Hei, onko Kela nykyään nopea maksamaan näitä työmarkkinatukia? Siis kun neljän viikon jälkeen laitan anomuksen maanantaina, niin onko rahat parissa päivässä tilillä?
Työmarkkinatuen maksunopeus
Köiyhimys
550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No nyt vielä tämän vuoden puolella on, mutta Linstömmi on kaikessa viisaudessaan määrännyt että ensivuonna Kelan pitää tahallaan viivyttää maksuja ainakin pariviikkoa.
Tukia ei enää makseta heti hakemuksen jättämisen jälkeen, koska se muka kannustaa tekemään osa-aika hommia.
Nyt kukaan ei suostu tekemään päivän parin töitä, koska tuet viivästyvät.
Linstömmin logiikan mukaan kun tuhotaan ainoa asia mikä Kelassa toimi hyvin, eli se että jollei ole mitään muutoksia, tuet maksettiin jopa parissa päivässä, auttaa työttömiä työllistymään.
Ymmärrättekö Linstömmiä?
Työllistyyhän sitä vaikka hevon kuuseen kun saa kuukaudessa sen 522€ käteen ja vähän toimeentulotukea...niillä ei pakkakuntia vaihdella. Eikö ookin mukavaa.
Kun laitan paperianomuksen postiin keskiviikkona, ovat rahat tilillä seuraavalla viikolla maanantaina. Paitsi jos eivät ole myöhässä, jolloin voivat tulla myös tiistaina, keskiviikkona tai torstaina.
Kun teen SÄHKÖISEN hakenuksen keskiviikkona, ovat rahat tilillä samalla viikolla perjantaina. Ei ole olleet myöhässä muistaakseni milloinkaan.
Se riippuu siitä onko hakemus ensimmäinen vai jatkohakemus ja laitatko hakemuksen postissa vai sähköisesti.