Apua Sims 4

S1mpsuli

Mulla on jääny tyttölapsi jumiin kerrostalon alatasanteelle ja on alueen ulkopuolella. Miten sen saa pois sieltä ?

22

3337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simahtanut

      Moi S1mpsuli. En oo yhtään varma, mut auttaisko resetointi (simin ja vaikka koko alueen, ellei sen simin resetointi auta)?
      Esimerkiksi huijausruuruun kirjoittaa "resetSim Hilu Mellunen" ja sitten painaa Enter - tietenkin Hilu Mellusen tilalle sen simin oikea nimi.
      Toinen on vaan tallentaa oma erillinen tallennus sen varalle, että tässä nykyisessä pelissä on joku pahempi vika (silloinhan vanha tallennus jää varalle, että siitä voi kuitenkin lähteä, ellei uudessa vika korjaannu), sulkea peli ja kokeilla uutta lähtöä.

    • S1mpsuli

      Tuo resetointi ei toiminu

      • Simahtanut

        "Reset Object" pitäis toimia simeillekin - ja/tai "Teleport Sim".
        Sori edellinen. Tuppaa unohtumaan koko Sims 4.


      • S1mpsuli

        Nuo kaksi koodia eivät auttaneet, että se lapsi on yhä jumissa. Eli se muotikorttelin kattohuoneiston kerrostalon sen alueen ulkopuolella :)


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Nuo kaksi koodia eivät auttaneet, että se lapsi on yhä jumissa. Eli se muotikorttelin kattohuoneiston kerrostalon sen alueen ulkopuolella :)

        Hm? Oleko kokeillut sitä, että laitat talouden muuttamaan toiseen asuntoon?
        Ellei se auta, niin sitten tuo jumitus pitää kai järjestää sieltä "hallinnoi maailmoja/hallinnoi talouksia"-valikkojen kautta. Pitäis se sieltäkin järjestyä, mut simien suhteet perheen ulkopuolisiin kai katkeavat, jos joutuu hetkeksi ottamaan perheen pois pelistä.


      • S1mpsuli

        Tää sattuu olemaan 100 vauvan haaste peli ja tän kattohuoneiston on tarkoitus olla tämän sukupolven koti :)


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Tää sattuu olemaan 100 vauvan haaste peli ja tän kattohuoneiston on tarkoitus olla tämän sukupolven koti :)

        Aha, ok. Siinä tapauksessa en yllytä huijaamaan. Vanhastaan muistan, ettet käytä huijauksia tai modeja, joilla tuon simin todennäköisesti saisi pelastettua, mutta jotka mitätöisivät samalla haasteen.
        En kuvitellut tämmöistä ikinä ehdottavani kellekään itseäni fiksummalle pelaajalle, mutta meneekö haaste pilalle, jos se jumittava simi ihan vahingossa kuolisi joko "oikeasti" tai sitten "leikisti" sillä tavoin, että sen nappaisi talteen maailmojen hallinnan kautta ja virvottaisi käyttöön myöhemmin? Ellei se sovi haasteen sääntöihin, niin voisi sen säilyttää ehkä muistissa jotain myöhempää peliä varten.
        Onnistuisiko sitten alienit kaappaamaan sen tai jotain, en tiedä - ja kun sä olet hyvissä väleissä Kuoleman kanssa, niin voisi se sitäkin kautta kautta jotenkin järjestyä. Sattumalta jos olis simillä vaikka Kuoleman Kukka, vois ajatella sen pelastuneen ja palautuneen peliin sen avulla. (Muistaakseni kukka pitää olla toisella simillä nelkussa) Jännä tilanne ja rankkaa tragediaa kävi sitten kuinka kävi. Huh!


      • S1mpsuli

        Noita kuoleman kukkia ei ole joka paikasta saatavilla.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Noita kuoleman kukkia ei ole joka paikasta saatavilla.

        Tosi on. Jos kuitenkin on suku asunut pitkään, niin olisi ehkä joku sukupolvi harrastanut puutarhanhoitoa. Huom! En yritä vihjailla mitään, mut tuli vain mieleen.


      • S1mpsuli

        Toisaalta en halua ns. tapattaa sitä lasta, että kohdallani menisi haaste pieleen :)


    • TheSims2Paras

      Kokeile moveobjects on cheat:ä. Eli olikohan se bb.moveobjects on. En ole pelannut aikoihin, niin en muista.

      • S1mpsuli

        Mä en käytä koodeja muuta, kuin Moveobjects vain sisustuksessa.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Mä en käytä koodeja muuta, kuin Moveobjects vain sisustuksessa.

        Onko alienit kielletty 100 vauvan haasteessa? Ellei ole, niin vois kokeilla palauttaisko ne simin eri paikkaan, kuin siihen mistä ne sen sieppaa - ja ties vaikka semmoiseen, mistä se osaa palata turvallisesti takaisin.
        Sori, ei ole mulla enää oikein hanskassa tää peli, kun olen viime ajat pelannut muita.


      • S1mpsuli

        Saa tehdä alienin kanssa lapsen. Muuten, mutta alienien sieppaukset tahpahtuu hyvin harvakseeltaan.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Saa tehdä alienin kanssa lapsen. Muuten, mutta alienien sieppaukset tahpahtuu hyvin harvakseeltaan.

        Hm? Alienisi sieppaavat hyvin harvoin - etkä tietenkään yllyttäisi niitä, vaikka siihen keino löytyisikin - eivätkä simisi ole puutarhureita. Et käytä modeja, et koodeja - paitsi rajatuissa tapauksissa - et tapa etkä teleporttaa, et konfiguroi peliä, etkä luultavasti hakkeroi tallennuksia.
        Et myöskään editoi peliä maailmojen hallinnan kautta.
        (Itse olisin kyllä huijannut peliä oikein kunnollla, jos olisin edes hiukankin epäillyt pelin huijaavan minua.)
        No, sitten vaan annat varmaan pelin ratkaista asian. Sekin kyllä tapahtuu ennemmin tai myöhemmin kun vaan pelaa sitkeästi. Simiä vaan käy hiukan sääliksi. :(


    • S1mpsuli

      Hakkerointi juttuja en edes osaa, että en ole niin etevä tietokoneen käyttäjä :)

    • SusuV

      Conrtol Sift C avautuu palkki vasempaan ylänurkkaan ja kirjoita resetsim (simin nimi ja sukunimi) sillä pitäisi saada sim pois jumista:)

    • SusuV kirjoitti: "Conrtol Sift C avautuu palkki vasempaan ylänurkkaan ja kirjoita resetsim (simin nimi ja sukunimi) sillä pitäisi saada sim pois jumista:) "

      Sitäpä ehdotin 28.11.2016 kello 13:45 (tosin en antanut TUOTA kirjoitusohjetta) Ei toiminut silloin. (ks. S1mpsuli 29.11.2016 1:59)

    • S1mpsuli

      Sain lapsen pois, kun matkustin toiselle tontille ja takaisin kotiin :)

      • No nyt helpotti! Kiitokset S1mpsuli ja kiitokset SusuV!


    • Anonyymi

      Itelläki jäi aikuinen mutta sitte ku lähin pelistä ja en pelannu sitä hetkeen niin sitte ku tulin takas niin se liikkua taas ihan tavallisesti.

    • Anonyymi

      Kun lähen pois pleikalta Sims:sistä niin se ei tallennu. Miten saan sen tallennettua??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      58
      3086
    2. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      15
      1083
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      89
      1028
    4. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      98
      917
    5. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      903
    6. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      96
      784
    7. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      781
    8. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      670
    9. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      86
      645
    10. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      595
    Aihe