Mettäläisen kuulumisia!

metsämies61

Terve vaan 60 .
En ole tätä palstaa seurannut pitkään aikaan, mutta ajattelin kirjoitella jotain, kun joskus aiemminkin tänne mielipiteitäni olen sorvaillut.
No, asiaan. Vuosi on kulunut vaimon kuolemasta ja surut on surettu, tai jotenkin yli päästy. Ehkä suurin voimaa antava taho on uusi kaveri, joka on myös leski, pitää tietenkin kertoa, että on naispuolinen ettei näin nykyaikana leimata homoksi. Tulee vain mieleen, että olen onnenpekka ettei tarvitse yksinäisyyttä kärsiä, vaikka entistä elämää ei voi unohtaa kaikkineen iloineen ja suruineen. No, tapasin hänet leskiryhmässä ja tavallaan kaksi ihmistä tukee toisiaan, vaikka tietynlaisia sopeutumis vaikeuksia on, kun sitä on tottunut määrätynlaista rytmiä noudattamaan.
Nämä on vaan mettäläisen höpinöitä, mutta eihän se yksin olokaan helppoa ole, eli näin mennään.
Jos jotain juolahtaa kommentoida, niin mikä ettei. T. Mettisä

15

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin-pullat-pinossa

      Pieni muistikuva on, että joku palstan daameista suosittelikin sinulle leskiryhmään liittymistä.

    • Mukavaa, että joku muistaa minutkin!
      No, en tiedä kannattiko liittyä leskiryhmään, kun olen vähän vaikea tapaus. Aika näyttää missä mennään, eli tulleeko mittää.

      • mittää

        No ei tule, mittää!


    • Siilimuorikka3

      Hyvä kun ite oivallat vaikeutes, silloin on vielä toivoa :). Hyvää Joulua ja Menestystä tulevaan.

      • Kiitos siilimuorikka ja Hyvää Joulua myös sinulle, sekä kaikkea hyvää!


    • Mieslesket ja muuten joutilaat ukot napataan nopeasti, elleivät älyä hanttiin pistää.
      Mutta hyvää jatkoa sinulle/teille, olkaatten onnekkaita.

      • Kiitos ja hyvää elämää sinullekin!


    • et.ikänä.kelpaa

      Onko leski samanikänen kuin sinä? Älä ota vanhaa leskeä, ne muistelee entistä miestään.

      • Ei ole, vaan seitsemän vuotta nuorempi. Ehkä sitä on itse mikä muistelee entistä vaimoa.


    • Toivon sinulle onnea uudessa suhteessasi, älä huolia kanna metsis, asioilla on tapana järjestyä ; )

      • Kiitos Korpikirjailija lämmittävästä viestistäsi ja kaikkea hyvää sulle.


    • reppuriika

      Toivotan minäkin puolestani sinulle kaikkea hyvää ja siunausta. Varmasti kaksi samanlaisen menetyksen kokenutta ymmärtää parhaiten toisiansa.
      Viime keväänä eräs tuttava pariskunta meni ajasta ikuisuuteen kuukauden sisällä.
      Mies poti muutaman vuoden mahasyöpää ja vaimolla oli muistiongelmia useiden hengityskatkosten vuoksi, kun sydän oli ollut liian kauan pysähdyksissä.
      Mies kuoli ja hautajaisten jälkeen vaimo siirrettiin laitokseen. Ei ehtinyt elää siellä kuin reilun viikon, kun menehtyi. Mielestäni onnellinen loppu uskossa olevalle pariskunnalle. Kyllä vaimo pystyi suremaan ja kaipaamaan edesmennyttä kumppania ja kotia.

    • Kaikkea hyvää elämääsi uuden kumppanin kanssa.

      • Kiitos ja kaikkea hyvää sinullekin!


    • Kiitos sinulle lämmittävästä viestistäsi ja kaikkea hyvää. Näinhän se on ettei oikein yksin pärjää, kun on yhteistä taivalta ollut yli 30v. Tietenkin uusi suhde on nyt tavallaan, jos rehellisesti sanotaan, niin korvike menetykselle ja molemmin puolinen ajatus, että tuetaan toisiamme ja katsotaan löytyykö yhteinen sävel yhteisestä elämästä, mutta aika näyttää mihin suuntaan mennään. Monikin tuttava on hyväksynyt suhteemme, vaikka aikaa ei ole kulunut kovinkaan kauan menetyksestä. Tulee tietenkin mieleen, että jotkut voi ajatella etten ole rakastanut vaimoani tarpeeksi, kun näin nopeasti uuden suhteen loin, mutta enpä välitä siitä. No, muistot elää ja nyt mennään näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      75
      2196
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1442
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      134
      1434
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      145
      1123
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      977
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe