Vaihdatko vaatteet kotiin tullessasi

Eli vaihdatko vaatteet aina kun tulet kotiin että pöpöt eivät siirtyisi esim. sohvaan tai sänkyyn?
14968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aina. Itseasiassa alan jo vähän vähentää vaatetusta ennen kuin avaan ulko-oven. En käsitä miten joku voi samoissa vaatteissa kotonaan olla, joilla on käynyt ulkona.
Hyvä esimerkki tästä on, jokin aika sitten ABC:lla huomasin, kun pappa nousi ravintolan tuolilta, oli tältä päässyt pissit housuun. Ja pian siinä jo uusi asiakas istui. Toinen kuvotus on ostoskärryt, kaikenlaiset nenänkaivajat niitä työnnelleet.
Sama homma, jos on kyläillyt jossain, otan ulkona jo sukat pois jalasta, etteivät eläinten karvat ja liat ja kaikki muu sonta tule omaan kotiini. Kotona välittömästi vaatteet pesukoneeseen ja itse menen suihkuun.
Hyvä, että joku muukin asiaa ajattelee, olen jo miettinyt olenko erilainen tapaus.

Äänestä
  • Tänään juuri on Aamulehdessä artikkeli, jossa virologian professori Heikki Hyöty ehdottaa suomalaisille bakteeripilleriä.

    Lainauksia lehdestä: Me Suomessa elämme liian puhtaasti, eikä meillä ole tarpeeksi infektioita, jotka kouluttaisivat elimistöä toimimaan oikein. Mikrobit ja infektiot säätelevät ihmisen immuunijärjestelmää. Hänen mukaansa Suomessa olisi vähemmän keliakiaa, 1. tyypin diabetesta, allergioita, suoliston tulehduksia, astmaa... jos vauvojen annettaisiin konttailla nurmikolla ja eikä pelästyä jos vauvan suuhun menee välillä hiekkaa (tai lunta, voisi ajatella). Tämä altistus pitää tehdä jo lapsena, ensimmäisen ikävuoden aikana. "Lapset syövät liian steriiliä ruokaa ja elävät asfalttipihoissa. Se ei ole luonnollinen ympäristö ihmiselle."

    Kuulemma heti rajan takana Karjalassa on aivan samat sukujuuret kuin meillä, joten sairauksia pitäisi olla samalla tavalla mutta esim. 1. tyypin diabetes pysähtyy kuin seinään rajalla. Ainoa ero on ympäristön hygieniataso.

    Äänestä

  • Kyllä!
    Esim julkisissa istuu monesti haisevia likaiaisia laitapuolen kulkijoita. Et tiedä kuka sinua ennen on istunut samalla penkillä.
    Sukat myös vaihtuu ja menee pyykkiin.
    Ristiriitoja kieltämättä välillä tulee esim siitä voiko salihousuilla mennä sohvalle🤮
    Ei voi!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kyllä!
    Esim julkisissa istuu monesti haisevia likaiaisia laitapuolen kulkijoita. Et tiedä kuka sinua ennen on istunut samalla penkillä.
    Sukat myös vaihtuu ja menee pyykkiin.
    Ristiriitoja kieltämättä välillä tulee esim siitä voiko salihousuilla mennä sohvalle🤮
    Ei voi!

    Sorry kirj virhe " likaisia"

    Äänestä

Joo vaihdan, mutten minkään pöpöjen pelossa vaan siksi, että olen töissä alalla jossa on pukeutumiskoodi. Kotona en univormua suostu pitään, joten vaihdan oloasuun.

Äänestä

Joo aina. Kotona oleskelen kalsareissa, oloasussa, tai kuten nyt - kylpytakki päällä. Ihan vaan siksi, että tuntuu hyvältä :-)

Äänestä
  • Ihan kuten minä ja vaimonikin.

    Äänestä

useita kertoja päivässä....aamulla olovaatteet kunnes kauppaan ja silloin sinne kelvolliset ulkovaatteet....sieltä tultua taas olovaatteet. Ja jos jonnekin kylään niin sitten taas sinne sopivat, mutta aina kotona olovaatteet.

Äänestä

Minulla on tulovaatteet ja aamulla menovaatteet samoin kuin kaupassa koska rahaa menee kun ostaa jotain. Saunassa on tietysti saunavaatteet ja suihkussa suihkuvaatteet. Illalla toisinaan naimavaatteet.

Äänestä
  • Kyllä nyt pärskähti nauru!!!

    Äänestä

Aamulla paita, sukat ja housut päälle. Talvisaikaan välihousutkin. Ulos mennessä ilmoista riippuen lisää. Ja kotiintultua ulkovaatteet pois. Jos jostakin syystä on kädet kovasti likaantuneet, niin sitten pesen ne, muuten en. Eikä iske taudit!

Äänestä

Toki kotona pitää olla kotivaatteet! Mukavampaakin se on.
Kotivaatteet, työvaatteet, ulkovaatteet, kauppavaatteet, lenkkivaatteet, pihavaatteet, yöasu. Ja toisinaan juhlavaatteet. Ja sadeasu. Kuusikin kertaa päivässä vaihdan vaatteita, joskus itseäkin naurattaa. Mutta vaatteet myös kestävät kauemmin kun niitä käytetään tarkoituksenmukaisesti, ja kangas saa välillä levätä.

Äänestä
  • Siinäpä sinulla päivä vierähtääkin. Muuhun ei jää aikaa. Vaan jos koettaisit päättää, mitä päälläsi pidät, niin kummasti ehtisit muutakin tehdä.
    Varmaan loppuaika päivästä menee meikkaamiseen?
    Onneksi minulla ei ole tuollaista kumppania. Ja jos olisi, niin ei olisi kauaa!

    Äänestä

  • Terve.mies kirjoitti:

    Siinäpä sinulla päivä vierähtääkin. Muuhun ei jää aikaa. Vaan jos koettaisit päättää, mitä päälläsi pidät, niin kummasti ehtisit muutakin tehdä.
    Varmaan loppuaika päivästä menee meikkaamiseen?
    Onneksi minulla ei ole tuollaista kumppania. Ja jos olisi, niin ei olisi kauaa!

    Näin voi kirjoittaa vain mies, joka ei ole koskaan joutunut tekemään kotitöitä, sillä jos olisi, ymmärtäisi heti, miksi vaatteita joutuu alvariinsa vaihtamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lulu24 kirjoitti:

Eli vaihdatko vaatteet aina kun tulet kotiin että pöpöt eivät siirtyisi esim. sohvaan tai sänkyyn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu