Lahtisen Tauno persuista ei hyväksy että Poltinahon ympyrä on muutettu jollain viivalla yksikaistaiseksi kun se on ollut jo 50 vuotta kaksikaistainen?
Oonks mä ajellut siis koko ajokortti-ikäni väärin kun en oo ympyrän sisällä vilkutellu koskaan ja kaistoja vaihdellu? Varmaan jo 10 vuotta oon vetänyt siitä läpi ilman mitään hajua että siinä on kaksi kaistaa.
Kyllä näitten yhdyskuntalautakuntalaisten pitäisi tilata tyhmille autoilijoille enemmän varotusmerkkejä, että me tajuttais ajaa oikein.
Oonks mä ajellut siis koko ajokortti-ikäni väärin kun en oo ympyrän sisällä vilkutellu koskaan ja kaistoja vaihdellu? Varmaan jo 10 vuotta oon vetänyt siitä läpi ilman mitään hajua että siinä on kaksi kaistaa.
Kyllä näitten yhdyskuntalautakuntalaisten pitäisi tilata tyhmille autoilijoille enemmän varotusmerkkejä, että me tajuttais ajaa oikein.
Vastaukset 99
Vanhimmat
Samaa ihmettelin. Mistä lähtien yksikaistainen muuttuu kaksikaistaiseksi ilman merkintöjä. Ei tuossa viimeiseen kymmeneen vuoteen ole mitään kahden kaistan kertovia viivoja ollut
Keskiviivoja ei ole ollut ikinä, nyt tuli asfaltoinnin jälkeen nämä reunaviivat.
Ainakin v 1981 Tieliikennelain päivityksen jälkeen siinä ei ole sellaisia virallisesti ollut, eikä muistaakseni ollut aikaisemminkaan.
"Hullussamyllyssä" eli Viipurin-/Hämeen-/Keinusaarentien entisessä liikenneympyrässä saattoi olla kahdet kaistat ja junarata meni keskeltä läpi, ei muista enää kaistojen määrää enkä löytänyt kuvaakaan netistä.
Kaksi niitä taisi olla, mutta kiehtovinta olivat junat.
Kaistoja oli siinä kaksi joskus 25 vuotta sitten. Tuolloin se oli kuitenkin liikenteen jakaja jossa oli ympyrä keskellä.
Poltinahon ympyrässä ei ollut 25v sitten kahta kaistaa, mutta soveltaen sääntöä jossa kaksi autoa voi ajaa rinnakkain tilanteen salliessa, sai sinne toki mahtumaan kaksi ja sitten meinasi kolista, kun ajolinjat eivät olleet yhteensopivat...
Liikenteenjakajan aikaan vasemmalle kääntyjän piti ryhmittyä keskiviivan viereen ja kiertää jakaja sisäreunaa ja poistua keskiviivan viereen josta ryhmitys oikeaan reunaan, jos siihen sitten tunki hosupetteri rinnalle, niin olihan siinä kolina lähellä. Suoraan ajajat ajoivat koko ajan oikeata reunaa.
Itse tuli ajettua enemmän nykyistä liikenneympyrälinjaa pitkin, niin ei mahtunut hosupetterit rinnalle...
Näin juurikin opetti Vesa Lehtelä airueineen siinä ajamaan, viimeksi toissa viikolla about samoilla opeilla kaarroin pohjoiseen päin. Olenko yhteiskunnan vihollinen?
Jep, ajat väärin kun se on taas ollut liikenneympyrä jo pitkään.
Ja ajan vastakin.
Saa kai sitä kiemurrella omalla kaistalla laidasta laitaan, vasemmalta oikealle.
Ihan kuin vuoteessakin :)
Ko. liikenneympyrä olisi aika suurentaa, siten että se vetäisi tasaisemmin ja kaikki joutuisivat kiertämään hieman.
Poliisiaseman vaarantanut pikkuhuoltoasemakin on purettu aika päivää sitten pois sen tieltä, sehän se oli kuulemma este muutokselle ennen kuin uutta poliisitaloa alettiin puuhaamaan.
Vinha kun vaaralliset rautatiekuljetukset ei haittaa enää sairaalan sijoitusta yhtään, kun pahanen kylmäasema oli este poliisilaitokselle, kuulostaa kaupungin seliseli-osaston jutuille kumpainenkin.
Ympyrä myöskin asap apparan lämpökeskuksen risteykseen, tilaa on.
Siihen saisi monitasoliittymän, ja ehkä parkkitalonkin.
En oikein silti ymmärrä Tauno Lahtisen vuodatusta että "lumessa olevien jälkien perusteella ihmiset eivät pysy viivojen sisällä" . Miten ihmeessä Tanu ne viivat muutenkaan näkee talvella lumen läpi? Muutenkin, viivojen tarkoitus on vähän epäselvä. Mihin niitä tarvitaan?
Jos ylittää valkoisen viivan matkalla Prismaan, saa viiden sekunnin aikasakon.
Se sisempi on pyöräkaista.
Taneko se perkle on joka siinä aina puskee rinnalle kun Ruusberi Casinon mutkassa.
Juu luulee että siinä on monta kaistaa.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001235857.html
Ei lisää ympyröitä. Oikeesti ne vetää huonosti. Visamäkeenhän on suunnitteilla seuraava ympyrä. Miksi ihmeessä? Ei siinä ole ikinä tarvinnut yli 20 sekuntia odottaa. Yleensä pääsee pysähtymäti. Kolaria en ole siinä ikinä nähnyt. Olen töissä visamäessä.
Opiskelijatyönä prujasivat tästä mallia ja kärkikolmiot jäävät pois
https://www.youtube.com/watch?v=6OGvj7GZSIo
Lisää prujattavaa
https://www.youtube.com/watch?v=C94GfArmGbY
Vihreät valot suojatiellä eivät nekään kovin turvallista tunnelmaa luo, jos samaan aikaan kääntyvillä autoilijoilla palaa myös vihreät. Siksi liikennesuunnittelussa pitäisi myös kääntyvillä autoilijoilla palaa punaiset kun suojatielle palaa vihreät valot.
Esteettömän kulun suojatiellä pitäisi tarkoittaa sitä että suojatielle ei ajeta ennenkuin kävelijä on ylittänyt suojatien kokonaan. Esteettömyys on myös turvallisuutta, turvallisuutta ei ole se että autot ajavat muutaman kymmenen sentin päästä kantapäistä, autojen ja kevyen liikenteen välillä ei ole varaa senttipelin ajoituksien arviointeihin. Risteystä lähestyttäessä pitäisi myös hiljentää kulkuneuvon vauhtia, risteykseen kuuluu myös ajoradan vieressä kulkeva kevyenliikenteenväylä.
Heippa, jani!!
En ymmärrä miten joku saa siihen kaksi kaistaa mielessään mahtumaan. Ei ole ainakaan tieliikennelain mukaan ollut ainakaan kymmeneen vuoteen. Ja tämmösiä höpöukkoja meille on laitettu liikennettä suunnittelemaan.
Tieliikennelaki 2§
4) ajokaistalla tiemerkinnöin osoitettua tai muuta autolle riittävän leveää ajoradan pituussuuntaista osaa ja pyöräkaistaa
Eli persulogiikalla, jos mahtuu kaksi autoa rinnakkain niin kaksi kaistaa on. Ainakin ajamassa.
Persulla on persun älli korvien välissä eli tyhjää humisee.
Perussuomalaisillahan on peruskoulupohja.
Keskari auttaa aina.
Ja jälleen kerran tänään aamulla siinä suhahdettiin pyörällä yli suojatien ajamalla, kun pitäisi taluttaa. Ei se ole niin helppoa pysäyttää autoa kun on liukasta. joku päivä jäätte alle ja se on vaan voivoi. Poliisikin käypi sairaalassa ja tukistaa.
Tukistaminen lienee laitonta.
Vaikkakin tekstistäsi päätellen olet joku kylmää saanut kusipää niin annan silti pari vinkkiä:
Sun kannattaa mennä pikaisesti autokouluun sillä sulla on tiedot todella pahasti hukassa. Kun sä lähestyt pyörätien jatketta kolmion takaa niin sä väistät aina. Talutettiin tai ajettiin sitä pyörää.
Sitten lisäksi sun kannattaa opetella ajamaan sitä "autoasi" tai hankkia siihen jotkut muut kuin kiinalaiset halpisrenkaat, jotta saat autosi pysähtymään. Katsos sen kolmion vuoksi joudut väistämään vasemmalta tulevia autojakin.
Joo, ajelen tuosta fillarilla joka päivä. Joudun joka kerta ylittämään kaksi kertaa suojatien. Joka toinen päivä on yleensä joku kiireinen pyrkimässä autollaan yli. Valtaosa autoilijoista kuitenkin antaa loistavasti tietä.
Muutama k.pää aina on liikenteessä, ei voi mitään.
"Vaikea pysähtyä"....älä aja enää.
Pieni pyyntö vielä autoilijoille, älkää antako tietä, jos ette ole väistämisvelvollisia. Saatte mennä ensin, jos suojatien edessä ei ole sitä kolmiota. Nykyään on liian kohteliaita autoilijoita paljon, kiitos, mutta tulee turhaa sekaannusta, kyllä me fillaristit keritään odottamaankin.
Toi edellinen on totta. Rapamäessä varsinkin tota näkee surullisen usein.
On niitä muitakin väistämisvelvollisuuksia, mutta ei rapamäessä suoraan ajavalla autolla.
Sama tauti eli väärä väistämisjärjestys on yleistynyt myös Aleksis Kiven kadulla ja esim. Turuntiellä Vuorikadun risteyksessä, missä fillaristin naamasta näkee, että he luulevat heillä olevan etuajo-oikeuden.
Samoin Kaurialan lukioon parolantien yli polkevat luulevat poikkeuksetta että saavat mennä ensin, eikös sen rexi vois opettaa sääntöjä.
Vapaamuurarin opeissa oppii etuilemaan.
Kaikki lähtee siitä, että pidetään nyt me aikuiset ensin pyörissä valot kunnossa, heijastimet ym tilpehöörit ja noudatetaan niitä sääntöjä, nykään useimmiten pyöräilijä väistää, mutta ei koskaan liikenneympyrän suojateillä, niissä ympyrästä poistuva auto on aina kääntyvä ja tulevalla on kärkikolmio. Auto väistää siis aina.
Muilla suojateillä fillaristin kannattaa olla tarkkana, harvassa hän on etuajo-oikeutettu. Turuntien risteyksissä Turuntietä ajava auto on etuajo-oikeutettu, sivuteiltä tulevilla on kolmiot, jolloin fillaristi saa mennä ensin.
Kuulostaa ihanan vakuuttavalta, vaikka olisi puutaheinääkin :)
Vielä kun Turuntien sivulla pyöräilevät ajaisivat pyörätiellä, eikä jalkakäytävällä, jolloin suojatielle suhatessa kolmion takaa tuleva autoilija olikin etuajo-oikeutettu ja pyöräilijä väistämisvelvollinen, kun pyörätien tapauksessa olisi toistapäin...
Tätä ajattelinkin yhtenä osana, kun pyörittelin mielessäni termiä "puutaheinää"... Ainakaan syyskesällä ei Myllymäen puolella ollut pyörätietä (eikä toivottavasti tule), viimeksi sielläpäin käydessäni on ollut niin pimeää/muuta työtä ajateltavaa ettei merkkien sijoittelua suojatiehen nähden ole tullut katsottua kuin tarpeen vaatiessa.
Turuntien pyörätiettömyys ei vaikuta mitenkään risteyksen väistämissääntöihin. Eli vaikka olisi ajanut jalkakäytävällä kuinka niin tämä vanha synti ei vaikuta siihen tosiseikkaan, että risteyksessä saa ajaa ennen autoa jolla on kolmio.
Jolla on kolmio ennen suojatietä, tarkoitat. Muuten pätee vain kohteliaisuussääntö.
Voisitko kohteliaasti lopettaa jankutuksen?
Meni siis oikein.
Et muuten saa, jalkakäytävällä ei saa pyöräillä 12v tai vanhempi, eikä suojatien yli mikä ei ole pyörätienjatke saa pyöräillä kukaan.
Liikenneasetus, Kärkikolmio Merkki 231:
"osoitetaan, että risteykseen tulevan ajoneuvon on väistettävä ajoneuvoja ja raitiovaunuja, jotka saapuvat risteykseen risteävältä tieltä tai etuajo-oikeutetulta suunnalta."
Pyöräilijä mikä ajaa jalkakäytävää (tässä tapauksessa Turuntien Myllymäen puoleista sivua) ei saavu risteykseen risteävältä tietä eikä etuajo-oikeutetulta suunnalta.
Pitäisi olla "joka" ajaa jne. Lisäkilven/-kilpien käyttämisellä voi sekoittaa lissää.
Niin, aina voi vetää jonkin lisämausteen, kuten nurmialueelta jalkakäytävää pyöräilevän päälle ajavan traktorin, mutta jospa pitäydyttäisiin laillisiin ajoreitteihin.
Jalkakäytävän suojatiellä ei saa pyöräillä kumminkaan, eli sitä vaihtoehtoa ei ole olemassa laillisesti, kuten yllä joku kirjoitti.
Paitsi että oli faktaa.
No ollaanpas sitä herkkänä... Vertasin sitä kyllä sisäistämiini sääntöihin, eikä juurikaan eroa löytynyt mutta eihän sitä voi normaali ihminen jumalaksi ryhtyä.
Niin no pyöräilijä kyllä saapuu etuajo-oikeutetun tien suuntaisesti eikä kolmio poista väistämisvelvollisuutta risteyksessä vaikka pyöräilijä olisi saapunut siihen köysirataa pitkin Myllymäestä.
Liikenteessä pitää huomioida myös yksi tärkeä perussääntö, ennalta-arvattavuus, sikäli paskanjauhanta jalkakäytävästä vois vaikka jo loppua.
Arvasin ennalta että kaveri kääntyy kun tuli vilkku päällä risteykseen. Ei kääntynyt. Minä maksoin esittämästäsi perussäännöstä. Minusta tuli invalidikortin haltija. Auto meni lunastukseen.
Näin voi toki käydä elämässä, niin väärin kuin se onkin. Näyttökysymyksiähän tällaiset on. Nykyautoissakaan ei taida onnistua vilkun käytön todentaminen jälkikäteen ajotietokoneelta?
Itse en luota vilkkuihin koskaan, ellei vilkuttaja selvästi hidasta, on se itselläkin joskus jäänyt länkyttämään huomaamatta.
Jep ei tarvitse olettaa, että joku ajelee fillarilla jalkakäytävää
Jos pyöräilijä jää jalkakäytävällä autosi alle niin mitä sopii olettaa?
Voi se vaikka jäädä siinäkin, jos tulen pihasta ja joku ajelee hölmöyttään jalkakäytävällä.
Vai saako kaikki täysikäiset väärin pyöräilevät oikeudessa voiton, kun olivat "ymmärrystä vaille"?
Niinkuin se Perttu??
Hämeenlinnassa demarius on kyllä oikeudessa ollut lieventävä asianhaara.
Tuo Lahtinen on ollut tuon ympyrän kimpussa niin kauan kun muistan! Nyt ympyrä toimii kun junan vessa. Sille ei tarvitse tehdä yhtään mitään, ei kummallista Lahtishyppyriä, eikä mitään täristysviivoja. Lahtinen lopettakoot vouhkaamista!
Paitsi että kohta varmaan jotain järkyttävää taas tapahtuu. Toissa aamuna siinä oli porukkaa eskariliiveissä ja kynä ja lehtiö kädessä laskemassa moniko auto oikoo törkeästi valkoisen viivan päältä.
Tarkoitat tietysti puliiseja.
Tauno Lahtinen on ihan hyvällä asialla tässä, ei toi "ympyrä" ole mistään kotoisin tuollaisena.
ihan oikeita liikennelaskijoita ne oli.
Hyvä kuvaus silti :)
Voi hyvää päivää...
Tähän aikaan vuodesta kaipaisi lisää valaistusta risteykseen. Pimeässä on vaikea kevyttä liikennettä nähdä. Varsinkaan jos ei ole valoja kulkijoilla.
Siitä olikin tuossa ylempänä. Valot kuntoon kaikille.
Toisten komenttien taivastelu harvoin vie juttua eteenpäin, am.
Pieni vinkki niinkus? Taivastelun kohde olivat liikenteenlaskijat, maailman turhimpia ammatteja IMHO. Mutta laitetaan nyt sitten valot pois ja mennään metsän peittoon.
Katuvaloissa pitää säästää että on varaa ostaa HPKoolta laitamainos.
Ei toki millään pahalla mummeli :), liikenteenlaskentakin on joillekin sivutulo. En tiedä missä sitä käytetään ja miten, mutta ilmeisesti kuitenkin tarvitaan johonkin?
Toivottavasti sen perusteella tähän ympyrään saadaan toimiva systeemi.
Ilmakuvasta katsoen ympyrää olisi helppo laajentaa Ahveniston suuntaan kaksikaistaiseksi.
Se hevon vitun ympyrä on ollut tuollainen niin kauan kuin muistan, ja se on paljon. Minkäänmoisia mahtumis-, kääntymis- tai ajettavuusongelmia ei ole ollut teknisistä syistä, vaan ainoastaan itse liikkeelläolijoiden toiminnasta johtuen. Ruusupensaat ja pienet istutukset vielä takaisin silmän-/nenäniloksi ja luontevaksi hidasteeksi kiitos.
Ai semmonen ympyrä. Ei siinä itelläkään mitään ahtaan paikan kammoa ole ollut. Aika liukkaasti vetää, mutta näin pienessä kunnassa ongelma on jo tämäkin.
Mummoakin alkoi siepata ao. pyörylästä vaahtoaminen, etenkin kun tuli nautittua sikäläisestä liikennegyldyyristä sen puolipakollisen asiointi/kiintiökäynnin verran.
huomasin
Ihminen se on mummokin, vaikkei aina uskoisi.
uskoisuskois, kunnon mummo olet
Ja varsinn väsynyt.
älähän yhtään zippaa siellä, olet kielenkäytöltäsi mainio poikkeus tämän kansallisen hevonvitun uumenissa. Päätä pystyyn ja rintaa kaarelle vaan, kohtahan se alkaa taas Hortensia puskea kukkaa.
Jaa-a, hortsu on lepotilassa niinkuin koko mummokin. Muuttosiivousta taas kerran, ja orastavaa jouluharmistusta normi-itutuksen ohella. Kiitos kuitenkin mysteeriselle.
kiittely on tarpeetonta, pysy vaan yhtä ponnekkaana
Joulusta samaa mieltä, turhuuden ylistys nostaa taas päätään, kuin Penix-lintu tuhkasta, joka nykyään on jo ihan kai ok. Taas meille tarjotaan juuri sitä, mikä ihmiselle tärkeintä on..iso tv, kännykkä,...ja kaupan päälle tietenkin Jelly jääkiekkovalmentaja .
Krääh, ei sanaakaan enempää. Ponnekkuus on edelleen kadoksissa, evakkokuorman inventointi vie loputkin energiat joita edes konvehtirasia ei tunnu generoivan. Tosin vanhat mummohokkarit löytyivät, luulin niidenkin joutuneen liivijengin viemiksi ja mahdollisuuksien/nivelsiteiden rajoissa voisi olla että niitä arvaisi viikolla kokeilla.
eikun sirklaamaan :)
On yksi niitä hommia, jotka on kivoja, mutta helposti jää tällä ikää muun tohinan alle, nyt ei voi ainakaan keliä moittia, jos kolmoislutz jää torsoksi
Ei lutzeja, kiitos - traumoja rainasta/kuvista vieläkin. Staga olis tarpeen, tai vähintään laidat tuen saamiseksi, niitä ei tuolla järven jäällä toistaiseksi ole. Ihmisten ilmoille tuskin hankkiudun, viime kerrasta (Kallion kenttä) on aikaa. Tervetullutta kunnon&mielialan kohotusta kyllä olis, ja hikeä oikeisiin paikkoihin.
loistosuunnitelma, jää kyllä kestää ja lumi hiukan pehmentää, jos pyllähtämään pääsee.
heko heko, nyt kahville/päikkäreille/viiksivallun seuraan. Ehkä tämä tsät.
varmasti, vallu hyrrännee päikkärit rem-tilaan helposti.
Kun nyt puheeksi tuli, taidan pari piirtoa käydä vetäsemässä ihan testimielessä, miten alle sata kiloa vielä terien päällä liukuu.
Järjestys muuttui päikkärit ensin-periaatteiseksi, vähän rikoksia sitten ennen muita. Itse arvioin jättäväni karvaamisen yhä väliin, sen verran löysä/lonksuva polvilumpio.
Lisäys: tuli myös mieleen se, että järveen voi oikeasti hukkua ja/tai pelästyttää kuha sun muut veden viljat jäähän ryskimällä. Sitäpaitsi kumisevat luonnostaankin hyvin.
on tuo vaara luonnonjäillä aina olemassa, mutta jos hissukseen luistelis. Ei kai me luonnonrauhaa viitistä rikkoa. Ainakaan kauhean kovaa karvausta ei kannata tänä päivänä enää edes opetella, on jo hiukan 80-lukulaista. Silloin tuota nuorena miehenä avojäällä harrastettiin ja oli muka hienoa. Nykyään tiukka keskialueen trappi on se pelityyli, josta oma maalivahti on tyytyväinen, kun ei heti ensi minuuteilla soi omissa.
Jopas meni vertauskuvalliseksi, ihan tulivat jo Rinkelinmäen lumimyräkän hyisessä viimassa heiluvat valot, yleisön möykkä ja valkoiset lastenvaunut mummon mieleen.
meillä miehillä menee vaan niin helposti puhe tuohon jääkiekkoon, tarkoitus oli toki vain hiukan piristää, kun mainitsit olevasi väsynyt. Yritän ensi kerralla keskittyä paremmin, toivottavasti nyt edes vähän auttoi.
Ihan hyvinhän se meni, auttoi itse asiassa paljonkin sillä sen verran raskasta työtä kaamos- ja valitusaikaan (myös) tää loppuvuosi. Lätkälle olen kyllä suht allerginen jääkiekkoilijan jälkikasvuna, klassinen suutarin lapsella kenkiä-juttu. Neuvosta vaari.
Lopettakaa pyöräilijät JALKAKÄYTÄVILLÄ pyöräily ja käyttäkää toisella puolella olevaa PYÖRÄTIETÄ! Yli 12V ei ole MITÄÄN OIKEUTTA ajella jalkakäytävillä, pitää käyttää merkillä varustettuja pyörä/jalkakäytäviä. Muutoin on monet oikeudet menneet.
Tottahan tuo on, ei sais noin tehdä. Onkohan meillä enää tähän ympyrähommaan vielä lisää asiaa, vai olikohan tää ny tässä taas.
SJPpelkäävä, voit toki käyttää myös omaa nimeäsi ja sehän on Kokoomuksen kunnallisvaaliehdokas Lahtinen. Parolantien kevyenliikenteen sheriffi.
mitähän ihmettä taas selität?
Ympyrän kiertosuunta on vaihdettava päinvastaiseksi. Loppuu se suoraanajelu ja näkee paremmin kenen päälle on ajamassa poistuessaan suojatiellä.
Ihanan raikas idea!!! Perustetaankin nyt heti asiaa tutkimaan Poltinaho maailmankartalle -työryhmä.