Marko Kuhmosta, ei äpsyile, ei itke, vaan toimii

Ei suostunut naurettavaan kikyilusopimukseen, mutta ei silti joutunut helvettiin... Myhäilee nyt rauhallisena johdettuaan "maaliin" AKT:n kolmivuotisen työehtosopimuksen.
Vatuloijilla ja kaiken maailman kähnääjillä taisi aika mennä oman idolijeesustelijansa itkupotkuraivareita seuratessa niin tarkkaan, että Kuhmon Marko Piiraisen kampittaminen varsinkin mediassa unohtui tyystin?
Onnittelut jässikälle!
6138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1.12.2016
http://yle.fi/uutiset/3-9327323
...AKT päätti viime keväänä jäädä kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle.
...Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ja Autoliikenteen työnantajien liitto ALT ovat päässeet sopimukseen kolmen vuoden työehdoista ja palkankorotuksista. Sopimus astuu voimaan, jos molempien osapuolten hallinnot hyväksyvät sen.
Kolmivuotisessa sopimuksessa on yksi optiovuosi.
AKT ja työantajat sopivat, että työntekijöiden palkankorotukset tulevat noudattamaan teollisuuden yleiskorotuksia. Vielä ensi vuonna palkankorotuksia ei tule.
Yleiskorotuksen lisäksi työntekijät saavat joka syksy niin sanotun taulukkopalkkojen liukumakorotuksen. Sen työntekijät saavat jo ensi syksynä.,...

16.1.2016
http://yle.fi/uutiset/3-8598636
...Joidenkin mukaan Piiraiselle on tyypillistä, että hän ei vaihda mielipidettään. Se voi olla huono asia, koska työmarkkinaneuvotteluissa tulee harvemmin selkävoittoja. Sen sijaan pitää osata tehdä kompromisseja, luopua ja antaa periksi.
Piirainen kiistää. Ei, AKT:n linja ei ole miltään osin militantti. Ei, hänellä on vahvat periaatteet, mutta se ei haittaa kompromissien tekemistä.
– Olen ollut alusta lähtien sillä kannalla, että AKT:n peruslinjaa ei ole miltään osin tarvetta muuttaa työehtosopimusasioissa. Se ei poissulje rakentavaa keskustelua työnantajien kanssa, Piirainen torjuu.
Piirainen vakuuttaa myös, että uudistuksia on tehty. Tärkeimmäksi esimerkiksi hän nostaa niin sanotun jatkuvan neuvottelun periaatteen.
– Vaikka sopimukset on solmittu, muutoksia voidaan tehdä kesken kauden, jos osapuolet ovat siihen valmiita, Piirainen selittää.,...

Äänestä

Noin toimii MIES joka ei kumartele kaikenmaailman Pipilöitä,Stuubiddeja eikä Nakinsyöjäperiksiä.

Äänestä
  • Todellakin noin toimii täysi idiootti, joka antaa tarjottimella ulkolaisille liikennöitsijöille ja kuskeille mahdollisuuden tulla vapaasti Suomen markkinoille!! Joka vitut välittää, vaikka oman maan kuskit joutuvat työttömiksi ja kortistoon!!

    Äänestä

  • Kepu/kok-ministerit ja kansanedustajat ne rajojamme tuhoavat - Marko Piirainen ei ole ministeri eikä kansanedustaja.

    Äänestä

Paperiliitolla oli Ahonen. Uhoja joka itsekkäästi meni lakon uhalla aina muiden edelle.
Loppputuloksen tietää kaikki, eipä ole suomessa enää monta paperitehdasta jäljellä.
Eikä ole Ahonen paperiliiton johdossa. Tuhansia menetettyjä työpaikkoja jätti jälkeensä.

Tämä AKT:n Piirainen on samalla tiellä.

Äänestä
  • Laita EVA pääsi p.rseeseesi ja kokeile heiluttaa korviasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MiesEikäTyhjäntäyttö kirjoitti:

Ei suostunut naurettavaan kikyilusopimukseen, mutta ei silti joutunut helvettiin... Myhäilee nyt rauhallisena johdettuaan "maaliin" AKT:n kolmivuotisen työehtosopimuksen.
Vatuloijilla ja kaiken maailman kähnääjillä taisi aika mennä oman idolijeesustelijansa itkupotkuraivareita seuratessa niin tarkkaan, että Kuhmon Marko Piiraisen kampittaminen varsinkin mediassa unohtui tyystin?
Onnittelut jässikälle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu