Sota-ajan naijaiset

162054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Niinpä kannataa siellä Sotkamossa miettiä kuka se isä oikeasti on?

Äänestä
  • Sitä ei tiijä kukaan vaekka unton poeka käyny pökkäämäsä kirkko penkala.

    Äänestä

sota-aikana seksiä jopa kirkon portailla SOTKAMOS
Kello lienee ollut sitten jo lähempänä 22:ta, kun tulimme kirkon eteen ja nousimme sen rappusille istumaan. Ja siinä se sitten tapahtui samoilla kirkon rappusilla. - - Eikä se varmasti ollut syntiä, sillä se oli erittäin kivaa, ja halusimme sitä varmasti molemmat yhtä paljon. Mahtoiko se sitten olla jo sitä syntiä, kun en lupauksistani huolimatta kirjoittanut hänelle koskaan

Äänestä

TÄTÄPÄ ei opetettu koulun historiantunnilla: jatkosodan aikaisista sankarihautajaisista kehkeytyi Sotkamossa sotaorgiat, ”naijaiset”.

Uskomatonta, mutta totta.

Hautajaisiin kainuulaiselle kylälle oli kokoontunut suuri väkimäärä. Miehiä rintamalta ja naisia syrjäkyliä myöten. Sota-aikaan nämä kaksi ihmisryhmää kohtasivat harvoin, ja nyt kun hetki oli otollinen, purkautuivat paineet porukalla.

Ihmiset ryöstäytyivät parittelemaan maastossa paljaan taivaan alla.

Eräs rintamamies muistelee suunnistaneensa tuhkakyläläisen tytön kanssa harrastamaan seksiä ”mäenrinteeseen”, mutta vapaata paikkaa oli vaikea löytää, koska ”ihmistoivon tekijöitä” makasi polunvarressa niin tiheään.
”Niitä oli aivan kymmenittäin, eivätkä ne juuri välittäneet siitä, vaikka heidän työmaataan jäi katselemaan.”
Siinä ei kerkiä kahtelee tekosijaa.. kuka on kuka paavosta tulee äkkiä paula.

Äänestä

Voisiko nuo naijaiset järjestää Sotkamoon pari kertaa vuodessa. Vaikkapa hiihtokauden alussa ja lopussa. Voisi kiinnostaa porukkaa ympäri Suomea.

Äänestä
  • Kannatan, onhan nyt välirauha.

    Äänestä

  • Vastustamme,sotkamo,valtimo ja kuhmon lasiosa kuuluu meille,tuumaakaan emme anna periksi.

    Äänestä

Nyt oon parin vuoden ajan nussinut satunnaisesti yhtä rouvaa sotkamosta.
Oltu siellä ja täällä vuoronperään, kohta voisin ottaa toisen naisen sieltä antamaan kyytiä.

Äänestä
  • Pappikin pani parastaan ja suntio oli satuttamassa eli tuikkoomassa.

    Äänestä

Alkaako männä väljäksi lurpahtanut vittu roikkuu polovisa.

Äänestä

Kainuuhan on pullollaan euroopan remonttimiesten jäläkeläisiä! Sotkamossakin varmaan kymmeniä vielä, ovat muka korhosia, heikkisiä, tolosia tai muita sellaisia vaikka esi-isät on pistetty alulle kuuskanttisella kullilla.

Äänestä

Meillä tipaslaisillahan oli kanssa kuusikanttiset kullit ennenvanahaan vaan ne kantit on jo aikaa sitten hankautuneet poies.

Äänestä
  • Tallinan siivoojat hankaa katinkullassa kantit veks jää jäljelle savuava makkara.

    Äänestä

Up!

Äänestä

Kuinkahan moni sota ajan naisten lapsista kantaa saksalaisten geenejä.?

Äänestä
  • Suhteellisen pieni lukuhan se on. Vasemmiston kehittämää propakantaa.
    Aivan liian vähälle huomiolle ovat jääneet lukumääräisesti huomattavasti suurempi ryhmä, eli venäläisten sotavankien siittämät. Vankejahan oli työpalvelussa taloissa ja teollisuudessa ym., kun työvoimapula oli huutava. Tätä kysymystä ei ole haluttu/voitu käsitellä, koska NL olisi voinut vaatia lapsoset rajan taakse. Poliittisesti arka ja vaikea asia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kappas_ kirjoitti:

Uusi historian tutkimus puhuu "Sotkamon naijaisista".

http://www.hs.fi/m/kulttuuri/a1480042746465

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004882426.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu