YouTube Content ID?

324535232

Jos videolla on tekijänoikeudella suojattua materiaalia ja siitä on tehty tekijänoikeusvaatimus ja YouTuben mukaan tekijänoikeuksien haltija sallii materiaalin käytön videolla. Meinaako tämä siis sitä, että on laillista pitää tekijänoikeudella suojattua videota edelleen YouTubessa jos tekijänoikeuden omistaja ei tosiaan vaadi mitään? Muuta kuin että saattaa esittää mainoksia videolla. Voiko tulla jtn sanktioita silti?

4

2172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43524332

      Häh? Tietysti, jos tekijänoikeuden haltija sallii materiaalin käytön, niin sitä saa käyttää. Vai mikä tässä nyt se ongelma oli?

      • 15434575743

        Meinaako tuo siis, että asiasta ei voi tulla mtn sanktioita tai muita vaatimuksia? Content ID kuulostaa hieman epäselvältä, onko se oikeasti tekijänoikeuden haltijan hyväksymä vai automaattinen toiminto?
        Jos nyt oikein käsitin, tekijänoikeuden haltija saa mainostuloja videolla näytettävistä mainoksista ja sallii videon pysymisen tubessa, joten ilmeisesti ihan win-win -tilanne?


      • 43524332
        15434575743 kirjoitti:

        Meinaako tuo siis, että asiasta ei voi tulla mtn sanktioita tai muita vaatimuksia? Content ID kuulostaa hieman epäselvältä, onko se oikeasti tekijänoikeuden haltijan hyväksymä vai automaattinen toiminto?
        Jos nyt oikein käsitin, tekijänoikeuden haltija saa mainostuloja videolla näytettävistä mainoksista ja sallii videon pysymisen tubessa, joten ilmeisesti ihan win-win -tilanne?

        Siis onko ongelmasi nyt se, että et tiedä saako tekijänoikeuden haltija antaa muiden käyttää teostaan mainostuloja vastaan, vai se, että et ole varma voiko tuohon Youtuben content ID -menettelyyn luottaa, että se varmasti palvelee oikein tekijänoikeuden haltijoita?

        No ensimmäiseen vastaus on helppo. Tietenkin tekijänoikeuden haltija voi antaa muiden käyttää teostaan, eikä siitä silloin voi tulla sanktiota tai lisävaatimuksia, jos teosta on käytetty tekijänoikeuden haltijan antaman suostumuksen mukaisesti.

        Toiseen kohtaan googlaa youtube Content ID, ja rupea lukemaan. Tietysti sellainen toiminto on vähintään osittain automatisoitu, vai meinaatko, että kaikki youtubeen ladattavat videot (wikipedian mukaan 100 videota minuutissa) käsittelee yksitellen joku ihminen? Noh, eihän kaikkiin niihin liity tekijänoikeusmenettelyjä, mutta silti ymmärtänet asian laajuuden. Kyllä järjestelmää voi varmasti väärinkäyttää, mutta nopealla lukemisella näyttää siltä, että ainakin jonkinlaisia menettelyjä tuohon Content ID:hen liittyy, joilla niitä pyritään estämään tai niihin puuttumaan.

        Jos nyt kuitenkin luotamme siihen, että tuo Content ID -menettely on ajettu asianmukaisesti ja oikein läpi, eli tekijänoikeuden haltija on hyväksynyt tekemänsä materiaalin käyttämisen youtube-videolla, ja saa vastineeksi osan mainostuloista, niin kyllä se on suomalaisenkin tekijänoikeuslainsäädännön ja sopimusoikeuden valossa ihan laillinen menettely. En myöskään usko, että Youtuben omistajan Googlen kotivaltion (USA) lainsäädäntö asiasta tässä suhteessa merkittävästi poikkeaa.


    • Anonyymi

      Varoitus, voi tulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      480
      8507
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5830
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4772
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4137
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1231
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe