Mahtaisikohan täältä löytyä jotain hyvää "vanhan kansan peukalosääntöä" palkkien mitoitukselle, kun google vie ihan liian syvälle?
Olisi tarkoitus rakentaa hirsimökkiin pieni nukkumaparvi. Palkkien pituus (jänneväli) tulisi olemaan 2400 mm. Korkeutta ei ole liikaa käyettävissä, joten koitan löytää riittävän vahvan, mutta mahdollisimman ohuen rakenteen. kantamaan vaikkapa tuollaisen 200 kg/m2 kuorman.
Jos ajattelit vastata, että vaatii vastaavan mestarin, rakennusvalvonnan ja presidentin kanslian luvan, niin ota ensin vaikka kylmä olut, unohda vastauksesi ja mene vaikka ulos haukkaamaan raitista ilmaa.
Välipohjan palkkien mitoitus
9
1896
Vastaukset
- Big-e
Eikun löysinkin jo simppelin 2"/metri -nyrkkisäännön.
Eli jos oikein tulkitsin pitäisi 48x123 palkki kestää ja 48x148 olisi jo hiukan turhan järeää tavaraa.- NickNailer
Katso liimapalkkien mitoitus uudestaan. http://www.metsawood.com/fi/tyokalut/Finnwood/Pages/default.aspx?z=41f8df20-145f-40bb-9d9d-e0de10a957b2
Taipuma on tuossa se rajoittava tekijä. - Esi_merkki
Finnwoodin ohjelmassa joku vika.
k/k välin muuttaminen ei vaikuta laskentatuloksiin vaikka pitäisi. - nicktietääjaauttaa
NickNailer kirjoitti:
Katso liimapalkkien mitoitus uudestaan. http://www.metsawood.com/fi/tyokalut/Finnwood/Pages/default.aspx?z=41f8df20-145f-40bb-9d9d-e0de10a957b2
Taipuma on tuossa se rajoittava tekijä.Muistatko kaikentietävä Nick, vaihtoivatko Myrskyluodon Maija ja hänen miehensä Janne nuo liimapalkit juuri tuon taipumisen vuoksi taloaan rakentaessaan. Teräksestä tekivät vai kuinka sinä Nick muistat asian.
- timpermannis
Itse tein parven 48x123 tavarasta, toisen pään pulttasin seinään ja kun portaat piti sinne myös tehdä toimivat ne tukena. Pituutta on yli 3 metriä ja kyllä kestää vaikka kahden karhun siellä nussia.
Eli uskoisin että se kyllä kestää siellä 48x123 tavarasta tehtynä, riippuen rakenteesta mutta suosittelen kyllä laittamaan jytympää tavaraa.
48x123 kestää tuolla välillä noin 150 kg, 50x150 noin 250 kg ja 50x175 jo lähemmäs 400 kg - Big-e
Kiitos vastauksista! Näillä pääsee hyvin suunnitelmissa eteenpäin.
Aikas kevyet karhut siellä tulee kuitenkin lopulta painimaan, joten kaipa se tuolla 48x123:lla ja riittävän tiheällä jaolla ylhäällä pysyy. - norsuillekko--
Tuota... nukkumaparvi 200kg/NELIÖ... ?
- Konnari_rakenne
200 kg/m2 on pienin normien sallima hyötykuorma asuinrakennuksen lattioille eri kerroksissa. Tietysti voidaan keskustella, onko myös nukkumaparvi luettava normien tarkoittamaksi lattiaksi. Normi ei kerro, joudutaan tulkitsemaan. Toisaalta 2 kookkaampaa rakennusmiestä kamoineen tekee asennusvaiheessa helposti tuon kuorman paikallisesti.
- hyvänick
Hyvä Nick.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166768- 1972500
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1001928En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761507Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911059- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708