Sisäänkirjautuminen aamuyöllä

onhan_se_nähtävä

Norwegianilla olisi tarkoitus helmikuussa mennä katsomaan tämäkin paikka. Dubai siis. Norski koska on suora ja edullinen. Lentoaikataulu toki outo. Tuota mietin, että otanko hotellihuoneen jo edellisestä päivästä lukien, norskihan laskeutuu klo 2.50 joten hotellille ehtii vaikka nopeasti pääsisi klo 4 aamuyöllä. Katsoin vain useampia hotelleja ja monissa oli sisäänkirjautuminen merkattu esim. klo 14-00. Siis miksei aamuyöllä pääsisi? Onko jollain kokemusta. Notkuminen jossain 8-10 tuntia matkalaukun kanssa väsyneenä ei oikein kiinnosta.

6

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ASav

      Me varasimme hotellin jo edellisestä päivästä alkaen ja ilmoitimme hotellille, että saavumme vasta seuraavan vuorokauden puolella. Tämä toimi hyvin. Toki kannattaa valita hotelli, jonka respa on auki myös yöllä. Taitaa näin ollakin suurimmassa osassa Dubain hotelleja

      • onhan_se_nähtävä

        Luulisihan sen onnistuvan. Yksi vaihtoehto lienee ottaa mahd. halpa lentokenttähotelli ensin yhdeksi yöksi. Ja sit seuraavana päivänä vasta kaupunkiin.


    • NORSKIlainen

      Järkevintä on ottaa hotelli päivää ennen ja ilmottaa hotelliin että tulette seuraavana yönä. Vaihtaminen vuorokauden jälkeen on pyllystä, suoraan vain omaan hotelliin. Yöllä liikenne on sujuvaa, eikä kentältä aja pitkään mihinkään hotelliin.

    • Dubaihin

      Eikö voisi ottaa huonetta saapumisvuorokauden puolella ja ilmoitta, että tuleekin jo aamulla hotelliin? :)

    • HhonorsDiamond

      Tämä kyllä onnistuu ilman lisämaksua mutta silloin täytyy olla taskussa hotellin kanta-asiakaskortti ja hyvä sellainen. Olen muutamia kertoja maailmalla ilmaantunut hotelliin klo 06-09 ja päässyt heti huoneeseen ilman lisämaksua. Sama toimii myös toisinpäin. Jos lento takaisin lähtee puolen yön aikaan , olen saanut late check out klo 17-18 asti, jonka jälkeen viettänyt aikaa hotellin loungessa klo 22-23 asti ja tämän jälkeen siirtynyt vasta lentokentälle.
      Oikeesti kannattaa tässä DY DXB tapauksessa miettiä ja laskea tarkkaan mikä on kokonaisedullisin vaihtoehto , eikä vaan tuijottaa DY halpaa lentohintaa. Jos tuon takia pitää varata ja maksaa alkuun ja loppuun ylimääräiset hotelliyöt , ei se välttämättä olekaan se edullisin.

    • Dubai4x

      Ei ikinä yölentoja. Kelpuutamme ainoastaan Finskin ja Qatarin päivälennot. Köyhät lentää yöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe