"Lisätoimiin riskien vuoksi"

Ryhtyjä

11

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • whoodareswins

      "Suomen lisäksi varoituksen saivat Itävalta, Belgia, Tanska, Luxemburg, Hollanti, Ruotsi ja Iso-Britannia" -Kauppalehti.

      Eipä tarvitse olla kummoinenkaan tietäjä jotta voi sanoa riskin olevan suurin juuri Suomessa. Kaikissa muissa varoitetuissa maissa sentään bisnes pyörii jotenkin ja työpaikat velallisilla ovat paljon Suomea varmemmalla pohjalla. Suomi on näistä maista se ainoa joka tulee päätymään IMF:n ja EKP:n holhoukseen alle kymmenessä vuodessa. Sitä ennen ei velkoja saada alas ja rytinä on oleva kova kaikkialla Suomessa.

      Samaan aikaan lyhennysvapaat ovat tulleet suositummaksi ja velan äärimmäisen tärkeä matalan koron aikainen poismaksu senkuin viivästyy. Toki useimmat lyhennysvapaalaiset lienevät jo nyt pulassa ja kyse on monella pakkoraosta. Lainat on otettu tyystin erilaisena talouden aikana ja kammottava totuus on paljastunut jo kymmenilletuhansille talouksille.

      Maksakaa nyt hyvät ihmiset niitä velkojanne pois, jotta pärjäätte sitten talouskurin aikoina edes siedettävästi. Jos asunnonnsaa kaupaksi vielä, myykää se ajoissa. Nyt mennään aivan viimeisiä vuosia tätä valtion velanoton lisäaikaa.

      • Vuokralla.Parempi

        Winssi tietää mistä puhuu, 1990-luvun alun kauhut ovat täällä taas. Romahdus, lisävakuudet, lainajenkka, pankinjohtajan veli ja viimeinen erhe.

        Enpä totta totisesti haluaisi olla ikivelkaisen tuulipuvun tuulipuvun housuissa juuri nyt.


      • Velaton_asukas
        Vuokralla.Parempi kirjoitti:

        Winssi tietää mistä puhuu, 1990-luvun alun kauhut ovat täällä taas. Romahdus, lisävakuudet, lainajenkka, pankinjohtajan veli ja viimeinen erhe.

        Enpä totta totisesti haluaisi olla ikivelkaisen tuulipuvun tuulipuvun housuissa juuri nyt.

        Ei ollut kivaa vuokralaisenakaan silloin 25 vuotta sitten. Joka kuukausi piti löytää isännälle rutkasti rahaa, vaikka itsellekään ei kunnolla riittänyt. Eikä toisen käskystä muuttaminenkaan niin mukavaa ole.

        Otin opiksi ja aikojen parannuttua ostin asunnon ja maksoin sen pois. Nyt ei enää ole hätää.


      • Winssi on voimakkaan asenteellinen jätettyään/jouduttaan jättämään Suomen. Kymmenet ennustukset ovat menneet pahasti pieleen. Winssi ei todellakaan edusta mitään objektiivista tahoa 😂.


      • pundit kirjoitti:

        Winssi on voimakkaan asenteellinen jätettyään/jouduttaan jättämään Suomen. Kymmenet ennustukset ovat menneet pahasti pieleen. Winssi ei todellakaan edusta mitään objektiivista tahoa 😂.

        Ja se totuus on, että kaikissa Winssin luettelemissa maissa kotitalousten velkaantumisaste on pahemmassa jamassa kuin Suomessa OECD:n tilastoissa Suomi on kuitenkin keskipaikkeilla kotitalousten velkaantumisessa
        https://data.oecd.org/hha/household-debt.htm


      • whoodsreswins
        pundit kirjoitti:

        Ja se totuus on, että kaikissa Winssin luettelemissa maissa kotitalousten velkaantumisaste on pahemmassa jamassa kuin Suomessa OECD:n tilastoissa Suomi on kuitenkin keskipaikkeilla kotitalousten velkaantumisessa
        https://data.oecd.org/hha/household-debt.htm

        Näin se on, mutta noissa muissa maissa eivät pääelinkeinot ole kuolleet kuten on Suomessa tapahtunut. Suomalaisten velat ovat pitkälti otettu silloin kun Suomen romahdusta ei vielä tiedostettu. Myönnetty ja nostettu laina ei ole ongelma, rahoitusperusteiden mureneminen on ongelma. Euro onneksi on antanut tiedostaville rutosti aikaa ajoissa myyntiin ja vahingon kierrätykselle asioita heikommin ymmärtävien kontolle.


    • kasvain

      Tarkoittaa, että kohtai saa kohta halvalla kivoja kämppiä huutokaupasta. 90-luvun laman tyyliin. Ei tähän hintatasoon sentään oikeasti ollut varaa, mutta näin hetken aikaa haluttiin kuvitella.

      • säälittävää_länkytystä

        Joo kattellaan :'D


      • raatomikäraato

        Halvalla saattaa saada mutta samalla julkinen sektori, joka on valloittanut eduskunnan ja kunnanvaltuustot, verottaa kaiken valkoiseksi pelastaakseen omat pikku palkkansa. Tämä tulee koskemaan erityisesti kiinteistöjä koska niitä ei voi viedä mihinkään verotusta piiloon.


    • Luki_

      No siinähän mietit.

      Ei tässä nyt ruveta pelkäämään enään tässä vaiheessa lamaa,se on varmaa että syvemmälle vaan pujahdetaan,nyt kannattaa vaan ottaa niin paljon lainaa kun vaan voi kyetä lyhentämään jotenkin.

      Eli pankin tiskille siitä vaan ja ja kauppaa hieromaan ensikevättä ajatellen.

      Nyt kannattaa olla lainaa ja kaksin käsin vielä.

      Olikos se niin että nyt tehdään tili.

    • selvää.tekstiä

      Velkamuulin on löydettävä lisäansioita, yövahtina tai lehdenjakajana tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5535
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2865
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2581
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2429
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2110
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1714
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1303
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1183
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1155
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1136
    Aihe