Kaikki helsinkiläiset! Nyt on mahdollisuus saada osan maakuntiin pumpatuista verorahoistamme takaisin. Ottakaa DNAn-liittymät. DNAn tappioita maksavat omistajat eli maakuntien puhelinyhtiöt. Raha virtaa teoriassa maakunnista Helsinkiin, sillä DNAn työntekijät ja kilpailijat ovat täältä. Huom: Asia on totta, mutta viestini huumoria :-)
DNA - tulonsiirto maalta Stadiin
Raipoli
8471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sen verran meni vikaan sun juttus, et maaseutu kyllä elättää Helsinkiä tai stadia, sanotaan nyt ihan miten vain. Mutta dna:ta kyllä voin suositella muuten vaan, ihan hyvä operaattori kaikille suomalaisille, myös stadilaisille.
Tämä kirjoitus ei liitty gsm-liittymiin, myönnän.
Helsingin kaupungin verotuloista siirretään noin 25% valtion toimesta maakuntiin tasaamaan alueellisia kehityseroja. Jos Helsinki saisi itse pitää koko verokertymänsä, voisi kunnallisvero olla noin 13% nykyisen reilun 17% sijaan. Eli maakuntien siivellä elo on faktaa, jota on turha yrittää kumota sillä väitteellä, että Helsingissä on paljon valtion keskushallintoa. Ne edustavat vain muutamaan prosenttia alueen työpaikoista.
Valtionhallinnolla on tuhansia työpaikkoja siellä.
Lisäksi tulee Ylet, Oopperat, uudet musiikkitalot jjne.
Helsinki on aina kupannut muuta maata, ja tulee aina kuppaamaan
Helsingistä katoaa lukuisa määrä työpaikkoja kun valtion virkoja ja toimipisteitä hajasijoitetaan ympäri Suomea. Kiitos nykyisen pääministerin hallituksen. Kohta käykin niin ettei ole Suomessa mitään pääkaupunkia vaan pääkaupunki on hajasijoitettu ympäri ämpäri. Tätä vaan eivät nykyiset hallitsijat ota huomioon.
Jokaisessa maassa on joku pääkaupunki, miten selitämme ulkomaisille että meillä ei sellaista ole koska hallituksemme on halunnut hajasijoittaa lähes kaiken. Olisi nyt edes yksi paikka joka keskitetysti hoitaa pääkaupungin virkaa vaikka ei olisikaan Helsinki, vaan kun kaikki heitetään ympäri Suomen.
Helsinki on vain todellakin kohta koko muun Suomen elättäjä.
Kirjoitin juuri, että valtionhallinnon työpaikat edustavat muutamaa prosenttiä Helsingin työpaikoista. Reilu 10%:han niistä kuuluu muutenkin Helsinkiin väestöpohjan perusteella. Onhan niitä varuskuntiakin pitkin perämetsiä ja ne jos mitkä ovat olleet todellista aluepolitiikkaa kautta aikojen. Vertaa huviksesi varuskuntien sijaintia väestötiheyteen. Ooppera nyt ehkä kuitenkin kannattaa sijoittaa sinne, missä on riittävä väestöpohja kulttuuripalveluiden kysynnälle. Jos taas puhutaan kuppaamisesta, niin tässä yhteydestä kannattaa aina mainita maataloustuet, joita myös pääkaupunkiseudun miljoona asukasta kaataa saavilla Bryllin kautta maakuntiin.
Olen kanssasi eri mieltä, ja turha tästä asiasta on enää jatkaa.
Maatalouden kun tähän vedit, niin muistatko, ketkä ne eniten vastusti eu:ta?
Helsinki on pääkaupunki Venäjän Tsaarin tahdosta ja olkoon, mutta muut osat maata ovat ihan yhtä tärkeitä.
Helsingin kaupungin talous on täysin kuralla. Ihan oma vika, kun eivät osaa hoitaa taloutta.
Helsingin valtionosuuksien siirtäminen muualle on ihan hyvä ratkaisu, lisää tätä :)
"lisää tätä :)"
Ai niinku siinä saippuamainoksessa jossa se typerä almost-teiniX tyttö sanoo "tätä lisää"? ;)