Kummituskokemuksia

Nimimerkki1324

Joo eli päätin laittaa tämän nyt tänne. Onko muilla mitään kummitustarinoita tai urbaanilegendoja koskien esim. Johonkin taloon tai johonkin muuhun?
Itse laitan nyt oman kokemukseni.

Eli hyvä kaverini asui ennen Iissä (asuu vieläkin) jos ei ole tuttu nimi niin googlettakaa. Niin eli kun hän oli lapsi, joskus -80 luvulla, kylällä kierteli huhuja jostain papasta joka pelkäsi ulkomaailmaa, ja jos joku oli tulossa kylään (ei tuttu) ei hän mennyt ovea avaamaan. Myöskään tämä pappa ei kauppaan mieluiten mennyt, ja sen takia hänellä oli joku hoitaja sitä varten. Kaverini monesti katsoi viereiseltä tieltä taloon, mutta aina oli verhot kiinni. Itsekin kävin kaverini luona joskus, ja muistan tämän talon. Se oli sellainen rintamamiestalo, ja väriltään vaaleanpunainen. Sanotaan että pappa kuoli taloon, ja sen jälkeen siihen muutti joku mummo, joka myös tiesi tarinan tästä samasta talosta. Kaverini kävi tämän mummon luona kerran kylässä siinä kyseisessä talossa ihan vain uteliaisuuden vuoksi. Mummo oli tottakai mielissään. Kaverini hiukan vakavoitui, kun mummo kertoi, että sama pappa kummittelee edelleen talossa. Esim. Kun mummo on mennyt nukkumaan, on kuulunut kaikenlaisia ääniä, sekä keittiön valot ovat menneet päälle ja kiinni. Myös kun taloon on tullut vieraita, niin vieraat ovat valittaneet hyvin oudosta tunteesta, ja mummo on huomannut saman. Tämä viittaa siihen että todennäköisesti pappa vain yrittää häätää vieraita pois, koska pelkää niitä. Noh tietääkseni tämä mummokin on kuollut, ja taloon on muuttanut joitain. Kaverini luulee että joku perhe, koska pyöriä ollut pihalla monta, ja on nähnyt lapsia pihalla. Tietävätköhän he talon tarinaa? =D Olen itse käynyt ajelemassa sielläpäin. Talo on vielä vaaleanpunainen, mutta pihalta on joitain puita kaadettu ja vähän siistitty pihaa.

1

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalanlapsi

      Onhan niitä tarinoita ja itselläkin jotain, mutta en kerro sielunvihollisen maailmoista. Sen sijaan haluan kertoa, että Jeesus Kristus on voittanut kaikki pahuuden voimat ja Hänellä on valta ja herruus.
      Kannattaa etsiä Jumalan valtakuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6228
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4396
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2888
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2871
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1456
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      37
      1447
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe