Alkukesällä Pugliaan...

8765

Mutta minne siellä? Ehkä viikko Leccessä, sitten autolla Bariin, matkalla Ostuni ja Alberobello... Gargano lienee liian pitkällä parin viikon reissuun... Mitä tekisitte itse?

3

196

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cjjckjkjaskjsakkds

      Puglian kaupungit on loppujen lopuksi aika pieniä, joten muutama päivä piisaa / paikka. Barissa ei ole kovin paljon nähtävää, enemmän viettäisi aikaa Leccessä. Ostuni on oikea kaupunki, mutta Alberobello on täynnä muita turisteja jotka katsovat trulleja...sopiva piipahduskohde pariksi tunniksi, mutta ei siellä pitempään kannata olla.

      Jos englanti taipuu niin tässä http://www.neverendingvoyage.com/8-towns-not-to-miss-in-puglia/ on aika mukavasti selostettu niitä nähtävyyksi , kuvien kanssa.

    • Pugliaa

      Pari viikkoa on oikein sopiva aika Puglian matkalle, siinä ehtii kyllä nähdä jokseenkin kaiken "tarpeellisen". Gargano on Italian kauneimpia alueita, älkää missään tapauksessa jättäkö väliin. Ja Manfredoniassa sijaitsee yksi tämän hetken kiinnostavimmista arkeologian ja taiteen yhdistävistä nähtävyyksistä, Santa Maria di Siponton basilika, käykää ehdottomasti tutustumassa. Netistä löytyy tietoa ja kuvia.

      Myös Castel del Monte on vaikuttava. Alberobellon trullit voi käydä katsomassa ja Lecce on tietysti ehdoton. Välimatkat eivät kuitenkaan ole kovin pitkiä, niin auton kanssa ehtii kyllä hyvin kierrellä ja käydä myös vaikkapa Gallipolissa ja ajella huimaavissa maisemissa rantatietä Puglian eteläisimpään pisteeseen Leucaan ja sieltä esimerkiksi Otrantoon.

      Puglia on loistava valinta matkakohteeksi, koska sieltä löytyy monipuolisesti lähes kaikkea, luontokohteista arkeologisiin nähtävyyksiin, arkkitehtuuria, upeita rantoja, herkullista ruokaa ja loistavaa viiniä, rauhaa ja maaseutua ym. ym.

    • bellapuglia

      Puglia on aivan upea paikka.

      Olen tiukasti eri mieltä Barista. Se on hieno ja kiinnostava paikka, vanha kaupunki, joulupukin hauta. Toki Lecce myös.

      Mutta sitten. Leccestä kannattaa tehedä päiväretki Galtiinaan. Syy on se pyhän Katariinan kirkko. 1300-luvun seinillä eheänä säilynyt kuvitus. Päräyttää.

      Ja sitten sellainen pien kaupunki kuin Martina Franca on erikoinen ja hieno, ei mitään erityistä muuta nähtää kuin kaupunki.

      Olen samaa mieltä, että Albarobello on vähän ylimainostettu juttu. Jättäisin väliin.

      Mutta siellä on vaikka mitä. Trani. Brindisissä en ole ollut, mutta mieli tekisi. Via Appian pää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      371
      1511
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      969
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      76
      859
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      815
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      803
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      779
    7. 57
      722
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      68
      715
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      706
    10. 59
      705
    Aihe