Luuleekohan net että ihan ruoholla saahaan viilikset hyväks. Kyllä se nalle pärjää kun sille leikisti annetaan hituja ja vettä. Onhan se jo ihan lapsesta asti niillä pärjännyt.
En nyt ruppee tässä neuvomaan ku net ei tykkää siitä! Pitäköön harhansa mun puolesta.
Mut sitä en tohi kieltää jos joku muu halluu asiasta jotahii lauseloia.
Tietääkhän ne kaapuntilaiset mitä pevot syö?
1
138
Vastaukset
- laukkuryssä
Kyllä jotkut kaupunkilaisetkin tietää, että karhulle kelpaa myös aivan tuore poron- ja hirvenlihakin ellei haaskaa satu olemaan. Asia vain on niin, että kaupungin viherpiipertäjät eivät halua uskoa tällaista selvää tosiasiaa todeksi, vaan ennemmin uskovat jotain toisarvoista huuhaata.
Niinkuin jo tässä aikoinaan kävi esim. susien kohdalla. Kun joku dosentti, (petoeläinten ruokavalion tutkija), vai mikä lienee ollut, kirjoitti tutkimuksistaan kirjan, niin hän väitti, ettei susi ole ison riistan tappaja, vaan se elää nimenomaan myyrien ja hiirien pyynnillä. Ja kun jossain vaiheessa sen kirjan käännös tuotiin myös Suomeen, niin aikaa kului vuosikymmeniä, ennenkuin oikeaksi todistettu valistus suden isoon riistaan perustuvasta ruokavaliosta meni lukijoitten tajuntaan.
Ja kun ihmiset haluavat uskoa kaikenlaista huuhaata, niin eipä liene ihme, että karhuakin pidetään ruohonsyöjänä, vaikka se on aivan samankaltainen hirvieläinten lihansyöjä siinä missä susi ja ilves ja ahmakin ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja7114041Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va115793Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545511SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1255277Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005099"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873581Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan143435Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093078HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.153015Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2822875