Matkabudjetti?

Phukettiin

Parin viikon matkalle noin suunnilleen? Tarkoitus käydä muutamalla retkellä, shoppailla jonkun verran ja istua iltoja paikallisten suosimissa paikoissa?

13

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdeltä

      100€ vrk niin pärjää taatusti. Mielummin liikaa kuin liian vähän.

    • 43939039

      2 hengeltä menee n.4000 euroa koko matkaan 2 viikon aikana...eikä tarvitse edes tuhlata paljon.

      • Phuketkallis

        Phuketissa, Thaimaan kalleimmassa kohteessa jossa turistit itse syypäitä korkeisiin hintoihin. 1200 B ravintolalaskusta 400 bahtiä tippiä


      • SyyllinenHintatasoon

        Jepjep kallis Phuket tyyppi.
        Kuka on syypää Helsingin hintatasoon ?


      • 66565656
        Phuketkallis kirjoitti:

        Phuketissa, Thaimaan kalleimmassa kohteessa jossa turistit itse syypäitä korkeisiin hintoihin. 1200 B ravintolalaskusta 400 bahtiä tippiä

        Ei Thaimaassa mitään tippi pakkoa ole...ja 400 on yhtä tyhjän kanssa. Yleisin tippi on 20 jos haluaa antaa...ei siis laskussa.


    • mielensämukaan

      Kyllähän Phuketissakin voi syödä edullisesti hyvin, jos haluaa. Jos taas haluaa maksaa puitteista enemmän kuin ruoasta, niin sekin onnistuu. Valinta kysymys. Hyvä vain että, monenlaisia vaihtoehtoja.

      Minusta toi 100€/ päivä on hyvä. Itsellä menee reilu puolet siitä. Tosin en shoppaile paljoakaan, enkä ajele taksilla. Tiedän myös omat suosikkipaikat, rahaa ei tarvitse lapata, turisteille suunnattuihin palveluihin, niin paljon. Ensimmäisellä reissulla väkisinkin menee rahaa asioihin, jotka myöhemmin on vältettävissä.

      • santtu-1975

        Itselläni menee Thaimaan reissuilla (kun lennot ja hotellit maksettuna) rahaa luokkaa 50€/päivä. Eli parin viikon reissulla noin 700€.
        Ei varsinaista "shoppailua", eikä myöskään alkoholia. Liikkuminen joko vuokra skootterilla taikka moottoripyörällä.


      • OikeinOivallettu

        Näin on, kuten edelliset totesivat.
        Myös on hyvä huomata, että mikäli seurassa on thai, niin hinta hänelle ja sinulle on eri, joten thai kauppaa tekemään.


    • optibet

      Thai seurassa? Silloinhan kaikki on vielä kalliimpaa!

      • ThainAviomies

        Matkailu avartaa hyvä optibet.
        Thaimaassa on thai ja farang hinnoittelu.
        Meidän perhe ainakin toimii edullisemmin vaimon tehden kaikki hankinnat hotellivarauksista lähtien.


    • optibet

      Bangkok kallein, riippuu mitä teet tietenkin!!!!!!!!!

    • bantaiäläkokkia

      Minusta Bangkok on yllättävänkin edullinen. 4* hotelli *lähellä* lentokenttää 15€ yö. Naudanlihapihvi ranskalaiset, kastike ja vihannekset reilu 3,00 euroa. Myönnän annos ei ollut kovin suuri.
      Silti en usko vaikkapa katalan suomibaarin pystyvän lähellekkään samaan.

      Taksikin edullinen, jos ei lentokenttätakseja lasketa mukaan.

      Lentokenttien välinen bussi ilmainen. Vanillakin vain 100 thb.

      Tosin en bangkokissa ole juuri muuta tehnyt kuin nukkunut tai vaihtanut konetta.

    • 54445454

      Tyhmä ja yleinen kysymys. Toisella menee 10 000 ja toisella 2000 euroa 2 viikossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      5
      2878
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2517
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1383
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      853
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      776
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      26
      632
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe