MIHIN MATKUSTAISIN TURVALLISESTI YKSIN?

Mitä suosittelet kohta mummoikäiselle? Viikko tai kaksi jossain mukavan lämpimässä, ei mielellään helteisessä. Lähtöaika tammikuun puolivälin paikkeilla. Shoppailu ja bilettäminen ei kiinnosta. Tarkoitus tehdä pitkiä, rauhallisia kävelylenkkejä mielellään muualla kuin asfaltilla. Kesä meni töitä tehden, nyt tarkoitus saada siitä vähän hyvitystä. Joku paikka, jossa suuremmin ei tarvitse stressata turvallisuuden ja hygienian suhteen.

Lähi-Idässä säiden puolesta olisi parasta, mutta enää en uskalla sinne lähteä. Kanarialla en ole koskaan käynyt, koska se on vaikuttanut liian puhtaaksi kalutulta turistirysältä. Tällä hetkellä lomalle on kuitenkin eri odotukset. Ehkä sieltä löytyisi joku sopiva ulkoilukohde?

13

364

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiAsfalttiaLevadalla

      Madeira on mummuystävällinen.

      • Obrigado33

        Mummojen sydän pettää laskeutuessa Funchalin kentälle. Eka yritys harvoin onnistuu tuulisessa säässä, mikä siellä aina on.


    • kaunisluonto

      Madeira tuli minunkin mieleeni. Mäkiä siellä riittää, mutta ihan kohtuudella sellaiselle, joka mielii kävelemään.
      Levadoita eli polkuja on eri tasoisia. Parasta on kaunis luonto.
      Sadettakin saattaa tulla, mutta tuskin koko viikkoa. Madeiralla riittää usein, kun siirtyy muutaman kilometrin ja pääsee pois sateesta.

    • buick

      Maspalomas

      • VääräInfoMummulle

        Niinpä, seksiörveltäjien sekaan !!!!!!!!


    • ItsekinMummolomallaOllut

      Maspalomas olisin minäkin sanonut.

    • madeiralle2

      Madeira. Aloituksen perusteella sopivin kohde.

      Azorit, jos jaksaa säätää itse lentojen kanssa (ei valmismatkoja).

      Kanaria, jos jaksaa vertailla ja etsiä saarista ja kohteista itselle sopivan.

      • tgzxhtzd

        Kanaria on maineestaan huolimatta erittäin hyvä luontokohde. Saaret eivät muodosta yhtenäistä aluetta, vaan saarien luonto poikkeaa hyvinkin paljon toisistaan.

        Kanariallakin turistialueet muodostavat hyvin pienen alueen saarien pinta-alasta.


    • Per-kel

      Käytiin muijan ka Funchalissa 1999, ihan jees, rantakatu levadat ja kirkot.- Maaliskuussa ihana kevät :)

    • ninnu60

      Madeira. Olen käynyt kerran. Ihana turvallinen paikka yksin matkustavalle. Lähtisin uudelleen. Nyt olisi eläkkeellä aikaakin, mutta en halua enää lähteä yksin. Muutamien yksinäisten matkojen jälkeen kaipaan seuraa. Aina ei matkakohteessa löydy samanhenkistä ihmistä. Jos olet lähdössä huhtikuun puolenvälin jälkeen mihin vaan etelään ja haluaisit matkaseuraa, ilmoittele itsestäsi.

    • Se-veri

      Minä en mihinkään ennään iliman vaimoa.- :D

      • SeverinVaimo

        Severi rakas, etkö ole huomannut että helmikuun alussa lähdin yksin Madeiralle.
        Pompsahtelen täälä levadalta toiselle ja nautin olostani ilman aviomiestäni.


    • Lover-boy

      Omaan sänkyyn !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1206
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      969
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      958
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      700
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      160
      675
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      662
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      275
      657
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      612
    Aihe