Missä Jalkapallo seurassa junioritoiminta on...

SUOMIFUTIS

hyvää ja tasapuolista ,missä epäreilua..ja suosimista , kerro omista kokemuksista.

16

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savolainenukko

      Meillä poika pelaa Kupsissa eikä ole ollut mitään valitamista. Hyvin homma toimii vaikka pojalla on toinenkin harrastus jonka vuoksi ei käy läheskään kaikissa treeneissä, mutta aina kun on paikalla saa valmennusta ihan samalla tavalla kuin kaikki muutkin.

    • tilastonikkar1

      Tasapuolisuuden kokemus ei ole Suomessa todellisuutta, koska valmentajilla ei ole ammattitaitoa lajitella pelaajia tasoryhmiin. Lisäksi ns. kakkostasolla valmentajat ovat hekin yleensä kakkostason porukkaa.

      Vaikka ykkösjoukkueella olisikin hyvät valmentajat ylijäämä saa niin kehnoa valmennusta ja arviointia ettei kehittyminen ole mahdollista.

      Tosin ilmeisesti ainakin Ilves Tampereella on alkanut kiinnittää huomiota tähän. Esim. C15 ikäluokassa dropoutista ei ole tietoakaan, vaikka ikä on otollinen. Kakkosjoukkueen valmennus on ollut jopa sitä tasoa, että pian nousevat ELL tasolle ykkösjoukkueen rinnalle. Eli ammattitaitoinen puolueeton valmennus takaa tasa-arvoisuuden kokemuksen pelaajilla.

      Toki vanhemmat voivat olla asioista eri mieltä, mutta kaiken maailman hölkkämaistereiden arviot voi jättää omaan arvoonsa.

      • koulutetutvalkut

        Valmentajien ammattitaito vaihtelee ihan samalla tavalla kuin pelaajienkin taso ja kun puhutaan nuorimmista ikäluokista niin on paljolti tuurista kiinni sattuuko johonkin joukkueeseen tulemaan hyvä vai vähän heikompi valmentaja.
        Valitettavasti tiedän paljon sellaisia tapauksia että joku tai jotkut ovat joutuneet valmentajiksi kun ei ole muita löytynyt ja kyseisillä henkilöillä ei ole jalkapallo taustaa ja he ovat itse sanoneet jäävänsä heti pois kun joku pätevä löytyy tilalle.
        Paljon on puhuttu Islannin mallista jossa jo ihan pienistä junnuista asti valmentajalla pitää olla koulutus. Islannissa se on onnistunut koska he ovat käyttäneet siihen rahaa ja toisaalta pelaajia on niin vähän että valmentajiakaan niin paljon tarvitse, mutta hienosti ovat asiansa hoitaneet. Onnistuisiko sama Suomessa? Lyhyellä tähtäimellä ei varmasti, koska resursseja ei ole niin paljon ja toisaalta joukkueita joilla ei ole koulutettua valmentajaa on niin paljon että ihan lyhyessä ajassa kouluttaminen ei onnistu eikä monella valmentajalla ole mahdollisuuksia edes lähteä koulutuksiin. Jos tehtäisiin päätös että ensi kauden alusta lähtien jokaisella joukkueella pitää olla koulutettu valmentaja niin todella moni joukkue joutuisi lopettamaan toimintansa.


      • sivustapaljonnähnyt

        Kuinka useasta joukkueesta sinulla on kokemusta kun pystyt sanomaan että tasapuolisuuden kokemus ei ole Suomessa todellisuutta? Väitän että Suomesta löytyy todella paljon niitä joukkueita jossa homma toimii niin kuin pitääkin ja kaikki saa tasapuolista kohtelua. Se vain tahtoo meillä Suomessa olla niin että sitten kun kaikki ei ole hyvin niin niistä tapauksista puhutaan ja silloin jos asiat on hyvin ollaan hiljaa.


      • Ilves4ever

        Tuo kyseinen ikäluokka onkin poikkeuksellisen hyvin valmennettu Ilveksessä. Seuraavalle kaudelle sai riveihinsä ykkösmaalivahdit Hakasta ja TPV:stä. Lisäksi TPV:n ehdoton ykköspelaaja siirtyi Ilvekseen. Tampereen piirin C15 ikäluokkasta kaikki parhaat pelaajat pelaavat Ilveksessä, lukuunottamatta yhtä HJS:n C akatemiapelaajaa.


      • junnutoimija
        Ilves4ever kirjoitti:

        Tuo kyseinen ikäluokka onkin poikkeuksellisen hyvin valmennettu Ilveksessä. Seuraavalle kaudelle sai riveihinsä ykkösmaalivahdit Hakasta ja TPV:stä. Lisäksi TPV:n ehdoton ykköspelaaja siirtyi Ilvekseen. Tampereen piirin C15 ikäluokkasta kaikki parhaat pelaajat pelaavat Ilveksessä, lukuunottamatta yhtä HJS:n C akatemiapelaajaa.

        Voipi tulla kylmää kyytiä TPV C15 joukkueelle ensi kaudella, kun parhaat on poissa. Haka:n C15 ei puolestaan pärjää edes nyky TPV:lle puhtaasti 6-0 turpaan edelisessä kohtaamisessa.


      • ilves4ever

        Haka:n 02 joukkueesta on tainnu lähteä enemmänkin porukkaa, kun huhuilevat niitä nettisivuillaan. Surullista miten yksi suomifutiksen perinteisistä kulmakivistä ei saa junioritoimintaa toimimaan.


    • reilunpelinjalkapallo

      Noin 98 % seuroja asiat on hyvin ja parissa prosentissa on sitten erilaisia isompia ja pienempiä ongelmia. Yleensä näistä 2 prosentista puhutaan enemmän kuin niistä 98 prosentista missä asiat on hyvin.

      • ksirnxisskk

        Juuri näin. Kun asiat on hyvin niin ollaan hiljaa ja jos on pienen pieni ongelma niin se on lähes maailman loppu! Ja 99% näistä "ongelmajoukkueistakin" toimii ihan hyvin, mutta jos se meidän villepetteri ei saa pelata hyökkääjänä kaikissa peleissä koko peliaikaa niin on paska valmentaja vaikka se villepetteri ei käy kuin silloin tällöin treeneissä.


    • Rkjggugfllhfy

      On niitä ongelmia enemmän kuin tuo mitä esitettiin. Ei vaan uskalleta puhua jos puhuutaan niin peliaika om jaykossa kortilla kun isivalkut keskenään juonivat juttuja.

      • kokemustakeskustelustaon

        Onpa uskomatonta touhua jos on niin munattomia vanhempia ja pelaajia jotka ei uskalla puhua! Sitten saa ja pitää vain kärsiä jos ongelmia on. Tuskin kovinkaan monessa joukkueessa on niin paljon valmentajien poikia että keskenään pystyvät kauden pelaamaan läpi. Rohkeasti vaan ongelmat esille jos niitä on ja se on turhaa pelkoa että peliaika menee siihen jos ottaa asian esille vanhempainkokouksessa.


      • Eljin
        kokemustakeskustelustaon kirjoitti:

        Onpa uskomatonta touhua jos on niin munattomia vanhempia ja pelaajia jotka ei uskalla puhua! Sitten saa ja pitää vain kärsiä jos ongelmia on. Tuskin kovinkaan monessa joukkueessa on niin paljon valmentajien poikia että keskenään pystyvät kauden pelaamaan läpi. Rohkeasti vaan ongelmat esille jos niitä on ja se on turhaa pelkoa että peliaika menee siihen jos ottaa asian esille vanhempainkokouksessa.

        Se on nähty ja koettu, että sellaista riskiä kannata ottaa.


    • kokkolarules

      Meillä ainakin Kokkolassa asiat on hyvin.

      • jeppisrules

        mitä hyvää kokkolassa on?


      • ggn

        Tiikerit


    • Punkkua

      Oli hyvin tai ei futareita ei huom!( huippuja) ei tästä maasta tule kuin kerran 20 vuodessa. Olosuhteet ne on kaiken perusta. Näillä olosuhteilla tarkoitan ilmastoa en harjotteluolosuhteita.Voi sen typerän 10000 tunnin säännön työntää jo romukoppaan, joka tuntuu täällä olevan enemmän sääntö. Jalkapallo on joukkuelaji. Välttäkää kaikkia suurseuroja, kyselkää kokemuksia, näkemyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe