Oikeinkirjoitus

56887

Hei,
Olen käynyt eräitä kirjoituskursseja ja tarinoistani on tykätty mutta oikeinkirjoituksessani on puutteita yhdyssanoissa ja pilkkuvirheitä. Kävin koulun lama-aikana ja ei siellä noita koskaan minulle edes opetettu, saattoi johtua siitä että osa oppilaista pomppi pöydillä opettajat itkivät jos heitä ei ollut lomautettu. Koulut jäi peruskouluun kun sairastuin ja nyt täydellinen ammatti olisikin jos oppisin kirjottamaan hyvin. Joku suositteli kielenhuolto kurssia mutta ne maksaa mun kk tulon verran. Netistä oon yrittänyt opetella mutta virheitä tulee edelleen. Parhaiten opin audiovisuaalisesti joten video olisi paras mutta ei löydy kun joku lyhyt pätkä.

Eli olisko vinkkejä miten noi oppia, ei luulis olevan vaikeeta mutta on kuitenkin.

6

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miääää

      Pilkkusäännöistä: opettele tunnistamaan pää- ja sivulause. Pilkkusäännöt koskevat niitä, ja näitä lauseisiin kohdistuvia sääntöjä on peräti kolme kappaletta. Yhdyssanoissa perussääntö on, että sana, joka tarkoittaa yhtä käsitettä tai asiaa tai esinettä, kirjoitetaan yhteen. Pesukone on kone, joka pesee pyykkiä. Kirjakauppa on kauppa, jossa myydään kirjoja. Kielenhuoltokurssi on kurssi, jossa opetellaan mm. oikeinkirjoitusta. Tällaisissa tapauksissa yhdyssanavirheiden tekeminen antaa - anteeksi vain - kuvan melko alkeellisesta kirjoitustaidosta. Sitten on olemassa yhdyssanoja, jotka eivät ole ollenkaan näin selviä, mutta ne vain täytyy opetella - ei niitä paljoa ole.

      • ldkjflskfjskl

        Tartteeko noin hyviä vinkkejä tehostaa tuommosella "alkeellisella kirjoitustaidolla", kun esimerkiksi aloittaja on jo tiedostanut ja tunnustanut, että hänellä on oikeinkirjoituksessa ongelmia ja hän pyytää apua :D

        Sitä paitsi: monilla on lukihäiriö, johon kovakaan koulutus ei auta, vaan sen kanssa pitää kamppailla ikänsä kaiken.

        Sää kun kuitenkin tunnut tietävän, niin paa tähän vielä, että mitä tarkoitat noilla kolmella pilkutussäännöllä? Tack. Yhdyssanavinkkisi oli tosi hyvä ja auttaa varmaan monia.


    • miäääää

      1. Pää- ja sivulause erotetaan aina pilkulla. 2. Pää- ja päälause erotetaan pilkulla, jos niillä ei ole yhteistä lauseenjäsentä. 3. Kahta rinnasteista sivulausetta ei eroteta pilkulla, jos niitä yhdistää rinnastuskonjunktio.

    • batt3ry

      Hyvä kieli syntyy paljon muustakin kuin oikeinkirjoituksesta, siihen liittyy myös kielitaju, tietty fiilis "hyvästä lauseesta" jne. Kaikkea on vaikea oppia vain sääntöjä pänttäämällä, käytännön harjoitus on tärkeintä. Ennen kaikkea minusta on tärkeää lukea paljon! Etenkin kotimaista kaunokirjallisuutta. Jos ja kun on lukenut lapsesta asti, kielitaju kehittyy ja oikeinkirjoituskin tulee sieltä kuin vaivihkaa. Jos ei ole lukenut paljon, niin tuskin kai koskaan on liian myöhäistä aloittaa. Oikoteitä ei ole, jos haluaa hyväksi kirjoittajaksi. Lue PALJON. Ime vaikutteita ja katso, miten muut kirjoittavat. Kirjastosta kirjojen lainaaminen on onneksi ilmaista!!

      Mm. yhdyssanat ja sanan oikeinkirjoituksen voi tarkistaa täältä: www.kielitoimistonsanakirja.fi . Käytän tuota itsekin säännöllisesti (olen koulutukseltani äikänope). Ei jokaista sanaa voi muistaa.
      Kaikki pilkku- ym. säännöt voi tarkistaa täältä: www.kielitoimistonohjepankki.fi . Tuo ei kuitenkaan ole siinä mielessä helposti lähestyttävä, että lähtisi opiskelemaan kaikkia sivuja tuolta, vaan tuotakin lähinnä käytän asioiden tarkistamiseen.

      Miääää:n ohje pilkkuihin on hyvä.

    • tire2

      Minä lopetan tekstin lukemisen just ja tarkkaan siinä kohdassa, kun vastaan tulee alkeellisia kielioppivirheitä. Mielen kiintoista..Uh..

      • tekniikanapu

        Wordin oikoluku-ohjelma pelastaa paljon. Joidenkin sanojen kanssa saa tapella, mutta noin yleisesti ottaen se ehdottelee pilkut paikalleen ja yhdistelee yshtistystä tarvitsevat sanat yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      179
      2996
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2576
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1479
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1161
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe