hahahhaaa uudessa atlaksessa testiajossa kuului kuulema"rutinaa ja klonkahduksia"
ei vissii transporterin perä olla kovin hyvä yhdistelmä uudessa vehkeessä enää:=)
voiv voiv voi
ei vissii transporterin perä olla kovin hyvä yhdistelmä uudessa vehkeessä enää:=)
voiv voiv voi
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ruotsissa ambulanssiyrittäjä on tuskaantunut Volkkareihin, jotka kestävät ammattikäytössä vain 80.000 km, sitten paaliin.
En ambulans byts normalt efter tre år, då har den gått mellan 30 000 och 35 000 mil. På vissa modeller som används i Borås håller dock inte motorn mer än 8 000 mil. "Det är en svaghet", säger verksamhetschefen.
Håkan Rosenqvist. Ambulanssjukvården på Säs har ett 30-tal fordon. Samtliga har både styrkor och svagheter. En modell, den fyrhjulsdrivna VW Transporter, har större problem än de andra med motorn.
– VW har haft en tendens att motorn inte håller, säger Monica Hjelmgren, verksamhetschef för Säs ambulanssjukvård.
Hon kan inte säga exakt hur många av VW:s fordon som man tvingats byta motor på, men det rör sig om ett flertal.
– Vi har fått byta motor regelbundet efter omkring 8 000 mil, säger hon.
Ansvariga på Volkswagen är medvetna om problemen och tar dem på största allvar.
– Det stämmer att vi har haft en del driftstörningar gällande våra ambulanser.
http://www.bt.se/boras/sarbarheten-pa-sas-ambulanser-en-svaghet/