Apua Sims 4

S1mpsuli

Mulla on jääny tyttölapsi jumiin kerrostalon alatasanteelle ja on alueen ulkopuolella. Miten sen saa pois sieltä ?

22

3029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simahtanut

      Moi S1mpsuli. En oo yhtään varma, mut auttaisko resetointi (simin ja vaikka koko alueen, ellei sen simin resetointi auta)?
      Esimerkiksi huijausruuruun kirjoittaa "resetSim Hilu Mellunen" ja sitten painaa Enter - tietenkin Hilu Mellusen tilalle sen simin oikea nimi.
      Toinen on vaan tallentaa oma erillinen tallennus sen varalle, että tässä nykyisessä pelissä on joku pahempi vika (silloinhan vanha tallennus jää varalle, että siitä voi kuitenkin lähteä, ellei uudessa vika korjaannu), sulkea peli ja kokeilla uutta lähtöä.

    • S1mpsuli

      Tuo resetointi ei toiminu

      • Simahtanut

        "Reset Object" pitäis toimia simeillekin - ja/tai "Teleport Sim".
        Sori edellinen. Tuppaa unohtumaan koko Sims 4.


      • S1mpsuli

        Nuo kaksi koodia eivät auttaneet, että se lapsi on yhä jumissa. Eli se muotikorttelin kattohuoneiston kerrostalon sen alueen ulkopuolella :)


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Nuo kaksi koodia eivät auttaneet, että se lapsi on yhä jumissa. Eli se muotikorttelin kattohuoneiston kerrostalon sen alueen ulkopuolella :)

        Hm? Oleko kokeillut sitä, että laitat talouden muuttamaan toiseen asuntoon?
        Ellei se auta, niin sitten tuo jumitus pitää kai järjestää sieltä "hallinnoi maailmoja/hallinnoi talouksia"-valikkojen kautta. Pitäis se sieltäkin järjestyä, mut simien suhteet perheen ulkopuolisiin kai katkeavat, jos joutuu hetkeksi ottamaan perheen pois pelistä.


      • S1mpsuli

        Tää sattuu olemaan 100 vauvan haaste peli ja tän kattohuoneiston on tarkoitus olla tämän sukupolven koti :)


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Tää sattuu olemaan 100 vauvan haaste peli ja tän kattohuoneiston on tarkoitus olla tämän sukupolven koti :)

        Aha, ok. Siinä tapauksessa en yllytä huijaamaan. Vanhastaan muistan, ettet käytä huijauksia tai modeja, joilla tuon simin todennäköisesti saisi pelastettua, mutta jotka mitätöisivät samalla haasteen.
        En kuvitellut tämmöistä ikinä ehdottavani kellekään itseäni fiksummalle pelaajalle, mutta meneekö haaste pilalle, jos se jumittava simi ihan vahingossa kuolisi joko "oikeasti" tai sitten "leikisti" sillä tavoin, että sen nappaisi talteen maailmojen hallinnan kautta ja virvottaisi käyttöön myöhemmin? Ellei se sovi haasteen sääntöihin, niin voisi sen säilyttää ehkä muistissa jotain myöhempää peliä varten.
        Onnistuisiko sitten alienit kaappaamaan sen tai jotain, en tiedä - ja kun sä olet hyvissä väleissä Kuoleman kanssa, niin voisi se sitäkin kautta kautta jotenkin järjestyä. Sattumalta jos olis simillä vaikka Kuoleman Kukka, vois ajatella sen pelastuneen ja palautuneen peliin sen avulla. (Muistaakseni kukka pitää olla toisella simillä nelkussa) Jännä tilanne ja rankkaa tragediaa kävi sitten kuinka kävi. Huh!


      • S1mpsuli

        Noita kuoleman kukkia ei ole joka paikasta saatavilla.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Noita kuoleman kukkia ei ole joka paikasta saatavilla.

        Tosi on. Jos kuitenkin on suku asunut pitkään, niin olisi ehkä joku sukupolvi harrastanut puutarhanhoitoa. Huom! En yritä vihjailla mitään, mut tuli vain mieleen.


      • S1mpsuli

        Toisaalta en halua ns. tapattaa sitä lasta, että kohdallani menisi haaste pieleen :)


    • TheSims2Paras

      Kokeile moveobjects on cheat:ä. Eli olikohan se bb.moveobjects on. En ole pelannut aikoihin, niin en muista.

      • S1mpsuli

        Mä en käytä koodeja muuta, kuin Moveobjects vain sisustuksessa.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Mä en käytä koodeja muuta, kuin Moveobjects vain sisustuksessa.

        Onko alienit kielletty 100 vauvan haasteessa? Ellei ole, niin vois kokeilla palauttaisko ne simin eri paikkaan, kuin siihen mistä ne sen sieppaa - ja ties vaikka semmoiseen, mistä se osaa palata turvallisesti takaisin.
        Sori, ei ole mulla enää oikein hanskassa tää peli, kun olen viime ajat pelannut muita.


      • S1mpsuli

        Saa tehdä alienin kanssa lapsen. Muuten, mutta alienien sieppaukset tahpahtuu hyvin harvakseeltaan.


      • Simahtanut
        S1mpsuli kirjoitti:

        Saa tehdä alienin kanssa lapsen. Muuten, mutta alienien sieppaukset tahpahtuu hyvin harvakseeltaan.

        Hm? Alienisi sieppaavat hyvin harvoin - etkä tietenkään yllyttäisi niitä, vaikka siihen keino löytyisikin - eivätkä simisi ole puutarhureita. Et käytä modeja, et koodeja - paitsi rajatuissa tapauksissa - et tapa etkä teleporttaa, et konfiguroi peliä, etkä luultavasti hakkeroi tallennuksia.
        Et myöskään editoi peliä maailmojen hallinnan kautta.
        (Itse olisin kyllä huijannut peliä oikein kunnollla, jos olisin edes hiukankin epäillyt pelin huijaavan minua.)
        No, sitten vaan annat varmaan pelin ratkaista asian. Sekin kyllä tapahtuu ennemmin tai myöhemmin kun vaan pelaa sitkeästi. Simiä vaan käy hiukan sääliksi. :(


    • S1mpsuli

      Hakkerointi juttuja en edes osaa, että en ole niin etevä tietokoneen käyttäjä :)

    • SusuV

      Conrtol Sift C avautuu palkki vasempaan ylänurkkaan ja kirjoita resetsim (simin nimi ja sukunimi) sillä pitäisi saada sim pois jumista:)

    • SusuV kirjoitti: "Conrtol Sift C avautuu palkki vasempaan ylänurkkaan ja kirjoita resetsim (simin nimi ja sukunimi) sillä pitäisi saada sim pois jumista:) "

      Sitäpä ehdotin 28.11.2016 kello 13:45 (tosin en antanut TUOTA kirjoitusohjetta) Ei toiminut silloin. (ks. S1mpsuli 29.11.2016 1:59)

    • S1mpsuli

      Sain lapsen pois, kun matkustin toiselle tontille ja takaisin kotiin :)

      • No nyt helpotti! Kiitokset S1mpsuli ja kiitokset SusuV!


    • Anonyymi

      Itelläki jäi aikuinen mutta sitte ku lähin pelistä ja en pelannu sitä hetkeen niin sitte ku tulin takas niin se liikkua taas ihan tavallisesti.

    • Anonyymi

      Kun lähen pois pleikalta Sims:sistä niin se ei tallennu. Miten saan sen tallennettua??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe