Moikka,
Meillä menee päivittäin neljälle linnulle vaihtoehtoisesti kurkkua, lehtisalaattia, kiinankaalia.
Perheessä syödään muuten paljon vihanneksia ja hedelmiä. Mitä kaikkea tuoretta annatte linnuille syötäväksi?
Peipposten vihersyönti
4
808
Vastaukset
- llol
Mista ostit
- Seepris
Perheeltä, joka joutui luopumaan. Itseasiassa sain, en ostanut. muut tarpeet hankin oman makuni mukaan. Esimerkiksi ison häkin jne.
- Tirppanisti
Periaatteessahan kaikkea tuoretta mikä ei ole linnuille haitallista tai suorastaan myrkyllistä (kuten avokado jota ei linnuille pidä antaa) voi ainakin yrittää tarjoilla, mutta aika usein sitä tulee itsellänikin jumituttua vaan siihen idätetty siemen-salaatti-omena-porkkaraaste -linjaan. Esim parsakaali (yms mahdollisimman tumman vihreät tai oranssit vihannekset) on terveellistä, mutta kaikki eivät sitä mielellään syö. Yrteistä esim timjami ja oregano ovat ihan terveysvaikutuksellisiakin. Kesällä taas pihalta voikukka ja vesiheinä maistuvat tipuile hyvin.
Kiinankaali on kyllä ravintoarvoiltaan aika lailla yhtä tyhjän kanssa, kurkkukin vähän siinä ja siinä, mutta toki nekin parempia ovat kuin ei mitään jos ei linnut muuhun suostu koskemaan. Salaateistakin kannattaa valita ne kaikkein tummanvihreimmät lajikkeet.- Seepris
Kiitos,
Näyttää maistuvan porkkana, kurkku, salaatti, basilika ja kasvattelen pienissä kipoissa ohraa. Pikkuhiljaa sitä oppii mitkä ne herkut ovat (:
Siivouksesta sen verran, että todella paljon on erilaista ohjetta. Olen kyllä vaihtanut pohjapaperin, juomaveden, tuoresafkan, ja kylpyveden joka päivä. siihen ei mene kuin viisi minuuttia ja eipä tuo herrasväkeä näytä häiritsevän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa3612601Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi6273213- 1662217
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa1891960- 1051539
- 1101363
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1101313Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3351251- 801228
- 411118