Matkabudjetti?

Phukettiin

Parin viikon matkalle noin suunnilleen? Tarkoitus käydä muutamalla retkellä, shoppailla jonkun verran ja istua iltoja paikallisten suosimissa paikoissa?

13

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdeltä

      100€ vrk niin pärjää taatusti. Mielummin liikaa kuin liian vähän.

    • 43939039

      2 hengeltä menee n.4000 euroa koko matkaan 2 viikon aikana...eikä tarvitse edes tuhlata paljon.

      • Phuketkallis

        Phuketissa, Thaimaan kalleimmassa kohteessa jossa turistit itse syypäitä korkeisiin hintoihin. 1200 B ravintolalaskusta 400 bahtiä tippiä


      • SyyllinenHintatasoon

        Jepjep kallis Phuket tyyppi.
        Kuka on syypää Helsingin hintatasoon ?


      • 66565656
        Phuketkallis kirjoitti:

        Phuketissa, Thaimaan kalleimmassa kohteessa jossa turistit itse syypäitä korkeisiin hintoihin. 1200 B ravintolalaskusta 400 bahtiä tippiä

        Ei Thaimaassa mitään tippi pakkoa ole...ja 400 on yhtä tyhjän kanssa. Yleisin tippi on 20 jos haluaa antaa...ei siis laskussa.


    • mielensämukaan

      Kyllähän Phuketissakin voi syödä edullisesti hyvin, jos haluaa. Jos taas haluaa maksaa puitteista enemmän kuin ruoasta, niin sekin onnistuu. Valinta kysymys. Hyvä vain että, monenlaisia vaihtoehtoja.

      Minusta toi 100€/ päivä on hyvä. Itsellä menee reilu puolet siitä. Tosin en shoppaile paljoakaan, enkä ajele taksilla. Tiedän myös omat suosikkipaikat, rahaa ei tarvitse lapata, turisteille suunnattuihin palveluihin, niin paljon. Ensimmäisellä reissulla väkisinkin menee rahaa asioihin, jotka myöhemmin on vältettävissä.

      • santtu-1975

        Itselläni menee Thaimaan reissuilla (kun lennot ja hotellit maksettuna) rahaa luokkaa 50€/päivä. Eli parin viikon reissulla noin 700€.
        Ei varsinaista "shoppailua", eikä myöskään alkoholia. Liikkuminen joko vuokra skootterilla taikka moottoripyörällä.


      • OikeinOivallettu

        Näin on, kuten edelliset totesivat.
        Myös on hyvä huomata, että mikäli seurassa on thai, niin hinta hänelle ja sinulle on eri, joten thai kauppaa tekemään.


    • optibet

      Thai seurassa? Silloinhan kaikki on vielä kalliimpaa!

      • ThainAviomies

        Matkailu avartaa hyvä optibet.
        Thaimaassa on thai ja farang hinnoittelu.
        Meidän perhe ainakin toimii edullisemmin vaimon tehden kaikki hankinnat hotellivarauksista lähtien.


    • optibet

      Bangkok kallein, riippuu mitä teet tietenkin!!!!!!!!!

    • bantaiäläkokkia

      Minusta Bangkok on yllättävänkin edullinen. 4* hotelli *lähellä* lentokenttää 15€ yö. Naudanlihapihvi ranskalaiset, kastike ja vihannekset reilu 3,00 euroa. Myönnän annos ei ollut kovin suuri.
      Silti en usko vaikkapa katalan suomibaarin pystyvän lähellekkään samaan.

      Taksikin edullinen, jos ei lentokenttätakseja lasketa mukaan.

      Lentokenttien välinen bussi ilmainen. Vanillakin vain 100 thb.

      Tosin en bangkokissa ole juuri muuta tehnyt kuin nukkunut tai vaihtanut konetta.

    • 54445454

      Tyhmä ja yleinen kysymys. Toisella menee 10 000 ja toisella 2000 euroa 2 viikossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      128
      5065
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      218
      4735
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3245
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3193
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      109
      3127
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      99
      2435
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2378
    8. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2335
    9. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2243
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2178
    Aihe