Koiramme on nyt 8 kk sakubelgimix. Ennen ollut aika villi ja muutenkin huomion kipeä. Sisälle ei ole osattu rauhoittua, vaan tuotu lelua ymym
Nyt kuitenkin alkanut olemaan hyvinkin rauhallinen sisällä. Ulkona kuitenkin temmeltää normaaliin tapaan. Mutta sisällä saattaa vain makoilla sohvalla nukkua tai olla silmät auki ja vain maata. Pelkäänkin,että tämä olisi jotain tylsistymistä tai stressiä tai kipuja. Vai onko vain pentuni kasvanut ja rauhoittunut sen vuoksi? Vai olenko huomaamattani kouluttanut olemaan sisällä rauhassa?
Olemme alkaneet tekemään arkitemppuja kotona ja harjoittelemaan niitä noin 10-40 min päivässä muutaman kerran. Sekä lenkit päälle, hihnakävelyä harjoitellaan, lähellä pysymistä, luoksetuloa ym.
Voiko siis tuollainen muutaman minuutin aivotyöskentely oikeasti rauhoittaa noin paljon?
rauhoittunut pentu
4
116
Vastaukset
- 345676543
Aika vaikea sanoa tuohon mitään.On yksilökohtaista koska pennut rauhoittuu.Tietysti kaikenlainen liikutus ja aivotyökentely rauhoittaa.
Kyllä sä itse,pennun tunteneena,tiedät jos se sairas on,eikö?- koiraontaitava
koiran kipua on todella vaikea lukea... joten harva sitä oikeasti huomaa vainka kuinka tuntisi koiransa. koira on taitava piilottamaan kivun.
- liibalaaba123123
Aivotyöskentely on väsyttävää, se on totta. On kuitenkin mahdotonta sanoa mikä tämän teidän tilanteen aiheuttaa, kun ei tunne koiraa ja ole nähnyt sitä muutosta.
Kuulostaa kuitenkin ihan passelilta teidän arki. :-) - aivotyöskentelyväsyttää
kyllä voi ja tuossahan iässä koirat yleensä rauhoittuvat jos rauhoittuvat :D toisethan rauhoittuvat vasta eläkeiässä. koirakohtaista :) ja jos ootte lisännyt aivotyöskentelyä, näkyy se aivan varmasti juuri rauhallisuutena. koirille pelkkä 15 minuutin aivotyöskentely hetki riittää hyvin. muistan kun koirani kanssa aloitettiin pentukoulu, koira oli alkuun vielä seuraavanakin päivänä ihan tööt. kipuilun luulisi vaikuttavan myös ulkona touhutessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212