Pyrstö tippui!!!

Saranda

Kauheeta!

Leikkasin eilen undulaattieni kynnet. Toinen on kesy ja toinen ei. Kun sain tämän ei kesyn kaverin, niin samalla hetkellä KAIKKI pyrstösulat tippuivat lattialle!

Oon lukenut, että jotkin papukaijat tekevät näin säikähtäessään kovasti, mutta että undulaatitkin!

Kauheeta! Varmasti vaikeuttaa raukan lentokykyä! kasvavatko sulat takaisin ja kuinka kauan siinä menee? Neidolla oli niin kovin kauniit ja pitkät pyrstösulat..

Nyt sillä on vain sellainen nysä..Onneksi poikaystävänsä pitää häntä vielä ihan yhtä viehättävänä..

15

5515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Nojoo, kyllähän se pyrstöttömyys saattaa hetkeksi aiheuttaa koordinaation haeskelua lentäessä, mutta äkkiä lintu siihen tottuu ja lemmikkilinnulla pyrstön puute on muutenkin lähinnä kosmeettinen haitta.
      Jos kasvupisteet eivät ole vahingoittuneet (ja tuskin ovat jos sulat "itsekseen" tippuivat kokonaisina) niin uudet sulat pitäisi kasvaa muutamassa viikossa.

      Nii ja tokihan undulaattikin ON papukaija...

      • Anonyymi

        Moi!

        Tänään isä leikkasi undullsttiemme kynnet ja nokan. Siis ei koko nokkaa mutta vähän siitä päästä. Kynsistä tuli verta kun ne leikattiin. Onko se ihan tavallista. Toivon että on. Mutta 1 linnuista kun halusimme leikata niin se me karkuun ja iskä piti vahingossa pyrstöstä ja se meni irti😭😥


    • Saranda

      Oletko -M- ikinä kuullut kenellekään sattuvan näin?

      • -N-

        Lintujen pyrstösulat tippuvat aika herkästi pois. Meidän Nelli-neitokakadulla jäi helläsi pyrtösulat oven väliin, ja kun se lähti lentoon, se kuin tiputti ne kaikki siltä seisomalta, ja pyrstö tippui lattialle. Lisävitamiineilla kasvoi kokonaan takaisin kuukaudessa. :) Kahdessa päivässä pyrstöön oli ilmestynyt sulkatuppeja.


      • hemuska
        -N- kirjoitti:

        Lintujen pyrstösulat tippuvat aika herkästi pois. Meidän Nelli-neitokakadulla jäi helläsi pyrtösulat oven väliin, ja kun se lähti lentoon, se kuin tiputti ne kaikki siltä seisomalta, ja pyrstö tippui lattialle. Lisävitamiineilla kasvoi kokonaan takaisin kuukaudessa. :) Kahdessa päivässä pyrstöön oli ilmestynyt sulkatuppeja.

        No ei kyllä saisi nauraa mutta ei sille mitään voi. Meidän emännän pyrstö myös tipahti joskus, mutta ei ihan itsestään. Otin sen kiinni ja pääsikin karkuun, sen verran vielä oli mun kädessä että pyrstö lähti. Silloin kyllä nauratti, oli niin huvittavan näköinen. =)


      • -N-
        hemuska kirjoitti:

        No ei kyllä saisi nauraa mutta ei sille mitään voi. Meidän emännän pyrstö myös tipahti joskus, mutta ei ihan itsestään. Otin sen kiinni ja pääsikin karkuun, sen verran vielä oli mun kädessä että pyrstö lähti. Silloin kyllä nauratti, oli niin huvittavan näköinen. =)

        Tuokin näytti lähinnä lentävältä tulkulta, alussa oli vähän lentotaitokin hukassa. Lohduton näkymä kyllä oli, kun se tonki "pyrstöään" ja vinkaisi. Mahtoi olla kipeäkin.


      • -M-

        Enpä ole oikeastaan kuullut että sulat _ihan_ itsekseen tippuvat, mutta jos lintu kovin säikkyy/stressaa (esim juuri käteen otettaessa) höyheniä tai sulkia monesti irtoilee hyvinkin pienestä kosketuksesta. Lienee sopeutuma saalistajan kynsiin jäännin varalta, hyvällä tuurilla nopealla höyhenten tiputuksella jää hyökkääjälle vain kasa sulkia suuhun, tiukasti istuvasta pyrstöstä taas voi peto pitää kiinni ja napata paremman otteen itse linnusta...

        Vaikka pyrstön uudelleen kasvatus toki energiaa vie ja pyrstöttömyys voi hetkellistä haittaa aiheuttaa, on se kuitenkin pieni hinta verrattuna hengen menetykseen...


    • miiruliini`´

      sanoisin että tiedän paljon linnuista..isäni on eläinkaupan myyjä ja opin häneltä aina lisää vaika olenkin vasta 16..mutta jos linnultasi tippui pyrstö kokonaan saattaa sillä olla ranskalainen sulkasato..tämä tarkoittaa sitä että lintusi ei voi lentää kovinkaa hyvin ja syy ei ole sinun--se on melko yleistä ja kaupoissakin sellaisia ihan myydään..eikä se ole vaarallista..joskus sellaisten lintujen pyrstö voi kasvaa ja tippua taas uudelleen..
      mutta joskus linnuilta voi irrota parit sulat pyrstöstä mutta ne kasvavat pian takaisin=)
      toivottavasti olin avuksi!!

      • senegal parrot

        "jos linnultasi tippui pyrstö kokonaan saattaa sillä olla ranskalainen sulkasato.."

        eikös ranskalainen sulkasato ollut se missä linnulla jo syntymävikana huonot höyhenet,eli eivät kasvaa,vaan jäävät tuppeihin,tai kasvat huonosti,linnut lentokyvyttömiä..jos oli niin,niin ei silloin undulla ranskalainen sulkasato ole vaikka pyrstö tippuisi..

        Meillä syntyi kerran semmoinen kyyhky,jonka sulat huonosti kehittyneet,ei kunnon siipisulkia,eikä pyrstöä,mutta ei siinäkään pyrstö tippunut jos siihen lintuun koski..


      • -M-

        Tuo "ranskalainen sulkasato" esiintyy yleensä poikasvaiheessa, ja siinä tosiaan putoaa kaikki lentosulat pyrstösulkien lisäksi, eli pelkkä pyrstövaurio jo vanhemmalla linnulla tuskin tuohon viittaa...

        Tuo ranskalainen sulkasato on mahdollisesti viruksen aiheuttama, ja lienee sukua PBFD-taudin aiheuttavalle virukselle, joka aiheuttaa höyhenten kasvuhäirioitä ja jopa kuoleman papukaijalinnuilla, erityisesti kakaduilla. Tämä on kuitenkin Suomessa ainakin vielä varsin harvinainen.


      • hy3w
        -M- kirjoitti:

        Tuo "ranskalainen sulkasato" esiintyy yleensä poikasvaiheessa, ja siinä tosiaan putoaa kaikki lentosulat pyrstösulkien lisäksi, eli pelkkä pyrstövaurio jo vanhemmalla linnulla tuskin tuohon viittaa...

        Tuo ranskalainen sulkasato on mahdollisesti viruksen aiheuttama, ja lienee sukua PBFD-taudin aiheuttavalle virukselle, joka aiheuttaa höyhenten kasvuhäirioitä ja jopa kuoleman papukaijalinnuilla, erityisesti kakaduilla. Tämä on kuitenkin Suomessa ainakin vielä varsin harvinainen.

        JA lisään vielä, että ranskalaista sulkasatoa esintyy VAIN undulaateilla. Ja vain kakaduilla esiintyvä kiusallinentauti, jossa sulat ovat liian heikkoja tunkeutumaan sulkatuppien l'vitse. Ja tauti siis on höyhenmätä


    • Saranda

      Lentotaito ei oo kadonnut mihinkään! Nuo saavat olla monta tuntia päivässä vapaana ja tytteli on lennellyt kuin ennenkin.

      Laitoin tsirpat vaan TehoVitol (Apteekista saatavaa, veteen liotettavaa tehovitamiinia)kuurille, että varmasti kasvaa kunnon pyrstö takaisin.

      • -N-

        En ole ihan varma asiasta, mutta oletko varma, että ihmisten vitamiinit soveltuvat linnuille?

        Minulla oli ihan lintujen vitamiinia ainakin.


      • -M-
        -N- kirjoitti:

        En ole ihan varma asiasta, mutta oletko varma, että ihmisten vitamiinit soveltuvat linnuille?

        Minulla oli ihan lintujen vitamiinia ainakin.

        TehoVitoliahan on kyllä ihan eläinversionakin. Se vaan on aika tujua tavaraa, lähinnä kissoille ja koirille ja muille nisäkkäille suunnattu vaikka linnuillekin mainitaan käyvän. Linnuille tuo pitää annostella todella varovasti ja vaikkapa viikon kuurina, minkä jälkeen taukoa. Turvallisempia olisivat tosiaan juuri linnuille tarkoitetut valmisteet, joissa vitamiinit ja hivenaineet ovat juuri siinä muodossa ja suhteissa kuin linnuille on parasta.

        Vitamiinien lisäksi sulkien ja höyhenten kasvuun tarvitaan paljon kalsiumia ja proteiineja, eli huolehdi että ravinnossa on näitäkin riittävästi (esim Calcivetiä veteen ja keitettyä kananmunaa ruokakuppiin).


    • rauno

      Millähän lääkkeellä saisin viime kesäisen variksen siipi-ja pyrstösulat kasvamaan? Poikasena sillä oli vielä ne tallella,mutta syksyllä ne lähtivät eikä lintu pääse lentämään.Tekee pieniä pyrähdyksiä vain.Säälittää.Auttakaa,jos tiedätte mikä lääke tehoaa.

      neuvoja odottava
      nimim rauno

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      219
      14796
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe