Chrome selaimessa olisi valmiina flashit ja muut pluginit, mutta yksityisyys huolettaa. Seuraako Google mitä käyttäjä tekee netissä vai voiko seurannan ottaa pois päältä?
Seuraako Google Chromen käyttäjiä?
16
487
Vastaukset
- asaswdadqd
Seuraa ja et saa pois.
- Anonyymi
Microsoft seuraa enemmän ja sitä ei saa pois!
Seuranta on päällä.
Voit toki poistaa Chromen ja siirtyä Chromiumin käyttöön, ilman mitään Flashia tai plugineja niin sitten ne on poissa.- gfdtwldö
Niin, sinähän sen tiedät.
- t78t
gfdtwldö kirjoitti:
Niin, sinähän sen tiedät.
Ja sinä et.
- Anonyymi
Microsoft seuraa enemmän ja sitä ei saa pois!
------------------------------------------------------------
- GoogleChrome
Koskapa Google Chrome on suljettua koodia, jää vain arvailujen varaan, kuinka ohjelma toimii. Voit toki seurata nettiyhteyttäsi.
Käytän Google Chrome -selainta vain yhteyksiin, jossa Adoben Flash on välttämätön lisäpalikka.- wdqwdqww
Saa flashin muihinkin selaimiin, ei ole pakko käyttää chromea. Esimerkiksi Firefoxissa kun säätää flashin kysymään käyttäjältä hyväksyntä, niin on turvallinen.
- Anonyymi
Suljettu koodi MS:llä
Microsoft seuraa enemmän ja sitä ei saa pois! - Anonyymi
wdqwdqww kirjoitti:
Saa flashin muihinkin selaimiin, ei ole pakko käyttää chromea. Esimerkiksi Firefoxissa kun säätää flashin kysymään käyttäjältä hyväksyntä, niin on turvallinen.
Ai ole ADOBEN FLASSIÄ! Omansa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suljettu koodi MS:llä
Microsoft seuraa enemmän ja sitä ei saa pois!M$ koodi vakoilee ja vuotaa!
- Anonyymi
Muka on paras tubettaja
- Anonyymi
M$ VAKOILEE!
- Anonyymi
Chrome on alkanut viime aikoina Youtubessa vaatimaan välttämättömien evästeiden hyväksyntää, että saisi lisättyä omiin jo oleviin soittolistoihin jonkin YT:ssa olevan videon (ihan virallisen sellaisen). Myöskään edes se ei riittäisi, vaan Google Driven pitäisi olla samaan G-tiliin kytkettynä kuin YT, että se biisin lisääminen onnistuisi.
Mistään kummasta muistin käytöstä tai tallennustilasta ei tosiaan ole kyse, vaan lähinnä seurannasta. Kovasti olen alkanut miettimään jo sitä Linuxia. - Anonyymi
Microsoft on se pahin vakoilija!
- Anonyymi
Googlen vakoilulla on hyväkin puoli sillä sen avulla se pystyy torjumaan hakkereita: Yrität väärästä paikasta logata koneelle ja et tiedä salasanaa ja olet saman tien blokattuna vuorokauden ja postilaatikosta löytyy loginia yrittäneen laitteen sijaintitiedot. Itse asiassa myös onnistunut logini hämärästä kohteesta löytyy postilaatikosta. Google myös näyttää miltä laitteilta/mistä maasta olet käyttänyt s-postia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609097IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126319Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661390Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61321- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791015Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23706