Ihmettelen miksi Rovaniemen koirapoliisi (Lapin poliisit) kävelee hajareisin ja mukana oleva saksan paimenkoira kulkee kuonokoppa päässä poliisin jalkojen välissä ja poliisi kiskoo sitä täysin voimin eli estää vetämästä.
Tiedän koirien koulutusta sen, että aivan ensimmäisiä tehtäviä on kouluttaa koira tottelemaan ja kulkemaan hihnassa. Liekö tuo huomiota herättävä koira saanut jonkun erityiskoulutuksen eli, jos sen päästää vapaaksi, ryntää se ensimmäiseksi kohtaamansa ihmisen kimppuun ja repii tämän kappaleiksi ilman eri käskyä. Voihan olla tietysti niinkin, että tuo taluttaja ei ole sen isäntä eikä kuljettaja hallitse koiran käyttäytymistä.
Palveluskoira
koirakoulutus
2
195
Vastaukset
- onseki
Juu, siitä on kyse
- taider
sillä onkin poliisikoirakoulutus, eikä kotikoirakoulutus. kaks ihan pikkusen eri asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907