, nyt kun hallinto-oikeuteen valittaminenkin käytännössä poissuljettiin järjettömillä maksuilla, on kohdistaa "negatiivinen palautteensa" nimeomaan pysäköinninvalvojiin: aina rengas tyhjäksi, kun näkee parkkipirkon auton pysäköitynä, ruuvailla aiheettomat pysäköintikieltomerkit paikaltaan jotta maksuperuste poistuu, hukuttaa pysäköinninvalvonta oikaisuvaatimuksiin (vaatii vähän kollektiivista vaivannäköä) ja niin edelleen.

        Kohdista negatiivinen palautteesi sille, kenelle se kuuluu, äläkä rankaise viestinviejää.


      • Tarkoittamani palautekeino kohdistuu kaupungin noudattamaan politiikkaan. Osoittamalle sen kaupungin kansliaan, tulee se yleisempään tietoon kuin pysäköinninvalvontaan osoitettu palaute.

        Ratkaisuna näkemäsi pysäköinninvalvonnan vaikeuttaminen lisää valvontakustannuksia, mitä kautta valvontaa vain tehostetaan entisestään.

        Toisaalta en tietenkään kehota ketään rikoksen tekemiseen. Palautetta voi jättää muutenkin kuin ulostepaketin muodossa. Sitä ei kuitenkaan kannata jättää pysäköinninvalvojille. Heillä ei ole mitään intressiä saattaa sitä eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1369
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1164
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      199
      1154
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      211
      1151
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      871
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe