moi. ollaan lähdössä Gambiaan tammikuun lopulla ja nyt haluiaisin tietää onko ketään tulossa, african village ilmeisesti jo täynnä? antakaa myös tietoa tästä hotellista :) onko gambiassa nyt turvallista? kertokaa kaikki!
African Village
17
387
Vastaukset
- Aurinkorasva56
African Village on kaukana keskustasta.Hotellia oli viimevuonna maalailtu ja siistitty,mutta kovin siisti se ei Ole.Hotellin ulkopuolella on iltaisin epämääräistä porukkaa.Hotellin ranta on rauhallinen auringonottopaikka.Kannattaa ottaa taxi ja ajaa Senecambia beach hotellin alueelle.Siellä ovat myös hyvät ruokapaikat.Aurinko ja lämpö on taattu matkallanne ja erittäin ystävälliset ihmiset.😊
- gambaaja
kiitos, paljon gambiassa maksaa ruoka, ja onko ravintoloita vai pikkukojuja? onko af lähellä ruokapaikkoja? myydäänkö gambiassa mitä, vaatteita, kenkiä? olen kuullut että vain jotain puuveistoksia
- enjoy1
Mikä tai missä on mielestäsi keskusta ? Ei sellaista ole olemassakaan !
Jokaisen hotellin ulkopuolella on tuota ns "epämääräistä" porukkaa, kuka kenetkin sitten "epämääräiseksi" tulkitsee.
African Village EI sijaitse turistirysässä kuten Senegambia Beach Hotelli, vaan ihan autenttisessa, paikallisella asuinalueella, oikein hyvä paikka !
Ihanaa lomaa ! - gambaaja
paljon gambia-senegal lautta maksaa? ja kauan kestää :)
- bakau
Juuri palasin afr.villagesta. Hotellin ulkopuolella Friendsbar oiva ja edullinen ruokapaikka. Itse tosin tykkään kovin katukeittiöruuista ja kaksi isoa annosta saakin 1,20eurolla niistä. Hotellinkaan ruoka ei ole huonoa tai kallista. Turvallista oli koko ajan.
- gambaaja
voitko kertoa enemmän?
- gambaaja
hei!! onko african villagessa minkälaiset pistokkeet? käykö suomen laturit?
- bakau
Suomen laturit käy.
- gambaaja
onko af aamupala hyvä, mitä se sisältää? onko merinäköalahuoneet minkälaisia?
- bakau
Aamupalalla on patonkia,juustoa,melonia,banaania,greippiä,corn flakesia,välillä pähkinäpuuroa,välillä papuja,kokki paistaa tiettyinä päivinä munia,tiettynä munakasta,joskus on keitetettyjä munia ja suolasia munkkeja. Murukahvia,teetä ja mehua. Hilloja. Merinäköalahuoneet ihan perushuoneita,plussaa se,että niissä ei hyttyset pörrää,kuten bungaloweissa. Illalla on kiva katsella merelle kun valokalat hyppii.
- gambaaja
kiitos tiedosta! innoissamme odotamme tammikuun matkaa :) onko af lähellä minkälaisia ravintoloita/onko hotellin ravintola hyvä, jos semmoinen on?
- bakau
Afr.villagen portista ku astuu ulos ni heti vasemmalla on Friendsbar,jossa mainio ja edullinen ruoka ja mukava henkilökunta. Hotellinkin ruoka suht edullista ja hyvää. Katukeittiöruoka sit taas puolestaan on lähes ilmasta ja kuitenkin hyvin tuoretta. Iso annos maksaa reilusti alle euron. Tulen olemaan samaisessa hotellissa myös tammikuussa. Ties monennettako kertaa.
- gambaaja
milloin lähdette? näkyykö af pihalla apinoita? :)
- EtteMee
A) kukaan ei ole menossa Gambiaan pitkään aikaan joten tottukaa ajatukseen
B) kuinka köyhä pitää olla että lähtee tuonne keltakuume ja malaria alueelle vapaaehtoisesti syömään tattaripuuroa ja cornflakeja aamupalaksi....ja 1€ riisiä jauhelihakastikkeella. Kanoista puhumattakaan
C) Jos pitää lukea S24 palstalla hotellin ympärillä pörräävistä epämääräisistä porukoista niin kannattaako oikeasti lähteä.
Tällä pallolla on muitakin ja turvallisempiakin paikkoja joissa palvelu pelaa ja ruoka on hyvää- miksioimiksi
Näinpä...en ymmärrä ihmisten hinkua tunkea itsensä afrikkalaisiin kehitysmaihin missä ei saa hetken rauhaa bumstereilta ja kaupustelijoilta....aurinkoa ja lämpöä on muuallakin! Lisänä tähän vielä malariariski ja muut tausit mitkä ovat paikallisille arkipäivää.
- myskihärkä
Älä jauha sontaa.Gambia on upea lomakohde.Eikä tuo nykyinen pressa kauaa siellä hillu.Gambia rules!
- justmarried
Juu, heti kun tilanne selviää niin Gambiaan mennää, oikein ihana lomakohde!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678