Eli vaihdatko vaatteet aina kun tulet kotiin että pöpöt eivät siirtyisi esim. sohvaan tai sänkyyn?
Vaihdatko vaatteet kotiin tullessasi
14
901
Vastaukset
- eipöpöjäkiitos
Aina. Itseasiassa alan jo vähän vähentää vaatetusta ennen kuin avaan ulko-oven. En käsitä miten joku voi samoissa vaatteissa kotonaan olla, joilla on käynyt ulkona.
Hyvä esimerkki tästä on, jokin aika sitten ABC:lla huomasin, kun pappa nousi ravintolan tuolilta, oli tältä päässyt pissit housuun. Ja pian siinä jo uusi asiakas istui. Toinen kuvotus on ostoskärryt, kaikenlaiset nenänkaivajat niitä työnnelleet.
Sama homma, jos on kyläillyt jossain, otan ulkona jo sukat pois jalasta, etteivät eläinten karvat ja liat ja kaikki muu sonta tule omaan kotiini. Kotona välittömästi vaatteet pesukoneeseen ja itse menen suihkuun.
Hyvä, että joku muukin asiaa ajattelee, olen jo miettinyt olenko erilainen tapaus.- enneneiollut
Tänään juuri on Aamulehdessä artikkeli, jossa virologian professori Heikki Hyöty ehdottaa suomalaisille bakteeripilleriä.
Lainauksia lehdestä: Me Suomessa elämme liian puhtaasti, eikä meillä ole tarpeeksi infektioita, jotka kouluttaisivat elimistöä toimimaan oikein. Mikrobit ja infektiot säätelevät ihmisen immuunijärjestelmää. Hänen mukaansa Suomessa olisi vähemmän keliakiaa, 1. tyypin diabetesta, allergioita, suoliston tulehduksia, astmaa... jos vauvojen annettaisiin konttailla nurmikolla ja eikä pelästyä jos vauvan suuhun menee välillä hiekkaa (tai lunta, voisi ajatella). Tämä altistus pitää tehdä jo lapsena, ensimmäisen ikävuoden aikana. "Lapset syövät liian steriiliä ruokaa ja elävät asfalttipihoissa. Se ei ole luonnollinen ympäristö ihmiselle."
Kuulemma heti rajan takana Karjalassa on aivan samat sukujuuret kuin meillä, joten sairauksia pitäisi olla samalla tavalla mutta esim. 1. tyypin diabetes pysähtyy kuin seinään rajalla. Ainoa ero on ympäristön hygieniataso. - Anonyymi
Kyllä!
Esim julkisissa istuu monesti haisevia likaiaisia laitapuolen kulkijoita. Et tiedä kuka sinua ennen on istunut samalla penkillä.
Sukat myös vaihtuu ja menee pyykkiin.
Ristiriitoja kieltämättä välillä tulee esim siitä voiko salihousuilla mennä sohvalle🤮
Ei voi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä!
Esim julkisissa istuu monesti haisevia likaiaisia laitapuolen kulkijoita. Et tiedä kuka sinua ennen on istunut samalla penkillä.
Sukat myös vaihtuu ja menee pyykkiin.
Ristiriitoja kieltämättä välillä tulee esim siitä voiko salihousuilla mennä sohvalle🤮
Ei voi!Sorry kirj virhe " likaisia"
- oloasujavillasukat
Joo vaihdan, mutten minkään pöpöjen pelossa vaan siksi, että olen töissä alalla jossa on pukeutumiskoodi. Kotona en univormua suostu pitään, joten vaihdan oloasuun.
- höpön.pöppö
Joo aina. Kotona oleskelen kalsareissa, oloasussa, tai kuten nyt - kylpytakki päällä. Ihan vaan siksi, että tuntuu hyvältä :-)
- toinen.höpön.pöppö
Ihan kuten minä ja vaimonikin.
- 778899
useita kertoja päivässä....aamulla olovaatteet kunnes kauppaan ja silloin sinne kelvolliset ulkovaatteet....sieltä tultua taas olovaatteet. Ja jos jonnekin kylään niin sitten taas sinne sopivat, mutta aina kotona olovaatteet.
- univaatteita.ei.ole
Minulla on tulovaatteet ja aamulla menovaatteet samoin kuin kaupassa koska rahaa menee kun ostaa jotain. Saunassa on tietysti saunavaatteet ja suihkussa suihkuvaatteet. Illalla toisinaan naimavaatteet.
- suutkorviin
Kyllä nyt pärskähti nauru!!!
- Terve.mies.73v
Aamulla paita, sukat ja housut päälle. Talvisaikaan välihousutkin. Ulos mennessä ilmoista riippuen lisää. Ja kotiintultua ulkovaatteet pois. Jos jostakin syystä on kädet kovasti likaantuneet, niin sitten pesen ne, muuten en. Eikä iske taudit!
- reginaix
Toki kotona pitää olla kotivaatteet! Mukavampaakin se on.
Kotivaatteet, työvaatteet, ulkovaatteet, kauppavaatteet, lenkkivaatteet, pihavaatteet, yöasu. Ja toisinaan juhlavaatteet. Ja sadeasu. Kuusikin kertaa päivässä vaihdan vaatteita, joskus itseäkin naurattaa. Mutta vaatteet myös kestävät kauemmin kun niitä käytetään tarkoituksenmukaisesti, ja kangas saa välillä levätä.- Terve.mies
Siinäpä sinulla päivä vierähtääkin. Muuhun ei jää aikaa. Vaan jos koettaisit päättää, mitä päälläsi pidät, niin kummasti ehtisit muutakin tehdä.
Varmaan loppuaika päivästä menee meikkaamiseen?
Onneksi minulla ei ole tuollaista kumppania. Ja jos olisi, niin ei olisi kauaa! - jfks
Terve.mies kirjoitti:
Siinäpä sinulla päivä vierähtääkin. Muuhun ei jää aikaa. Vaan jos koettaisit päättää, mitä päälläsi pidät, niin kummasti ehtisit muutakin tehdä.
Varmaan loppuaika päivästä menee meikkaamiseen?
Onneksi minulla ei ole tuollaista kumppania. Ja jos olisi, niin ei olisi kauaa!Näin voi kirjoittaa vain mies, joka ei ole koskaan joutunut tekemään kotitöitä, sillä jos olisi, ymmärtäisi heti, miksi vaatteita joutuu alvariinsa vaihtamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3704324Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463755KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti982666Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105